Weekend pełen atrakcji: Męskie Granie, otwarcie Fortu Borek i kino na plaży

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzyczne wieczory, seanse pod rozgwieżdżonym niebem, nowe wystawy i rodzinne pikniki. W ten weekend mieszkańcy Krakowa i turyści nie mogą narzekać na brak kulturalnych propozycji.

Nowa odsłona Parku Duchackiego

Już dziś o godz. 18:00 przy zegarze słonecznym odbędzie się uroczyste otwarcie drugiej części Parku Duchackiego. Na uczestników czekać będą warsztaty przyrodnicze, spacer historyczny, pyszne lody i aromatyczna kawa.

Otwarcie parku zwieńczy występ zespołu Earthwins, tworzonego przez polsko-chilijskie trio: basistkę i wokalistkę Maję Wikieł, gitarzystę Cristobala Arevalo Farizo i perkusistę Kamila Kaczmarczyka. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30.

Piknik Latino na plaży miejskiej

W sobotę na mieszkańców Krakowa i turystów czekać będzie prawdziwa latynoska fiesta. Na plaży miejskiej przy Bulwarze Kurlandzkim odbędzie się rodzinny piknik, podczas którego przybyli będą mogli poznać kulturę krajów Ameryki Łacińskiej i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach, takich jak joga i hiszpański na trawie, zajęcia otwarte z Capoeiry, hiszpański dla dzieci z El Bombo czy koncert La Parrandita.

W programie także warsztaty z robienia piniaty, puszczanie latawców, bingo oraz latynoskie przekąski. Start pikniku o godz. 12:00.

Wielkie otwarcie Fortu Borek

W weekend fort artyleryjski nr 52 „Borek” zamieni się w tętniącą życiem siedzibę Centrum Kultury Podgórza oraz Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki. Wielkie otwarcie w sobotę o godz. 12:00. W wydarzeniu wezmą udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej, a w niebo wzniesie się specjalny balon. W programie również wykład Krzysztofa Wielgusa oraz pokaz mody „La belle époque” z przełomu XIX i XX wieku.

Podczas otwarcia będzie można także uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach pokazowych, takich jak warsztaty wokalne, warsztaty rękodzieła artystycznego czy pokaz baletowy. Sobotnie świętowanie zwieńczy potańcówka z Ośrodkiem Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

Następnego dnia w Forcie Borek odbędzie się rodzinny piknik. W programie m.in. zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, gra terenowa, spektakl teatralny „Pan Antenka i srebrny kubraczek”, malowanie twarzy, dmuchańce i koncert „Słowiańska krew”.

Męskie Granie w Krakowie

W tegorocznej trasie koncertowej bierze udział prawie 80 najpopularniejszych polskich wykonawców. To największa dotychczas edycja Męskiego Grania. 29 i 30 lipca artyści zawitają do Krakowa, a muzyka zabrzmi na dwóch scenach w Muzeum Lotnictwa Polskiego przy al. Jana Pawła II 39.

W piątek na Scenie Głównej zaprezentują się: Brodka, Karaś/Rogucki, Natalia Przybysz, Ralph Kaminski i Dawid Podsiadło. Z kolei na Scenie Ż wystąpią: Bedoes, Jakub Skorupa, Meek, Oh Why?, Rita Pax – Tribute to Breakout, Yana i Żurkowski.

A kto zagra w sobotę? Na Scenie Głównej pojawią się: Igo, Kwiat Jabłoni, Mrozu, WaluśKraksaKryzys, Męskie Granie Orkiestra 2022 (Bedoes, Kwiat Jabłoni, Zalewski). Na Scenę Ż zawitają zaś: Ania Leon, Ars Latrans Orchestra: Sztuka Miłości, Martin Lange, Szczyl, Wojtek Mazolewski: Yugen, Zdechły Osa.

Kazimierz Summer Festival

Dwa miesiące wypełnione zabawą i mnóstwem atrakcji – tak w skrócie można opisać Kazimierz Summer Festiwal. W każdy wakacyjny weekend krakowskie centrum handlowe zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych.

W sobotę o godz. 18 przed publicznością swoją twórczość zaprezentuje zespół Muzyka Końca Lata, który łączy w utworach miłość do big beatu wraz z dźwiękami amerykańskiej alternatywy lat 90.

