W sobotę konsultacje w sprawie parku i dworu w Wadowie

fot. Krzysztof Kalinowski

Są przynajmniej dwa argumenty, by wybrać się w sobotę do parku w Wadowie, przy ul. Glinik.

Jednym jest organizowany przez miasto piknik. Potrwa on od godziny 9 do 14, a w planie znalazły się m.in. różne animacje dla dzieci, modelowanie balonów, zabawy bańkami mydlanymi czy malowanie na szkle i na folii.

Nie chodzi jednak tylko o zabawę. Piknik jest częścią konsultacji, w ramach których mieszkańcy mają wyrazić swoje zdanie co do przyszłości zabytkowego dworu Badenich oraz otaczającego go parku.

O godzinie 11 zorganizowane zostaną warsztaty z mieszkańcami w tej sprawie, dodatkowo przez czas pikniku dostępny będzie punkt konsultacyjny, będzie też możliwość wypełnienia ankiety.

Organizacja pikniku zmobilizowała urzędników do widocznej wizualnej zmiany – zamalowane zostały bazgroły widniejące przez lata na elewacji dworu.

Jednak funkcja publiczna

Dwór przy ul. Glinik został wybudowany w 1874 r., na zamówienie Józefa Badeniego, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Po wojnie funkcjonowała tam szkoła, a później – do 2003 – przedszkole. Pięć lat później pożar strawił część dachu, a budynek został zamknięty na cztery spusty.

Po nieudanych próbach znalezienia komercyjnego operatora miasto zadeklarowało „nadanie obiektowi funkcji oświatowo-kulturalnej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców”.

W tym roku miasto zarezerwowało w budżecie milion złotych na przygotowanie dokumentacji, wybór wykonawcy i rozpoczęcie prac. Całe zadanie jest rozpisane do 2022 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie
comments powered by Disqus