Plac Centralny. Wystawa o sercu Nowej Huty w dawnym kinie Światowid [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejną wystawę poświęconą najmłodszej dzielnicy miasta. Głównym bohaterem ekspozycji, prezentowanej w dawnym kinie Światowid, jest plac Centralny im. Ronalda Reagana.

– Staraliśmy się pokazać jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Te trzy wątki ukazane są na wystawie w różnych konfiguracjach. Poza tym chcieliśmy przedstawić plac Centralny z różnych, czasem nawet nieoczywistych perspektyw. Wystawa jest zbudowana wokół czterech głównych zagadnień: centrum architektoniczne, centrum komunikacyjne, centrum handlowo-usługowe i życie codzienne placu – wyjaśnia Bartosz Arkuszewski, kurator wystawy.

W poszukiwaniu centrum

Kluczowym problemem ekspozycji jest rola, jaką plac Centralny pełnił i pełni dziś w życiu mieszkańców Nowej Huty. Czy faktycznie jest centrum najmłodszej dzielnicy Krakowa? To pytanie, które autorzy wystawy kierują do zwiedzających.

– Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią wystawy oraz zobaczenia placu Centralnego z różnych perspektyw. Na samym końcu znajduje się otwarte pytanie do widzów o to, czy plac Centralny jest rzeczywiście centrum Nowej Huty. Odpowiedź pozostawiliśmy zwiedzającym – mówi Bartosz Arkuszewski.

Celem ekspozycji jest zatem skłonienie odbiorców do refleksji i zachęcenie ich wspólnego poszukiwania centrum.

Eksponaty opowiadające o życiu nowohucian

Na wystawie zwiedzający znajdą nie tylko archiwalne zdjęcia i obrazy, ale także artykuły codziennego użytku. Kiedyś można było je kupić w sklepach mieszczących się wokół placu Centralnego, takich jak Cepelia czy Moda Polska. Jednym z eksponatów jest płaszcz mieszkanki Nowej Huty. Szczególną uwagę warto zwrócić również na dwa, bardzo ciekawe obiekty.

– Pierwszy to saturator wypożyczony z Muzeum Historii Polski w Warszawie, a drugi to działająca, osobowa waga uliczna. Eksponat ten sprowadziliśmy z prywatnego Muzeum Wag i Miar Aliny i Juliusza Gustowskich spod Poznania. Przed laty waga znajdowała się w Nowej Hucie, dlatego można powiedzieć, że wróciła do swojego pierwotnego miejsca – tłumaczy Bartosz Arkuszewski.

Przyszłość placu Centralnego

Na ekspozycji znalazły się również prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przedstawiające wizje dotyczące wyglądu placu Centralnego. Wizualizacje są próbą spojrzenia w przyszłość miejsca, które jest bardzo istotne dla mieszkańców Nowej Huty. Choć projekty są bardzo zróżnicowane, łączy je duża ilość zieleni.

Wystawę „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum” zwiedzający mogą zobaczyć od 28 lipca do 8 stycznia 2023 roku w Muzeum Nowej Huty, czyli dawnym kinie Światowid.