Weekend pełen atrakcji: Noc Muzeów, święto Starego Miasta i piknik w parku Jordana

Muzeum Lotnictwa Polskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowska Noc Muzeów, prezentacja obrazu Tycjana oraz innych mistrzów renesansu na Wawelu, święto Dzielnicy I, a także rodzinne pikniki i teatralne premiery. Przed nami weekend pełen atrakcji.

Noc Muzeów

W piątek wieczorem krakowskie muzea i galerie szeroko otworzą drzwi dla zwiedzających. 19 maja odbędzie się bowiem Noc Muzeów – wydarzenie, na które czekają wszyscy miłośnicy sztuki i nocnego zwiedzania.

Noc Muzeów to nie tylko prezentacja stałych i czasowych ekspozycji, ale także szereg atrakcji takich jak pokazy, warsztaty, prelekcje, seanse filmowe czy zwiedzanie niedostępnych na co dzień muzealnych zakamarków.

W tegoroczną edycję wydarzenia pod hasłem „Rytmy czcionki” zaangażowało się ponad sześćdziesiąt instytucji. O tym, co czeka na zwiedzających, pisaliśmy w poniższym artykule.

Tycjan na Wawelu

„Alegoria miłości” Tycjana, czołowego przedstawiciela szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego, a także inne dzieła mistrzów renesansu na stałe wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego na Wawelu.

W Noc Muzeów odbędzie się specjalny pokaz, w trakcie którego zwiedzający będą mogli zobaczyć premierową wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona i innych w otoczeniu niepokazywanych wcześniej skarbów z kolekcji rodu Sanguszków, a także porcelanowych figur, w tym naturalnych rozmiarów Lisa.

Najnowsze dzieła zamku uzupełni kolejna odzyskana strata wojenna „Lekcja rysunku” Jana Mauritsa Quinkhardta z 1762 roku. Noc Muzeów na Wawelu rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do godz. 1:00.

Juwenalia Krako(w)skie

Trwa wielkie święto studentów, czyli Juwenalia Krako(w)skie. Wydarzenia odbywają się w czterech strefach zlokalizowanych w różnych miejscach w Krakowie: strefa Plaża (AGH), strefa Żaczek (UJ), strefa Polibuda (PK) oraz strefa Zielone (AWF). Nie brakuje atrakcji związanych z kulturą, sportem i rekreacją.

Nieodłącznym elementem są oczywiście koncerty. Brodka, Ralph Kaminski, Zalewski, Mery Spolsky, Bracia Figo Fagot, Dżem, Happysad, Lady Pank, Nocny Kochanek, Myslovitz, Jan–rapowanie, Gibbs czy Błażej Król to tylko część artystów, którzy zaprezentują się podczas tegorocznego święta studentów.

Juwenalia Krako(w)skie potrwają do 21 maja. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.juwenalia.krakow.pl.

Premiera w Starym Teatrze

W weekend na deskach Starego Teatru zostanie zaprezentowana opowieść o mężczyznach we współczesnym świecie. W spektaklu „Niemęski” w reżyserii Darii Kubisiak mężczyźni otrzymują miękkie kompetencje, zazwyczaj przypisywane kobietom. Wszystko dzieje się w konwencji onirycznej, polegającej na ukazaniu rzeczywistości na kształt snu.

Na scenie pojawią się: Krzysztof Stawowy, Stanisław Linowski, Grzegorz Mielczarek, Oskar Malinowski (gościnnie) oraz Aleksander Wnuk (gościnnie).

Premiera spektaklu „Niemęski” już w piątek na Nowej Scenie przy ul. Jagiellońskiej 1. Przedstawienie będzie można także obejrzeć 20, 21 i 23 maja oraz 21 i 22 czerwca.

Piknik w parku Jordana

Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza na piknik w ramach programu Jadalny Kraków. Wydarzenie odbędzie się w sobotę o godz. 11:00 w parku Jordana, a towarzyszyć mu będzie hasło „Od nasiona do stołu”.

– Poza odkrywaniem potencjału Krakowa jako jadalnego miasta, na uczestników czekać będą nasiona łąki kwietnej z domieszką roślin jadalnych, a także stoisko wymiany sadzonek i rozsad. Nie zabraknie warsztatów z sadzenia roślin, które będą mogły trafić później na stoły uczestników oraz rozmów o tak ważnych w tym kontekście zapylaczach, którym to wszystko zawdzięczamy – informuje miasto.

