Weekend pełen atrakcji: Śpiewogranie na Starym Kleparzu, Festiwal Kawy i Czekolady

fot. Eryk Ruta/LoveKraków.pl

Babski Comber, czyli śpiewogranie na Starym Kleparzu, Wege Festiwal w hali Cracovii, raj dla smakoszy kawy i czekolady, koncert w Muzeum Narodowym oraz Bieg Walentynkowy. Tak zapowiada się najbliższy weekend.

Wielki Targ Degustacji

W sobotę Targ Ekosfera Stara Piekarnia przy Gromadzkiej 24c zaprasza wszystkich smakoszy na wielką degustację. Przysmaki, które trudno znaleźć w innych miejscach Krakowa, zaprezentuje ponad 30 wystawców. Przeważać będą przekąski oraz menu śniadaniowe.

Rolnicy związani z targiem przygotują próbki warzyw i owoców, a wystawcy kulinarni pokażą swoje sztandarowe dania gorące. Na stoiskach znajdą się m.in. matiasy holenderskie, sery szwajcarskie, oliwki spod Olimpu, smażone mięsa z dzika, ostrygi czy krewetki.

Wielki Targ Degustacji rozpocznie się o godz. 7:00 i potrwa do 14:00.

Festiwal Teatrów dla Dzieci

To już ostatnie dni Festiwalu Teatrów dla Dzieci, którego organizatorem jest Nowohuckie Centrum Kultury. W sobotę o godz. 11:00 najmłodsi będą mogli zobaczyć przedstawienie „Iris i Tęczowe Drzewo” Teatru Figurki z Krakowa.

11 lutego na scenie NCK zaprezentowany zostanie także program kabaretowy dla dzieci w wieku 6-12 lat pt. „Hrabi bez wąsów”. Kabaret Hrabi wystąpi o godz. 11:00 i 16:00.

Do niedzieli na uczestników Festiwalu Teatrów dla Dzieci czekają również dwie interaktywne wystawy: „Wielka wyprawa Żubra Pompika – polskie parki narodowe” oraz „Jasnowidze Edycja IV (2020/2021)”.

Dzień Otwarty Krakowskiego Forum Kultury

W ramach obchodów 45-lecia Krakowskie Forum Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców Krakowa, zarówno tych małych, jak i dużych, na karnawałowe tańce, hulanki i swawole. W sobotę, 11 lutego, odbędzie się dzień otwarty KFK. Zaplanowano też rozwijające kreatywność warsztaty i wykład o burzliwym życiu Witkacego.

Program:

  • 10.00-12.00 Kurs rysunku i malarstwa dla dorosłych i seniorów
  • 10.30-11.30 Planszówkowanie dla dzieci
  • 11.00-12.00 Kurs obsługi urządzeń cyfrowych dla dorosłych i seniorów
  • 11.00-12.00 Joga twarzy i automasaż dla dorosłych
  • 11.30-12.30 Mistrzowie teleturniejów dla dzieci
  • 12.15-12.45 Zumba Kids dla dzieci
  • 13.00-14.00 Warsztaty ukulele dla dzieci i dorosłych
  • 13.00-14.00 Capoeira dla dzieci
  • 13.30-15.00 Kurs Flamenco dla dorosłych
  • 14.30-15.00 Zumba Kids dla dzieci
  • 17.00-19.00 Karnawałowa Potańcówka Międzypokoleniowa

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny z wyłączeniem Karnawałowej Potańcówki Międzypokoleniowej (impreza towarzysząca, wstęp 10 zł/os.) Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy i informacje: Karolina Gugała, tel. 501 984 678, karolina.gugala@krakowskieforum.pl.

Babski Comber

Po ponad stu latach do miejskiego kalendarza obrzędowego powraca zapomniany krakowski zwyczaj, obchodzony niegdyś w Tłusty Czwartek przez krakowskie przekupki. Dziś Babski Comber jest świętowaniem współczesnej kobiecości.

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na śpiewogranie na Starym Kleparzu, które rozpocznie obchody tego wyjątkowego święta. Podczas happeningu zabrzmią pieśni combrowe.

Na heligonce „Heli” zagra Żaneta Seweryn. Z kolei animacją i śpiewem zajmą się Kasia Chodoń i Asia Cichoń. Start o godz. 11:30 na Rynku Kleparskim.

