Noc Muzeów na Wawelu. Wielkie zwiedzanie za symboliczną opłatą

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Rytmy czcionki” to hasło tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się 19 maja. W wydarzeniu weźmie udział ponad sześćdziesiąt instytucji. Jakie atrakcje przygotował dla zwiedzających Zamek Królewski na Wawelu?

Noc Muzeów to nie tylko okazja, by zobaczyć bogate zbiory krakowskich instytucji kulturalnych, ale także zajrzeć do niedostępnych na co dzień muzealnych zakamarków oraz wziąć udział w warsztatach, koncertach czy pokazach, w tym filmowych.

W piątek, 19 maja, progi dla zwiedzających otworzy ponad sześćdziesiąt placówek, a inauguracja tegorocznej Nocy Muzeów odbędzie się w Zamku Królewskim na Wawelu.

Tycjan i inne skarby

Noc Muzeów na Wawelu rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do godz. 1:00. Wydarzeniem szczególnym tej nocy będą premierowe pokazy specjalne: „Tycjan i inni. Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu” oraz „Dary Króla Słońce. Uroczystość wręczenia Janowi III Sobieskiemu Orderu Świętego Ducha”.

W Noc Muzeów zwiedzający będą mogli zobaczyć premierową wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona i innych w otoczeniu niepokazywanych wcześniej skarbów z kolekcji rodu Sanguszków, a także porcelanowych figur, w tym naturalnych rozmiarów Lisa (jednego z czterech zachowanych na świecie egzemplarzy pochodzących z królewskiej manufaktury w Miśni).

Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu uzupełni kolejna odzyskana strata wojenna „Lekcja rysunku” Jana Mauritsa Quinkhardta z 1762 roku.

W nawiązaniu do hasła przewodniego tegorocznej Nocy Muzeów „Rytmy czcionki” z okazji rocznicy 550-lecia wydania pierwszej książki w Krakowie, zaprezentowane zostaną także cenne starodruki i książki z Biblioteki Sapieżyńskiej, które odzyskały blask dzięki wawelskim konserwatorom.

Śladami wielkich twórców

W Noc Muzeów (od 19:00 do 24:00) będzie obowiązywać specjalnie wytyczona trasa zwiedzania, która poprowadzi przez niemal cały zamek.

Zwiedzający wejdą na dziedziniec Batorego, odwiedzą kościół św. Gereona, zajrzą do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich oraz Prywatnych Apartamentów Królewskich, zwiedzą Nowy Skarbiec Koronny, a także wybiorą się na spacer po Ogrodach Królewskich, gdzie niedawno pojawiła się nowa wystawa czasowa „Beksiński. Rzeźby”.

Ekspozycja prezentuje niemal nieznane oblicze Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów, znanego głównie z twórczości malarskiej, rysunkowej i fotograficznej.

Bilety w cenie 1 zł dostępne będą 19 maja online od godziny 12:00 oraz stacjonarnie w kasie przy bramie Senatorskiej od godz. 19:00. Bilet uprawnia do wejścia na trasę zwiedzania. Jedna osoba może pobrać maksymalnie pięć biletów. Ostatnie wejście przewidziano o północy.

Przypominamy, iż w Noc Muzeów instytucje udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za przysłowiową złotówkę. W niektórych miejscach konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Z programem tegorocznego wydarzenia można zapoznać się TUTAJ.