Z kolei w niedzielę o godz. 16 odbędą się występy z cyklu „Otwarta Scena Galerii Kazimierz”. Będzie to szansa na zaprezentowanie swojej twórczości szerokiej publiczności przez lokalne zespoły oraz solistów. Nagrodą dla zwycięzcy jest możliwość nagrania singla w profesjonalnym studio nagraniowym.

Japonia w Krakowie

W ostatni weekend lipca w Tauron Arenie Kraków zagości Festiwal Kultury i Popkultury Japońskiej RYUCON 2022. W programie prelekcje, warsztaty, konkursy, spotkania z gośćmi, gry, pokazy sztuki walk oraz koncerty.

W sobotę odbędą się eliminacje do konkursu International Cosplay League. To okazja, by zobaczyć jedne z najlepszych kostiumów przygotowanych przez polskich cosplayerów.

Z kolei na niedzielę organizatorzy zaplanowali galę wrestlingu Kinguin PTW x Ryucon. Podczas niej uczestnicy będą mogli obejrzeć 7 emocjonujących pojedynków niezrównanych zawodników z całego świata.

Podgórskie Letnie Koncerty

Centrum Kultury Podgórza zaprasza do neogotyckiego kościoła św. Józefa przy Rynku Podgórskim na letnie koncerty. Przez dziewięć niedziel krakowianie będą mogli usłyszeć śpiewy cerkiewne, kompozycje do wybranych fragmentów biblijnej Księgi Psalmów, dzieła na organy, arie i pieśni maryjne czy muzykę sakralną XX i XXI wieku.

31 lipca o godz. 16:00 odbędzie się recital organowy Witolda Zalewskiego. W programie: Dietrich Buxtehude, Mieczysław Surzyński, César Franck. Wstęp wolny.

Smoczy mapping na Pałacu Wielopolskich

W wybrane letnie noce na frontowej ścianie krakowskiego magistratu przy placu Wszystkich Świętych rozbłyśnie niezwykły mapping. To kolejna z odsłon wakacyjnej kampanii „Kraków Cię zasmoczy” z okazji 50. urodzin pomnika Smoka Wawelskiego.

Projekcja multimedialna stanowi część oprawy wizualnej spektaklu „Smok” w reż. Jakuba Roszkowskiego. Mapping będzie wyświetlany w godz. 21:00–2:00 w pięć wakacyjnych weekendów: 16–17 lipca, 23–24 lipca, 30–31 lipca, 6–7 sierpnia i 13–14 sierpnia.

O modernizmie w Muzeum Narodowym

Od dziś w gmachu głównym Muzeum Narodowego można zobaczyć wystawę „Nowy początek. Modernizm w II RP”. Ekspozycja prezentuje dynamikę i różnorodność modernizmu w międzywojennej Polsce. Odnosi się do takich aspektów, jak reformy społeczne, tworzenie nowego państwa czy codzienność w świetle rozwoju technicznego.

Na wystawie znalazło się 500 obiektów – od malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii po wynalazki techniczne, przedmioty codziennego użytku czy projekty mebli. Wśród prezentowanych eksponatów są także dzieła sztuki sprowadzone ze Lwowa.

Bulwar[t] Sztuki

Trwa letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2022. W programie ponad 90 wydarzeń dotyczących teatru, kina, literatury, muzyki czy tańca. Wiele atrakcji czeka także na dzieci i młodzież. Większość wydarzeń odbędzie się w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa oraz na scenie Teatru i w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii.

– W tym roku będziemy chłonąć sztukę wszystkimi zmysłami. Nauczymy się świadomie patrzeć, słuchać, smakować i doświadczać świata, który nas otacza – mówi Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.

Szczegółowy program na stronie laznianowa.pl

Wystawa o sercu Nowej Huty

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejną wystawę poświęconą najmłodszej dzielnicy miasta. Głównym bohaterem ekspozycji, prezentowanej w dawnym kinie Światowid, jest plac Centralny im. Ronalda Reagana.

– Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią wystawy oraz zobaczenia placu Centralnego z różnych perspektyw. Na samym końcu znajduje się otwarte pytanie o to, czy plac Centralny jest rzeczywiście centrum Nowej Huty. Odpowiedź pozostawiliśmy zwiedzającym – mówi Bartosz Arkuszewski, kurator wystawy.

Ekspozycję „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum” można zobaczyć do 8 stycznia 2023 roku. Znalazły się na niej nie tylko archiwalne zdjęcia i obrazy, ale także artykuły codziennego użytku.

