W witrynach sklepów i na ulicach. Szopki opanowały Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Blisko 40 szopek pojawiło się na terenie Krakowa. Kolorowe arcydzieła można podziwiać w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych oraz w podświetlonych gablotach na ulicach i placach.

Umieszczenie szopek w przestrzeni miejskiej nie jest przypadkowe. To wielopoziomowe, wieżowe i bogato zdobione budowle, które łączą w sobie elementy zabytkowej architektury Krakowa w bożonarodzeniowej scenerii.

To bajka o Krakowie, w którą wpisujemy bajkę o narodzinach Dzieciątka Jezus. To fenomen, który spotykamy tylko tutaj. Zderzenie tych dwóch opowieści, mitów powoduje, że gromadzimy się wokół szopki, ona nas jednoczy – tłumaczył Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

W tym roku odbył się już 81. Konkurs Szopek Krakowskich, a o nagrody walczyły 232 prace. Z wynikami konkursu można zapoznać się TUTAJ. Wszystkie dzieła szopkarzy trafiły na specjalną wystawę w Pałacu Krzysztofory, która będzie dostępna dla zwiedzających od 11 grudnia do 25 lutego 2024 roku. Z kolei wybrane arcydzieła z poprzednich lat można obejrzeć spacerując po mieście.

Muzycznie „Wokół Szopki”

Szopka krakowska czerpie inspiracje z bogactwa zabytków Krakowa, a jej wyjątkowość tkwi w fantazyjnym łączeniu stylów, mieszaniu porządków i postaci z różnych światów. Wśród tych ostatnich nie brakuje najróżniejszych „muzykantów” – od przygrywających na skrzypcach i trąbach aniołów po krakowskich andrusów.

Tegoroczna trasa spaceru „Wokół Szopki” została więc skomponowana z muzycznych motywów Krakowa. Wędrując po Starym Mieście (jego zarys widziany z lotu ptaka przypomina kształt lutni) oraz jego okolicach, zwiedzający będą wsłuchiwać się zarówno w muzykę klasyczną, jak i w piosenki uliczne, poetyckie, jazz i rock and roll.

Darmowy spacerownik można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl. Zawiera on nie tylko propozycję trasy wycieczki po Krakowie, ale także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

Szlakiem szopek krakowskich

Mieszkańcy miasta i turyści mogą także wziąć udział w zorganizowanych spacerach, które dostarczą dodatkowych opowieści o wybranych bajkowych konstrukcjach.

14 grudnia o godzinie 12.00 z placu Świętego Ducha wyruszy spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Spacer jest bezpłatny, nie ma konieczności pobierania wejściówek. 10 szopek w dużych gablotach opatrzonych jest QR kodem, który przenosi do nagrania audiodeskrypcji opisu dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Audiodeskrypcja została przygotowana w języku polskim oraz angielskim przez audiodeskryptorkę Małgorzatę Hordyniec.

17 grudnia o godzinie 12.00 oraz 26 grudnia o godzinie 16.00 odbędą się spacery z przewodnikiem szlakiem krakowskich szopek. Na spacery obowiązują zapisy i bilety w cenie 5zł, które można kupić na stronie kbfbilety.krakow.pl i w aplikacji kbf: plus. Dla dzieci do trzeciego roku udział spacerze jest bezpłatny.

Z kolei 6 stycznia tradycyjnie będzie można wybrać się na spacer z dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim, który poprowadzi muzycznym szlakiem „Wokół Szopki”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej do 4 lutego 2024 roku.