Weekend pełen atrakcji: Marsz Pamięci, PupiLove Targi i nowa wystawa w Domu Matejki

Dom Jana Matejki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Targi dedykowane miłośnikom psów i kotów, koncert w bazylice św. Trójcy, premiera w Teatrze Groteska i Marsz Pamięci to tylko niektóre z wydarzeń nadchodzącego weekendu. Co jeszcze będzie się działo w Krakowie? Sprawdźcie!

Tydzień Kina Hiszpańskiego

Od 10 do 16 marca krakowianie i turyści będą mogli wybrać się w filmową podróż przez Półwysep Iberyjski. Kino Pod Baranami zaprasza bowiem na 21. Tydzień Kina Hiszpańskiego, czyli jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone kinematografii Hiszpanii.

W programie znalazło się 11 premierowych tytułów, a wśród nich laureaci nagród Goya, pomysłowe filmy gatunkowe i intrygujące opowieści o współczesnej, hiszpańskiej tożsamości.

W piątek o godz. 18:30 zaprezentowany zostanie portretujący ustrojowe przemiany film „Barcelona 77” Alberto Rodrígueza. W sobotę zaś na widzów czeka „Wasyl” Aveliny Prat, który podejmuje temat imigrantów przebywających na Półwyspie Iberyjskim. Na niedzielę z kolei zaplanowano pokaz filmu „Dzikie słoneczniki” Jaime’go Rosalesa snującego opowieści o uczuciach, dylematach i złożoności ludzkich relacji.

Genius loci. Nowa wystawa w Domu Matejki

Muzeum Narodowe w Krakowie zachęca do obejrzenia nowej wystawy w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41. Ekspozycja „Genius loci. Miejsce – Ludzie – zbiory” została wkomponowana w stałą wystawę muzealną, prezentując w czterech odsłonach dom artysty i muzeum biograficzne w kontekście historii, zdarzeń oraz postaci – od niezwykłych mieszkańców po opiekunów.

Po raz pierwszy zwiedzający mogą zobaczyć pamiątki związane z pożegnaniem Jana Matejki, które stało się manifestacją patriotyczną – fotografie, szarfy, wieńce żałobne, okolicznościowe listy, telegramy i informacje prasowe.

– Muzeum Dom Jana Matejki od 125 lat, zgodnie ze swoją misją, popularyzuje nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jak również jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów. Genius loci tego miejsca zawsze tworzyli ludzie, a od chwili powstania muzeum – również zbiory – podkreśla Muzeum Narodowe w Krakowie.

O żydowskiej społeczności Podgórza

Nową wystawę można obejrzeć również w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa. Tytuł ekspozycji „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.

Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie, jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie – jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Spotkanie z egzotyką

W sobotę w Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej odbędzie się giełda terrarystyczna i botaniczna. To okazja, by zobaczyć niezwykłe okazy zwierząt z odległych zakątków świata.

– Zapraszamy zaciekawionych bogactwem natury, lubiących dreszczyk emocji lub po prostu wszystkich tych, którzy od sierści wolą łuski – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie przeznaczone dla miłośników ptaszników, jaszczurek, mięczaków, żółwi, pajęczaków, węży, skorpionów, gekonów, kameleonów, modliszek czy chrząszczy rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa do 16:00.

Bilety w cenie 18 zł (normalny), 12 zł (ulgowy) do kupienia w kasach w dniu wydarzenia lub online. Dzieci do 5 lat – wstęp wolny.

„Ja, Bałwan” w Teatrze Groteska

Bałwan i Marchewka – dwóch bohaterów i dwa zupełnie inne charaktery. Pierwszy chce rozkoszować się życiem, drugi ucieka od jego niebezpieczeństw i pułapek. Chociaż różni ich wszystko, między bohaterami rodzi się prawdziwa przyjaźń.

– Pokazujemy, że przyjacielem może być ktoś, kogo zupełnie o to nie podejrzewamy. Bałwan i Marchewka to dwa inne światy, inne charaktery, inny poziom wrażliwości, inny rodzaj doświadczeń, a jednak okazuje się, że mogą iść razem, wspólnie się inspirować i odkrywać świat. Myślę, że to będzie inspirujące dla naszych widzów, by spojrzeć czasem na kogoś w inny sposób i otworzyć się na taki rodzaj znajomości, która pozornie nie ma szans na dłuższą relacje – tłumaczy Ewa Piotrowska, reżyserka przedstawienia.

Spektakl opowiada nie tylko o sile przyjaźni i pięknie życia, ale także porusza kwestię przemijania. Premiera odbędzie się 11 marca o godz. 18:00.

Przeciągnij smoka przez Wisłę

Przed nami XV edycja „Przeciągania smoka przez Wisłę”, czyli morsowania po krakowsku. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę o godz. 12:00. Najpierw uczestnicy przemaszerują spod pomnika Adama Mickiewicza pod rzeźbę Smoka Wawelskiego, a następnie wskoczą do Wisły i przepłyną na drugi brzeg. W imprezie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które nie posiadają przeciwskazań do morsowania.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z miastem i kampanią „Kraków w formie". Obowiązują zapisy.

Spacer po terenie krakowskiego getta

Steinberg, Rosner, Mandelbaum, Ores, Friedman, Goldstein… to tylko niektóre nazwiska krakowskich rodzin, które podobnie jak tysiące innych żydowskich mieszkańców Krakowa były ofiarami nazistowskich zbrodni. Jedną z najważniejszych i najtragiczniejszych dat jest 13-14 marca 1943 roku – likwidacja getta.

By przypomnieć i upamiętnić wydarzenia tamtych dni, Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na spacer edukacyjny po terenie dawnego getta. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 11 marca, o godz. 11:00. Miejsce zbiórki: Kładka Ojca Bernatka od strony ul. Mostowej. Wstęp wolny, jednak obowiązują zapisy (zapisy@galiciajewishmuseum.org).

Warsztaty szopkarskie w kamienicy Szołayskich

W weekend odbędzie się kolejna tura warsztatów poświęconych animowanym szopkom krakowskim. O tworzeniu tych wyjątkowych dzieł opowie Anna Malik, której rodzina od 5 pokoleń wykonuje szopki oraz kukiełki do szopek, a także wystawia jasełka. Warsztaty poprowadzi twórczyni animacji Daria Godyń, a udźwiękawiać pomoże je Piotr Madej.

Warsztaty odbędą się 11 i 12 marca w godz. 10:00–13:00 w kamienicy Szołayskich. W zajęciach mogą uczestniczyć rodzice i/lub dziadkowie z dziećmi od 5 roku życia, a także dzieci bez wsparcia rodziców czy dziadków, jeśli mają od 8 do 13 lat.

Zapisy: biuro@etiudaandanima.pl, tel.: 507 062 615. Liczba miejsc ograniczona.

Magda Steczkowska w Forcie Borek

Centrum Kultury Podgórza zaprasza w sobotę na koncert Magdy Steczkowskiej „Nie tylko o miłości”. O godz. 19:00 w Forcie Borek będzie można usłyszeć najpiękniejsze polskie utwory o miłości (i nie tylko) w nowych, akustycznych i nastrojowych aranżacjach oraz piosenki z kultowych polskich seriali.

Magda Steczkowska ma na swoim koncie 6 solowych płyt. Ostatnia, zatytułowana „Nie tylko o miłości”, jest sentymentalną, muzyczną podróżą, przez utwory, które – jak mówi artystka – „towarzyszyły jej na różnych etapach życia i są jej szczególnie bliskie.”

Koncert w bazylice Świętej Trójcy

Dominikanie przybyli do Krakowa ponad 800 lat temu – w 1222 r. Rok później, 12 marca, biskup Iwo Odrowąż konsekrował ofiarowany im kościół św. Trójcy. Z okazji uroczystości rocznicy poświęcenia bazyliki dominikanie zapraszają na koncert jubileuszowy w wykonaniu chóru kameralnego Sancta Trinitas prowadzonego przez o. Dawida Kusza OP.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę o godz. 20:30. Wstęp wolny.

Jungle Bazaar

Ci, którzy uwielbiają rośliny, mogą wybrać się w weekend do Centrum Sportu i Rekreacji PK przy al. Jana Pawła II, gdzie zagości Jungle Bazaar.

