W RCKiK brakuje krwi. Można dostać ciasto, kawę, piwo czy lunch

fot. Krzysztof Kalinowski

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje o oddawanie krwi.

Przedstawiciele centrum informują, że do oddawania krwi szczególnie zachęcają osoby posiadające następujące grupy: A Rh+, A Rh –, B Rh –, 0 Rh –, AB Rh –. Czasowo, ze względu na duże zapasy, wstrzymane zostało pobieranie krwi w grupach B Rh + oraz AB Rh +.

Jak na początku wakacji w rozmowie z LoveKraków.pl mówiła Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, potrzeby w okresie wakacyjnym są zawsze bardzo duże. Wymieniała, że wynika to z dużej liczby wypadków, w tym także komunikacyjnych. Problemem jest jednocześnie mniejsza liczba osób zgłaszających się do oddawania krwi.

– Dziennie wydajemy dla pacjentów małopolskich szpitali prawie pół tysiąca jednostek koncentratu krwinek czerwonych, czasem więcej, czasem mniej. To oznacza, że, by zachować taki sam poziom wypełnienia krwią banków krwi, to tyle samo osób musiałoby oddać krew każdego dnia. Tak się nie dzieje – podkreśla i dodaje, że „z dnia na dzień zapasy topnieją i to dość szybko”.

Za 450 ml piwo, ciasto, kawa…

Z problemem mniejszej liczby dawców w okresie wakacyjnym próbują zmierzyć się krakowscy restauratorzy. – To kolejne wakacje, kiedy występują niedobory krwi – zauważa Krzysztof Dąbrowa, współwłaściciel lokalu „Nalej Se” przy ulicy Podgórskiej. – Deficyt krwi występuje głównie w grupach RhD ujemnych, a to oznacza, że planowe zabiegi operacyjne mogą być przesuwane w czasie. Dlatego po raz kolejny udało nam się zachęcić innych właścicieli lokali, by dołączyli do inicjatywy i postanowili w najlepszy możliwy sposób zachęcić do oddania krwi oferując swoje produkty – podkreśla.

Zasady akcji „Oddaj krew – odwiedź gastro” są bardzo proste. Każdy, kto odda krew w jednym z krakowskich punktów RCKiK do końca wakacji, otrzyma na miejscu specjalny kupon. Upoważnia on do wizyty w 11 lokalach, które dołączyły do akcji. Pierwsze kupony będą wydawane od dziś (27 lipca) przy ulicy Rzeźniczej 11, ul. Wielickiej 265 i na os. Na Skarpie 66a.

Do akcji, która potrwa do końca sierpnia, dołączyły lokale takie jak: restauracja Poranki, Salute, Kinki Ramen, Daigo Sushi, Sady, Pizzicletta, kawiarnia Kawa, pub i mikrobrowar TEA Time Brewpub, gamepub Cybermachina czy lodziarnia Najs Ajs. – Oddając 450 ml krwi możemy odwiedzić 11 lokali i spróbować wszystkich “nagród”: dań, deserów, lunchów, kaw, piw (w tym bezalkoholowych) i drinków – zaznacza Dąbrowa.