W tym roku nie spotkamy się „pod Adasiem”

Od soboty wszystkie instytucje kultury są zamknięte. Muzeum Krakowa przenosi swoje działania do sieci. Zmiany czekają również Konkurs Szopek Krakowskich – w tym roku wydarzenie nie odbędzie się w tradycyjnej formie.

Natalia Grygny, LoveKraków.pl: Jak wyglądała frekwencja w ostatnich miesiącach działalności muzeum? Czy w czasie "odmrożenia" największym zainteresowaniem cieszyły się - podobnie jak do tej pory - Rynek Podziemny i Fabryka Schindlera?

Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy Muzeum Krakowa: Tak, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Frekwencja była jednak o wiele niższa niż do tej pory. O ile jeszcze sezon letni był w miarę przyzwoity, to już od września – października frekwencja w oddziałach zaczęła spadać. W tym momencie mówimy o poziomie ok. 30 procent frekwencji z zeszłego roku, jeśli porównamy wrzesień 2019 z wrześniem 2020.

Teraz skupią się państwo na działaniach online?

Co się da, przenosimy w sferę wirtualną. Przede wszystkim spacery po mieście, oprowadzanie po oddziałach. 10 listopada zapraszamy na debatę o „Etosie solidarności”, 21 listopada będziemy robić w wersji online „Osadzenie Chochoła”. Niestety, w tym roku nie będzie się dało tego zrobić z udziałem mieszkańców Bronowic, uczniów czy Towarzystwa Przyjaciół Bronowic. To lubiane i ciekawe wydarzenie, które co roku gromadzi ogromną liczbę widzów. W tym roku będzie uczestniczyła w nim niewielka liczba osób, oczywiście taka, na jaką pozwolą przepisy. Transmisję będzie można śledzić w mediach społecznościowych.

Za miesiąc ma również się odbyć tradycyjny Konkurs Szopek Krakowskich. Jak będzie wyglądać w tym roku?

Wystawa pokonkursowa na pewno się odbędzie. Natomiast konkurs musi ulec modyfikacji – w pierwszy czwartek grudnia nie spotkamy się „pod Adasiem” z krakowianami i szopkarzami. Nie zobaczymy położonych pod pomnikiem Mickiewicza szopek. Nie zorganizujemy też pochodu szopkarzy do Celestatu. Nie możemy się gromadzić w takiej liczbie osób jak zawsze. Zamiast tego, będziemy przyjmować szopki od 16 do 30 listopada, następnie od 1 do 2 grudnia członkowie jury będą przychodzić do Celestatu i oglądać – każdy indywidualnie – szopki i oceniać. W pierwszy czwartek grudnia jury spotka się online i wybierze szopki do nagrodzenia. W niedzielę ogłosimy wyniki – również online.

comments powered by Disqus