Ferie na wrotkach w Galerii Kazimierz

W Galerii Kazimierz przed salonem Vistula pojawił się tor wrotkarski. Będzie on dostępny do 11 lutego w godz. 11:00–19:00. Wrotkarnia przeznaczona jest dla dzieci oraz osób dorosłych sprawujących opiekę nad dziećmi, przy czym liczba osób dorosłych jest ograniczona. O ilości osób decyduje obsługa. Z wrotkarni jednorazowo korzystać może maksymalnie 15 osób.

Zarówno wstęp na tor, jak i wypożyczenie wrotek jest darmowe.

Festiwal Kawy i Czekolady

To będzie ważny weekend dla wszystkich smakoszy kawy i miłośników słodkości. 11 i 12 lutego w hali Cracovii odbędzie się Festiwal Kawy i Czekolady.

– Na odwiedzających kawoszy będą czekać setki litrów kawy z różnych zakątków świata, prezentowane przez lokalne kawiarnie, jak i palarnie z Polski! Będzie można skosztować tych pyszności na miejscu, ale również zakupić ziarna i świeżo mieloną kawę do domu. Nie zabraknie też stoisk, na których znajdziecie różnego rodzaju kawowe akcesoria i dodatki – informują organizatorzy.

Będzie można także napić się aromatycznej herbaty czy gorącej czekolady oraz zjeść coś słodkiego.

W sobotę organizatorzy czekają od godz. 12:00 do 20:00, natomiast w niedzielę od 12:00 do 18:00.

Wege Festiwal

W tym samym miejscu i czasie odbędzie się także Wege Festiwal, czyli największe w Polsce targi kuchni wegetariańsko-wegańskiej. To dobra okazja do spróbowania zróżnicowanej kuchni bezmięsnej z całego świata.

Mieszkańcy Krakowa i turyści znajdą na festiwalu pyszne dania od street foodu, poprzez kuchnię japońską, koreańską, afgańską, polską, aż po roślinne sery, wegańskie mięso czy przetwory. Nie zabraknie także deserów takich jak orzechowa baklawa i puszyste serniki.

Koncert w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na koncert towarzyszący wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

– Spółdzielnia Muzyczna razem z zaprzyjaźnionymi kompozytorami poszuka tego, co w naszej współczesności wciąż brzmi jak modernizm. Poprzez muzykę spróbujemy pokazać postęp, eksperyment, doświadczyć nowoczesności. Zobaczyć, jaki nowy lepszy świat buduje się teraz. Tak jak przed stu laty chcemy zadziwić, zaszokować, zachwycić doświadczeniem sztuki nowej – zapowiadają koncert wykonawcy.

Tomasz Prasqual, Jarosław Płonka, Martyna Kosecka i Ricardo Eizirik to cztery różne spojrzenia na muzykę i otaczającą ją rzeczywistość. Ich działania to wynik indywidualnych zainteresowań realiami nowoczesnego człowieka, na tle osiągnieć muzyki XX wieku.

Koncert odbędzie się 12 lutego o godz. 19.00. Wstęp wolny

Bieg Walentynkowy w parku Jordana

W niedzielę po raz siódmy wystartuje Bieg Walentynkowy, którego celem jest aktywne spędzenie czasu w atmosferze święta zakochanych oraz zachęcenie do rozpoczęcia przygody z bieganiem.

Trasa, w kształcie serca, liczy 5 km. Do wyboru jest bieg par (uczestnicy biegną razem, złączeni opaskami) oraz bieg singli. Wszyscy uczestnicy otrzymają na mecie wuzetki i medale w kształcie serca. Bieg par rozpocznie się o godz. 12:00, a bieg singli o 13:00.

Szczegóły oraz regulamin wydarzenia są dostępne tutaj.

„Wyspia” na Wawelu

Przypominamy, iż na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu pojawiła się instalacja artystyczna „Wyspia”. To dzieło Kingi Nowak inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Panele, wykonane z wielobarwnego szkła, przywodzą na myśl witraże słynnego malarza.

„Wyspia” jest zorientowana względem stron świata, a najważniejszy jej element stanowi światło słoneczne.

News will be here