Kino plenerowe w Wadowie

W ostatni weekend lipca oraz pierwszy weekend sierpnia Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na kino plenerowe w Wadowie. Repertuar został tak przygotowany, by każdy znalazł coś dla siebie. W piątek o godz. 21:00 widzowie będą mogli obejrzeć historię młodej aktorki i jazzowego muzyka, czyli musical nagrodzony Oscarem „La La Land”. Z kolei w sobotę o tej samej godzinie zostanie zaprezentowany film „Corgi, psiak królowej”.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Miejsce: Park w Wadowie.

Kino w ogrodzie Czapskich

Muzeum Narodowe zaprasza na kino letnie w ogrodzie Czapskich. Program skupia się na filmowych historiach związanych z postaciami artystów i ich ścieżkami, prowadzącymi do powstania sztuki. W sobotę o godz. 21:00 zostanie zaprezentowany film „Pavarotti”. To dokument przedstawiający życie wybitnego śpiewaka operowego, człowieka legendy, który elitarną formę sztuki uczynił rozrywką dla wszystkich.

Kino na plaży

W czasie weekendowych wieczorów nad Bagrami będzie można obejrzeć kinowe hity. Już dziś, 29 lipca, startuje Kino na Plaży. Projekcje będą odbywały się w każdy piątek i sobotę o godzinie 21:00. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany film „Aquaman” z Amber Heard w roli głównej. Dzień później, 30 lipca, krakowianie będą mogli obejrzeć film „7 dusz”.

Kino plenerowe rozstawi się na cyplu od strony ul. Koziej. Ostatni seans został zaplanowany na 3 września.

Seans na zamku w Rudnie

Kino pod Baranami wyrusza w trasę po Małopolsce. Projekcje odbędą się w czterech wyjątkowych miejscach: na Zamku Tenczyn w Rudnie, na łące nieopodal kawiarni „Zwał jak zwał” w Niepołomicach, w parku przy renesansowym Zamku Suskim w Suchej Beskidzkiej oraz w kameralnym amfiteatrze w Mszanie Dolnej.

W najbliższą sobotę odbędzie się pokaz filmu „Król Artur: Legenda miecza” na Zamku Tenczyn, a w niedzielę „Midsommar. W biały dzień” w Niepołomicach. Filmy będą wyświetlane o godz. 21:15.

Wielka Letnia Wymiana Książek

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprasza na Wielką Letnią Wymianę Książek połączoną z imprezą dla dzieci. To doskonała okazja, by podarować swoim książkom drugie życie, zaopatrzyć się w nowe tytuły i spędzić miło czas. Wydarzenie odbędzie się 31 lipca w godz. 15:00–18:00 w Parku Miejskim w Niepołomicach, a w razie niepogody – w Laboratorium Aktywności Społecznej przy ul. Bocheńskiej 26.

Koncert sanah w ramach Letnich Brzmień

Letnie Brzmienia to wakacyjna trasa koncertowa po Polsce z udziałem najpopularniejszych wykonawców. Część z nich mogliśmy już podziwiać w Krakowie. Teraz czas na kolejną wielką gwiazdę. W sobotę, 6 sierpnia, przed krakowską publicznością zaśpiewa SANAH. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.sanah to jedna z najciekawszych wokalistek z nurtu quality pop na polskiej scenie. Charakteryzuje ją niepowtarzalny styl pisania piosenek, a miękki, ciepły wokal sprawdza się zarówno w świetnie zaaranżowanych balladach, jak i nowoczesnych elektronicznych kompozycjach. Wokalistka jak z rękawa sypie przebojowymi melodiami, łącząc młodzieżowy slang z poezją. W 2020 r. wydała swój debiutancki album „Królowa dram”, a rok później rozgrzała serca fanów płytą „Irenka”. 15 kwietnia ukazał się najnowszy album artystki „Uczta”.

Harmonogram zbliżających się koncertów w Krakowie:

06.08, godz. 20:00 – sanah
19.08, godz. 20:00 – MROZU
21.08, godz. 20:00 – KARAŚ/ROGUCKI
25.08, godz. 18:00 – Mery Spolsky
25.08, godz. 20:00 – Kwiat Jabłoni

Bilety w cenie od 79 zł oraz karnety za 279 złotych na cykl Letnich Brzmień w Krakowie dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.