Raj dla miłośników winyli w Bonarce, święto Rynku Podziemnego, potańcówki dla małych i dużych, warsztaty tworzenia szopek i koncerty. Przed nami weekend pełen atrakcji!
Kiermasz winyli w Bonarce
Do soboty w centrum handlowym Bonarka na fanów muzyki czekać będzie tysiące płyt w niemal każdym gatunku muzycznym. Pojawią się zarówno nowe wydawnictwa, jak i białe kruki w pierwszych wydaniach.
– Chcesz nabyć rzadkie tytuły do swojej kolekcji, zrobić komuś prezent lub po prostu porozmawiać o muzyce? Nie może Cię zabraknąć w CH Bonarka. Zapraszamy zarówno początkujących miłośników analogowego brzmienia, ale także wytrawnych kolekcjonerów – informują organizatorzy.
Kiermasz płyt winylowych i CD potrwa do 20 stycznia (godz. 10:00-21:00).
Święto Rynku Podziemnego
Darmowe wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spacer miejski. Nadszedł czas na kolejną odsłonę święta Rynku Podziemnego, oddziału Muzeum Krakowa. Wspólne „drążenie miasta”, czyli zgłębianie wiedzy i poszukiwanie różnych tematów związanych z Krakowem, potrwa do 11 lutego.
– Rozpoczynamy nowy cykl tematyczny poświęcony kierunkom świata, aby zobaczyć wpływy z różnych stron, które ogniskowały się w Krakowie. Ze względu na to, iż ostatnio bardzo blisko nam do wschodu, nie tylko historycznie, stwierdziliśmy, że zaczniemy właśnie od tego kierunku – wyjaśnia Szymon Jarosiński z Rynku Podziemnego, oddziału Muzeum Krakowa.
W sobotę 20 stycznia mieszkańcy miasta i turyści będą mogli wziąć udział w spacerze edukacyjnym „Ex oriente lux”. W trakcie wydarzenia uczestnicy odwiedzą te miejsca, które w sposób bezpośredni i pośredni wiążą się z wpływami, obecnością czy inspiracjami wschodem w dawnej kulturze, sztuce i tradycji polskiej.
W hołdzie Wojciechowi Kilarowi
29 grudnia 2023 roku minęła dekada od śmierci Wojciecha Kilara, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. W dowód pamięci o kompozytorze Filharmonia Krakowska zaprasza na dwa koncerty (19 i 20 stycznia), w trakcie których zabrzmią utwory artysty.
Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Łukasz Borowicz, który bezpośrednio przed sobotnim koncertem będzie również gościem Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”.
Tańce, przebierańce, hulańce
Ośrodek Kultury Norwida zaprasza w sobotę do Klubu Kuźnia na rodzinną zabawę karnawałową. W programie m.in. fotobudka, konkurs na najciekawsze przebranie, tworzenie masek, quiz z nagrodami, nauka tańców oraz gry i zabawy karnawałowe.
Wydarzenie poprowadzą:
- Agata Miloch – trenerka, pedagożka, podróżniczka, edukatorka przyrodnicza i animatorka w Kuźni. Lubi łączyć świat przyrody z rękodziełem i twórczością. Swoją pasję przekuwa w działania i z entuzjazmem dzieli się swoją wiedzą z innymi;
- Paulina Strzoda – reżyserka, pedagożka, aktorka, animatorka. W Kuźni zajmuje się edukacją teatralną, organizacją Koncertów Mistrzejowickich i innych wydarzeń muzycznych oraz promowaniem wszelkich działań społeczno-kulturowych.
Zabawa karnawałowa adresowana jest do rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15 i potrwa do 18. Wstęp: 10 zł.
Sobota z psem i kotem
Wyjątkowe wydarzenie czekać będzie w sobotę na wszystkich miłośników psów i kotów. W Klubie Kazimierz Krakowskiego Forum Kultury odbędą się różne warsztaty, konsultacje oraz spotkanie z behawiorystką. Wstęp wolny, jednak obowiązują zapisy pod numerem tel: 573 056 036. Liczba miejsc jest ograniczona.
W programie:
- 10:00-16:00 – warsztaty rehabilitacji psów i kotów w warunkach domowych – konsultacje indywidualne prowadzone przez Adriana Kudelskiego, zoofizjoterapeutę;
- 11:00-12:00 – warsztaty edukacyjno-muzyczne dla dzieci „Co mówi do nas pies?” – prowadzenie Ewa Stefańczyk, behawiorystka;
- 12:30-13:30 – Jak przygotować się do adopcji psa? Zasady komunikacji z psem – prowadzenie Ewa Stefańczyk, behawiorystka;
- 11:00-15:00 – warsztaty wyplatania mat węchowych dla psów i kotów.
