W nocy nie uzyskasz pomocy stomatologicznej. Musisz jechać na Śląsk

fot. pixabay.com

Mieszkańcy województwa Małopolskiego są pozbawieni nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej.

Od 1 listopada przestała działać nocna i świąteczna opieka stomatologiczna świadczona w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci w Małopolsce mogli do końca października korzystać z usług ambulatorium w Mościckim Centrum Medycznym.

Problem ze stomatologami

Jan Musiał, prezes ośrodka zdrowia w tarnowskich Mościcach tłumaczy, że do placówki na dyżur zjeżdżało się coraz więcej pacjentów z Krakowa, Nowego Sącza czy Podhala. – Największy problem mieliśmy z lekarzami, którzy nie chcieli pełnić dyżurów – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl. Stomatolodzy skarżyli się m.in. na wzrost liczby pacjentów.

Szef placówki zdradza, że jakiś czas temu zwrócił się do NFZ z wnioskiem o zwiększenie ryczałtu za dyżur stomatologiczny, który wynosił 800 złotych. – Nie określiliśmy dokładnej kwoty. Pieniądze, które dostawaliśmy z NFZ nie pokrywały nawet kosztów. Chcieliśmy wychodzić na zero – tłumaczy.

Bez pomocy w Małopolsce

Od dziś w Małopolsce nie funkcjonuje żaden gabinet, gdzie w święta i w nocy można uzyskać pomoc stomatologiczną w ramach kontraktu z NFZ. Rzeczniczka małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że został rozpisany konkurs.

– Podwyższyliśmy kwotę za dyżur do 900 złotych. Jest to jedna z najwyższych stawek w kraju – mówi Aleksandra Kwiecień. – Tylko w ten sposób możemy zachęcić podmioty, aby zechciały świadczyć opiekę stomatologiczną w nocy i święta – dodaje przedstawicielka NFZ.

Co w sytuacji, kiedy żadna placówka nie zgłosi się do konkursu? Urzędniczka mówi, że nie mogą nikogo zmusić, aby podpisał z funduszem kontrakt.

Radna chce interwencji prezydenta

Sprawą nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej mają zająć się radni Krakowa. Z pomysłem wyszła radna Nowoczesnej Nina Gabryś, która skierowała interpelacje do prezydenta Krakowa.

– Mam nadzieję, że uda się coś zdziałać i szybko zapewnić odpowiednią opiekę – podkreśla.

Po pomoc na Śląsk

Najbliżej pomoc stomatologiczną na koszt NFZ pacjenci z Małopolski mogą otrzymać w Bielsku-Białej przy ul. Emilii Plater 14, w Sosnowcu przy ul. Czarnej 7, a także w Rzeszowie przy ul. Poniatowskiego 4 i Busko-Zdroju przy ul. Kazimierza Wielkiego 29.

comments powered by Disqus