Weekend pełen atrakcji: japońska sztuka na wciągniecie ręki, „Śpiew za drutami” i premiera w Starym Teatrze

Anna Dymna w spektaklu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Weekend rozpoczynający ferie zapowiada się iście kulturalnie! Najnowsza wystawa w Muzeum narodowym, występ jednej z najbardziej znanych solistek operowych i teatralna adaptacja powieści Emila Zoli. Zapraszamy do zapoznania się z naszym subiektywnym przeglądem propozycji na najbliższe trzy dni.

Utamaro w MNK. Wystawa, która daje wytchnienie

Ponad 300 obiektów złożyło się na wystawę „Utamaro” prezentującą w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie drzeworyty jednego z najsłynniejszych japońskich twórców okresu Edo Kitagawy Utamaro oraz stroje i rzemiosło artystyczne wprowadzające w klimat epoki. Wystawę patronatem honorowym objęła Ambasada Japonii w Polsce. Ekspozycja potrwa od 17 stycznia do 13 kwietnia.

Aleksandra Kurzak w Filharmonii

Aleksandra Kurzak, artystka obdarzona niezwykły głosem, oklaskiwana na najbardziej prestiżowych scenach świata, od Metropolitan Opera w Nowym Jorku, przez Teatro alla Scala w Mediolanie, po londyński Royal Opera House –po raz pierwszy wystąpi na estradzie Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie podczas koncertów w piątek, 17 stycznia 2025 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 18 stycznia br. o godz. 18.00. Maestra wykona najpiękniejsze arie z oper Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego i Francesca Cilei, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali.

Będzie to zatem możliwość obcowania z największymi kobiecymi kreacjami w historii opery i usłyszenia arii, których brzmienie podrywa publiczność do gromkich owacji.

Artystka nie tylko wystąpi podczas dwóch koncertów abonamentowych Filharmonii Krakowskiej, ale także zapowiedziała możliwość podpisywania książek i płyt bezpośrednio po koncertach. W sobotę będzie miało to miejsce w ramach nadzwyczajnego wydania Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra", do którego Aleksandra Kurzak przyjęła zaproszenie. Początek wydarzenia bezpośrednio po koncercie, czyli około godzin 20 w Sali Złotej, wstęp na spotkanie jest nieodpłatny.

Aleksandra Kurzak, fot. Sławek Przerwa
Aleksandra Kurzak, fot. Sławek Przerwa

Premiera nowego spektaklu Luka Percevala w Starym Teatrze

W sobotę, 18 stycznia na Dużej Scenie Starego niezwykłe widowisko z udziałem m.in. Anny Dymnej. Spektakl „Seks, głód i hajs” rzucają światło na to, jak ta trauma jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Sceniczną opowieść o losach rodziny Rougon-Macquartów otwiera historia matki Nany, która ma w życiu pecha – mimo ciężkiej pracy, kobieta kończy samotnie, zapijając się na śmierć. O tym, jak dom rodzinny wpłynął na losy jej dzieci widzowie dowiadują się śledząc losy Nany oraz jej dwóch braci Jacquesa i Etienne`a.

Agata Duda-Gracz oprowadza po Galerii Autorskiej Jerzego Dudy-Gracza

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na specjalne kuratorskie oprowadzanie po Galerii Autorskiej Jerzego Dudy-Gracza. Przewodniczką będzie Agata Duda-Gracz, historyczka sztuki, reżyserka teatralna, a prywatnie córka Artysty. Jej opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku wypełnią więc nie tylko profesjonalne uwagi na temat eksponowanych w naszej Galerii dzieł, ale też barwne szczegóły z życia tej niezwykłej postaci.

Twórczość zmarłego w 2004 roku Jerzego Dudy-Gracza od lat przyciąga miłośników sztuki arcymistrzostwem warsztatu, różnorodnością podejmowanych tematów oraz umiejętnością obrazowania rzeczywistości, łączącą przenikliwość i bezkompromisowość obserwacji z wrażliwą kreacją w duchu romantyzmu.

Najbliższe oprowadzania kuratorskie: w piątek, 17 stycznia o godz. 17.00.

„Śpiew za drutami” – spektakl muzyczny

Siostry Henryka i Ilona Karmel były wychowankami Gimnazjum Hebrajskiego w Krakowie. Mieszkały z rodzicami przy ul. Długiej 16, a później przy ul. Józefa 1. W 1942 roku znalazły się w krakowskim getcie, a następnie w KL Plaszow. W 1943 roku zostały wywiezione do obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej, a rok później przewiezione do obozu w Lipsku. Po zakończeniu wojny spędziły dwa lata w Sztokholmie na leczeniu i rehabilitacji. W 1947 roku zadebiutowały napisanym wspólnie tomem poetyckim Śpiew za drutami. W 1948 roku Henryka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, a Ilona poszła w jej ślady rok później. Obie szczęśliwie wyszły za mąż i założyły rodziny, a swoje zawodowe życiowe w Ameryce związały z pisaniem.

Muzyczny salon poezji oparty na wierszach sióstr Karmel przywraca zapomnianą polsko-żydowską herstorię. Opowiada o młodych kobietach rozkochanych w poezji Staffa i Tuwima, które z dnia na dzień na skutek niemieckiej inwazji musiały w brutalny i nienaturalny sposób dorosnąć. Pisane przez nie w obozie wiersze – jak zauważył we słowie wstępnym do Śpiewu za drutami w 1947 roku Jakub Appenszlak – stały się dla nich „ucieczką, schronem, sposobem duchowego ocalenia”. W oczywisty więc sposób wyróżniają się na tle literatury obozowej. Opowiadają o niewyobrażalnym cierpieniu i zwątpieniu, ale również dają nadzieję i są dowodem niezwykłej wrażliwości poetek. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę, o godz. 18.00 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Wstęp bezpłatny, za okazaniem wejściówek, które można nabyć w muzeum.

Please, Stand-up! w TAURON Arenie Kraków

To największe widowisko komediowe w historii. Wydarzenie łączy ze sobą różne style stand-up comedy. W sobotę, 18 stycznia  w TAURON Arenie Kraków pojawią się po raz drugi najlepsi polscy komicy, nowy repertuar, multimedialne show i gość specjalny.

Gospodarzem spektaklu będzie uwielbiany przez tłumy Łukasz Lotek Lodkowski. Wystąpią Piotr Zola Szulowski, Błażej Krajewski, Michał Leja, Darek Gadowski i Tomek Kołecki. O oprawę muzyczną i wizualną zadba Falcon1. Jako special guest ze specjalnie na tę okazję przygotowanym materiałem stand-upowym wystąpi niepowtarzalna Joanna Jędrzejczyk, mistrzyni UFC.