„Nad Betlejem w ciemną noc”
Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego zaprasza na charytatywny koncert kolęd pt. „Nad Betlejem w ciemną noc”. Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na ul. Szkolnej 4.
W trakcie koncertu wystąpią m.in. zespoły muzyczne MDK, studio piosenki Domino, studio piosenki Harmonia czy Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”.
Dochód z wydarzenia zostanie przekazany Fundacji na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy szczęśliwe”. Start o godz. 16:00.
Tworzenie szopek w Galerii Kazimierz
W sobotę 20 stycznia między godziną 11.00 a 18.00 w Galerii Kazimierz odbędą się warsztaty szopkowe. Podczas zajęć dzieci będą mogły zapoznać się z piękną krakowską tradycją, wpisaną w 2018 roku na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Utrzymana w bajkowym klimacie, mieniąca się kolorami szopka krakowska nawiązuje do zabytkowej architektury miasta i stanowi jej twórczą interpretację. Do najczęściej wykorzystywanych motywów należą wieże kościoła Mariackiego, kopuła kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, Barbakan, Sukiennice czy Brama Floriańska.
Podczas zajęć w Galerii Kazimierz dzieci dowiedzą się, jak wyglądają kolejne etapy pracy szopkarza. Gotowe tekturowe elementy posłużą im do zaprojektowania i sklejenia własnej konstrukcji, którą następnie wzbogacą, dodając kolorowe okienka oraz wewnętrzne oświetlenie. Do wykończenia swoich projektów wykorzystają różne ozdobniki: wielobarwne daszki, cyrkonie i pawie piórka.
Wydarzenie organizowane jest przez KBF w ramach projektu „Wokół Szopki”.
Potańcówka w Forcie Borek
W związku ze zbliżającym się Dniem Babci oraz Dniem Dziadka Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza wszystkich seniorów na „Potańcówkę z polskimi oraz światowymi przebojami”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 20 stycznia w Forcie Borek przy ul. Fortecznej 146.
Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, wspólnie z Michałem Wasilewskim, znanym jako DJ Vasil, stoczą „bitwę na hity”, prezentując szeroko pojętą muzykę taneczno-rozrywkową. Przedstawią różnych artystów, rozmaite style muzyczne oraz gatunki, a przede wszystkim znane i lubiane przeboje ostatnich pięćdziesięciu lat.
Start o godz. 18.00. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacji wejściówek w cenie 20 zł można dokonać online (www.rezerwacjebpp.pl, biblioteka@bibliotekapiosenki.pl) lub telefonicznie: (+48 12) 430 43 00.
„Państwo” Platona w Teatrze Słowackiego
To nie będzie nudna rozprawa filozoficzna, lecz bezkompromisowa dyskusja o sprawach najważniejszych. Tak Teatr Słowackiego zapowiada najnowszą premierę. Po filozoficzno-polityczne dzieło Platona postanowił sięgnąć jeden z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych – Jan Klata.
Spektakl grany jest w języku starogreckim, polskim oraz niemieckim. Widzowie dostaną słuchawki z tłumaczeniem na język polski.
Premiera już w piątek 19 stycznia na Dużej Scenie. Przedstawienie zostanie zaprezentowane także 20 i 21 stycznia.
Niedzielne atrakcje w Teatrze KTO
Teatr KTO na krakowskim Podgórzu zaprasza na spektakle i warsztaty dla dzieci pod hasłem „KTO zostawia ślady?”. W każdą niedzielę o godz. 12.00 prezentowane są przedstawienia dziecięce i familijne, a zaraz po nich o godz. 13.15 odbywają się warsztaty twórcze.
W najbliższą niedzielę 21 stycznia na deskach KTO zagości Teatr Barnaby, prezentując spektakl „Calineczka”. – Mali widzowie przeniosą się do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad ich głowami, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy. Magiczne stworzenia ze świata Calineczki mogą wydawać się nieco straszne ale spokojnie, wystarczy wysłuchać ich historii, by bez przeszkód się z nimi zaprzyjaźnić – zapowiada Teatr KTO.
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Po przedstawieniu odbędą się warsztaty, które poprowadzi edukatorka Anna Kwiatkowska.
Lotniczy koncert
W niedzielę w Muzeum Lotnictwa Polskiego zagoszczą muzycy z Dęblina. Artyści zaprezentują publiczności nie tylko utwory lotnicze i patriotyczne, ale także piosenki z kategorii muzyki rockowej, folkowej i kolędy.
Zespół „Dywizjon” koncertuje regularnie na terenie całej Polski, od morza do Tatr, wykonując rocznie ponad 30 występów w bazach lotniczych, instytucjach kultury, kościołach, a także podczas imprez plenerowych. Powstał na przełomie 2015/2016 roku w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym w Dęblinie. Początkowo zrzeszał 24 uczniów, obecnie zaś liczy ponad 50 członków.
Koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Wstęp wolny.