W asortymencie oprócz roślin doniczkowych znajdą się donice, dodatki do wystroju wnętrz oraz produkty naturalne. Organizatorzy zapraszają zarówno w sobotę, jak i niedzielę w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Marsz Pamięci

W 2023 roku przypada 80. rocznica brutalnej akcji likwidacyjnej krakowskiego getta. Z tej okazji w niedzielę odbędzie się symboliczny Marsz Pamięci, który o godz. 12.00 wyruszy z placu Bohaterów Getta.

Po krótkiej ceremonii uczestnicy marszu przejdą ulicami Podgórza na teren byłego obozu KL Plaszow, gdzie przy pomniku pomordowanych Żydów odbędzie się ekumeniczna ceremonia o charakterze religijnym.

Program Marszu Pamięci:

  • godz. 12.00 – plac Bohaterów Getta – część oficjalna, czytanie relacji ocalałych
  • godz. 12.20 – przejście na ul. Lwowską – Kadisz oraz złożenie kwiatów pod ocalałym fragmentem muru getta
  • godz. 12.30 – przejście ulicami: Lwowska, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską i Heltmana do pomnika pomordowanych Żydów na terenie byłego obozu KL Plaszow
  • godz. 13.15 – ceremonia przy pomniku: modlitwy, czytanie relacji ocalałych, złożenie kwiatów, kamieni.

O godzinie 13.45 z przystanku Makowa przy ul. Kamieńskiego (u stóp pomnika na terenie byłego obozu KL Plaszow) odjedzie bezpłatny autobus na plac Bohaterów Getta.

Raj dla właścicieli psów i kotów

W niedzielę na terenie Galerii Kazimierz odbędzie się kolejna edycja wydarzenia PupiLove Targi, skierowanego do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów. Podczas imprezy będzie można odwiedzić stoiska wielu małych firm oraz manufaktur tworzących m.in. smycze, szelki i obroże, maty samochodowe, posłania, ubranka i kocyki, zabawki, smakołyki oraz gadżety z motywami zwierzęcymi.

Podczas każdej edycji wydarzenia organizowany jest konkurs dla odwiedzających oraz mini-sesja fotograficzna dla przyprowadzonych zwierzaków. Targi można odwiedzić wraz z pupilami w godzinach 11:00–17:00. Wstęp wolny.

Open Change. Przyjdź, wymień, pokochaj

Wymiana garderoby i seria wykładów – takie atrakcje czekają na uczestników wydarzenia Open Change „Przyjdź, wymień, pokochaj”, organizowanego przez projekt społeczny invECO.

Wydarzenie promuje slow fashion – młody ruch na rynku ubraniowym, który polega m.in. na racjonalnych zakupach i stawianiu na jakość a nie ilość.

– Głównym punktem wydarzenia będzie wymiana rzeczy, organizowana w celu wsparcia obiegu otwartego. Seria wykładów prowadzonych przez specjalistów i działaczy ekologicznych, podniesie świadomość uczestników w poruszanym temacie, a stoiska partnerów pozwolą poznać ekologiczne inicjatywy, które warto wspierać – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się 12 marca w godz. 12:00–17:00 w klubie Hevre przy ul. Beera Meiselsa 18. Wstęp wolny.

Dzieła Kopernika w Muzeum Czartoryskich

Przypominamy, iż w Muzeum Książąt Czartoryskich pojawiła się wystawa upamiętniająca Mikołaja Kopernika. Na ekspozycji można zobaczyć pierwodruki dzieł wielkiego uczonego, autografy, listy oraz cenne dzieła astronomiczne związane z recepcją teorii heliocentrycznej.

Prezentowane na ekspozycji obiekty pochodzą z bogatych zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wśród nich znalazło się najważniejsze dzieło Kopernika, czyli słynne „De revolutionibus orbium coelestium”, zawierające wykład teorii heliocentrycznej.

– Było to epokowe dzieło, które rzeczywiście zmieniło postrzeganie świata. Mówi się o rewolucji kopernikańskiej. Później na ponad 200 lat znalazło się na Indeksie Ksiąg Zakazanych – od 1616 do 1822 roku. Dzieło napisane jest w języku łacińskim, który był wówczas językiem ludzi wykształconych, elit. Tłumaczenia na język polski doczekało się dopiero w 1854 roku przez Jana Baranowskiego – podkreśla Jadwiga Klima, kuratorka wystawy.

News will be here