W programie znalazły się również spotkania artystyczne, spacery, rozmowy z ekspertami i pasjonatami, warsztaty, a także specjalny pokaz filmowy w amfiteatrze pod chmurką.

Sąsiedzkie spotkanie

W sobotę na osiedlu Kabel odbędzie się piknik sąsiedzki. Na uczestników wydarzenia czekać będą takie atrakcje jak turniej piłkarski z nagrodami, występ iluzjonisty, warsztaty cyrkowe, malowanie buziek, przeciąganie sznura, siłowanie się na rękę, czekoladowa fontanna oraz bańki mydlane, a także spektakl plenerowy „Nowe szaty cesarza".

Wydarzenie organizowane jest przez Radę Dzielnicy XIII Podgórze, Centrum Kultury Podgórza, Fundację Wszyscy Obecni i Spółdzielnię Mieszkaniową Kabel w ramach Budżetu Obywatelskiego. Start o godz. 12:00. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wydarzenia w przypadku złej pogody.

Architektoniczny spacer miejski

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wspólne odkrywanie architektury modernistycznej w Krakowie. W okresie międzywojennym dawne kamienice zastąpiły tzw. kamienice wielkomiejskie, czyli czteropiętrowe budynki o charakterystycznej, modernistycznej bryle. Architektura krakowska dynamicznie się rozwijała, a wizytówką miasta stała się dzielnica Krowodrza.

W sobotę o godz. 12:00 odbędzie się spacer miejski, podczas którego uczestnicy dowiedzą się m.in., skąd wzięła się moda na godła przy portalach wejściowych, a także rozpoznają ukryte w nich alegorie.

Miejsce zbiórki: ul. Józefitów 2. Spacer potrwa około 90 minut. Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Międzynarodowego Centrum Kultury.

Kosmiczny piknik z książką

W sobotę na dziedzińcu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja przy Błoniach odbędzie się kosmiczne święto książki i biblioteki.

W programie m.in. konkurs na najlepsze kosmiczne przebranie z nagrodami, gotowanie z finalistką MasterChef’a - Joanną Studnicką, planszówki, pokazy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, ścianka wspinaczkowa, animacje, zabawy, quizy, warsztaty plastyczne, spotkanie z psem policyjnym, Rogatkiem i sową Klementynką, zwiedzanie bojowego wozu strażackiego i karetki, a także występ Krakowskiego Chóru Dziecięcego i Orkiestry Baczków.

Rodzinny piknik rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 17:00.

Stare Miasto świętuje

„Legendy i baśnie krakowskie” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne święto Dzielnicy I. W sobotę na bulwarze Czerwieńskim nie zabraknie atrakcji. Mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wziąć udział w warsztatach z rękodzieła, pokazach walk rycerskich czy nauce tańców dworskich.

W godz. 15:00–20:00 organizatorzy zaplanowali rodzinne warsztaty, gry, zabawy i animacje, a także prezentację grupy rekonstrukcji historycznej „Kompania Gryfitów”. Z kolei Teatr Otwarty zaprezentuje publiczności spektakl plenerowy pt. „7 legend Krakowa”.

Między godz. 16:15 a 20:00 będzie można podziwiać na scenie występy taneczne i muzyczne. W ramach finału wieczoru zagra zespół Hollywood Swing. Zakończenie imprezy przewidziano na godz. 21:30. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

Pura Vida Festival

W stolicy Małopolski ponownie zagości Pura Vida Festival. Wydarzenie promuje kostarykańską filozofię pura vida, czyli „pełnia życia” – czerpania szczęścia z najprostszych rzeczy i pozytywnych przeżyć.

Wystawcy – podróżnicy, surferzy, pasjonaci innych kultur i obywatele dalekich krajów – podzielą się z uczestnikami herbatami ze Sri Lanki, kadzidłami z Indii, rękodziełem z różnych zakątków świata czy polskim designem z wakacyjnym vibe’m.

Wydarzenie odbędzie się w weekend (20 i 21 maja) w Tauron Arenie Kraków, a towarzyszyć mu będą targi dla psów PSOTY oraz wystawa psów nierasowych HAU HAU pod patronatem Krakowskiego Schroniska KTOZ. W programie również akcja adopcyjna.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej