„W teatrze jest teraz bezpieczniej niż na zakupach”

– W tym trudnym czasie kultura jest potrzebna nam, ludziom. To choćby chwilowe poczucie wspólnoty, ten moment odskoczni daje wsparcie i zwyczajnie krzepi. Słyszmy od widzów, którzy nas odwiedzają, że tęsknili za teatrem – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie.

Natalia Grygny, portal LoveKraków.pl: Teatr gra dalej, ale 25 proc. widowni to jednak mało. Podobna sytuacja jest w kinach. Jak kolejne obostrzenia - z pana perspektywy - wpływają na i tak trudną już sytuację w kulturze?

Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie: Na razie gramy. To oczywiste, że granie dla 25% widowni nie jest opłacalne, nie jest opłacalne już przy 50% widowni. Póki starczy nam środków będziemy grać, bo uważamy, że w tym trudnym czasie kultura jest potrzebna nam, ludziom. To choćby chwilowe poczucie wspólnoty, ten moment odskoczni daje wsparcie i zwyczajnie krzepi. Słyszmy od widzów, którzy nas odwiedzają, że tęsknili za teatrem.

Czy w ostatnim czasie chętnie przychodzili na spektakle?

Zmieniły się na pewno zwyczaje zakupowe widzów. Ci, którzy teraz przychodzą do teatru, o wyjściu do niego decydują w ostatniej chwili, właściwie w dniu grania spektaklu, także my też do ostatniej chwili nie wiemy, jakie będzie wypełnienie sali. Zniknęły – co zrozumiałe – zamówienia grupowe. Dopóki starczy nam środków, będziemy grać, czekamy też na decyzje odgórne, które wesprą teatry.

Póki co, Kraków podobnie jak reszta Polski znalazł się w żółtej strefie, teraz ze względu na wskaźnik zachorowań znalazł się w czerwonej.

Teatry to prawdopodobnie jedno z najbezpieczniejszych miejsc publicznych w trakcie pandemii. Przestrzegane są wszelkie zasady, tj. zachowanie odległości między widzami, zajmowanie miejsc w tzw. szachownicy, przestrzeń w teatrze jest też regularnie odkażana i wietrzona, a zespół artystyczny i techniczny nie miesza się z widzami. Powtarzam to, bo te informacje nie przebijają się w mediach. Nie mamy tu do czynienia z sytuacjami, które często zachodzą w innych miejscach publicznych: środkach komunikacji, na zakupach, szczególnie przy wzmożonym ruchu. W teatrze widzowie zwracają uwagę na odległości między sobą, reaguje także obsługa widza.