Weekend pełen atrakcji: Święto Muzeum Podgórza, zwiedzanie Krakowa i Dni Komedii dell’Arte

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bezpłatne zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, warsztaty i spacery z okazji Święta Muzeum Podgórza, a może spotkanie ze sztuką rodem z XVI wieku? Przed nami weekend pełen atrakcji!

Festiwal Materia Prima

Trwa 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Podczas wydarzenia publiczność może zobaczyć spektakle, w których działania teatralne łączą się z nowym cyrkiem, tańcem, multimediami oraz technikami teatru lalek, masek i cieni. Widowiska odbywają się na różnych scenach teatralnych miasta.

24 i 25 lutego w Teatrze Groteska wystąpi Sofie Krog Teater prezentując horror podszyty komedią „The House”. Spektakl opowiada historię rodzinnego domu pogrzebowego Warehouse. Kiedy jego właścicielka zmienia na łożu śmierci swą ostatnią wolę, zaczynają się ujawniać skrywane dotychczas tajemnice i powstaje plan przepełniony złem.

Festiwal Materia Prima potrwa do 28 lutego.

Święto włoskiego teatru

Rozpoczęły się Dni Komedii dell’Arte organizowane przez Studio Dono oraz Centrum Kultury Podgórza. 24 i 25 lutego, w ramach święta włoskiego teatru, publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Sąsiadka”, który po 10 latach wraca na deski Teatru Praska 52, lecz w zupełnie nowej odsłonie.

Z kolei 26 lutego, czyli ostatniego dnia festiwalu, zostanie zaprezentowane przedstawienie „Oberża pod złamanym groszem”. Nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek, zabawnych nieporozumień i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Oprócz tego w Teatrze Praska 52 można oglądać wystawę masek i rekwizytów komedii dell’arte. Ekspozycja będzie prezentowana do niedzieli.

Muzyczna podróż przez epoki

W weekend odbędzie się finał festiwalu Opera Rara, którego celem jest ponowne odkrywanie i przybliżanie publiczności najpiękniejszych dzieł operowych ze wszystkich okresów historii opery. W tym roku program koncentruje się wokół trzech wybitnych nazwisk – Mozart, Schumann i Vivaldi.

23, 24 i 25 lutego na deskach Teatru Łaźnia Nowa zabrzmi „Das Paradies und die Peri” Roberta Schumanna. To niezwykły utwór, będący jedną z najoryginalniejszych w XIX wieku prób stworzenia nowej formy świeckiego oratorium.

Z kolei na finałowy koncert, który odbędzie się 26 lutego w Starym Teatrze, organizatorzy przygotowali „Tamerlano” Vivaldiego, operę znaną również pod nazwą „Bajazet”.

Święto Muzeum Podgórza

Warsztaty, spacer, spotkania z rzemieślnikami i oprowadzania po wystawie głównej „Miasto pod Kopcem Kraka”. Tak zapowiada się tegoroczne święto oddziału Muzeum Krakowa, którego tematem przewodnim będzie rzemiosło. Przez cały weekend, 25 i 26 lutego, wejście na ekspozycję w cenie 1 zł. Szczegółowy program wydarzenia:

Sobota:
  • 11:00 – „Kiedyś i dziś – rzemiosło w Podgórzu” – spacer śladem podgórskich zakładów rzemieślniczych, cena – 15 zł;
  • 14:00 – Spotkanie z podgórskim rzemieślnikiem, udział bezpłatny;
  • 15:00 – „Rzemiosło pod Kopcem Kraka” – oprowadzanie po ekspozycji głównej w cenie biletu na wystawę.
Niedziela:
  • 11:30 – „Podgórze pod lupą – mydlarnia z dawnej ulicy Lwowskiej” – spotkanie wokół makiety przedstawiającej nieistniejącą dziś mydlarnię, udział bezpłatny;
  • 12:00 – „Podgórscy mydlarze” – rodzinne warsztaty mydlarskie, cena – 15 zł;
  • 14:00 – Spotkanie z podgórskim rzemieślnikiem, udział bezpłatny;
  • 15:00 – „Rzemiosło pod Kopcem Kraka” – oprowadzanie po ekspozycji głównej w cenie biletu na wystawę.

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających info@muzeumkrakowa.pl, 12 426 50 60.
Bilety do nabycia w kasie Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51.

Spacer szlakiem „Via Medicorum”

W najbliższą sobotę, 25 lutego, o godz. 12.00 rozpocznie się drugi spacer szlakiem „Via Medicorum” po Wesołej. O medycznej karcie w historii dzielnicy opowie przewodnik Michał Chlipała z Katedry Historii Medycyny UJ CM.

Trasa spaceru będzie obejmować oglądanie budynków poszpitalnych z zewnątrz, a także wejście do budynków przy ul. Kopernika 40 (Białej Chirurgii) i ul. Radziwiłłowskiej 4 (Muzeum Historii Medycyny). Wydarzenie potrwa około trzech godzin. Spacer jest bezpłatny i nie obowiązuje rejestracja. Zbiórka przed hotelem Wyspiańskiego o godz. 12:00. Spacer odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych.

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wziąć udział w bezpłatnych spacerach i zwiedzaniu miasta z miejskimi przewodnikami. W tym roku przygotowano trzy odmiennie tematyczne propozycje. Wszystkie wycieczki odbędą się w sobotę, 25 lutego od godz. 12.00.

Do wyboru będą następujące trasy:
  • Oprowadzanie po siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia (spotkanie przed wejściem do budynku, ul. Sienna 5);
  • Mikołaj Kopernik – opowieść o niezwykłym człowieku z Krakowem w tle (spotkanie na dziedzińcu Collegium Maius przy studni, ul. Jagiellońska 15);
  • Panteon Narodowy w kościele Piotra i Pawła (spotkanie przed wejściem do kościoła, ul. Grodzka 52A).

Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Na oprowadzanie po siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia obowiązuje rezerwacja miejsc: spt.krakow@gmail.com lub telefonicznie: +48 603 642 625.

Kraków miastem modernizmu

Ośrodek Kultury Norwida i Instytut Architektury zapraszają na premierę publikacji: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 25 lutego, o godz. 18.00 w ARTzonie na os. Górali 4, a poprowadzi je Filip Springer. Wstęp bezpłatny.

Publikacja zachęca do udania się w przestrzeń miasta ośmioma trasami poprowadzonymi topograficznie przez dzielnice Krakowa, w których autorki i autorzy zebrali najważniejsze informacje na temat ponad stu modernistycznych budynków i wybitnych realizacji urbanistycznych.

Fall in Love Symfonicznie

W sobotę Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej oraz zaproszeni goście: Piotr Cugowski, Kasia Moś, Natalia Lesz i Anna Lasota wykonają na żywo najpiękniejsze utwory filmowe i musicalowe.

Widowisko, przenoszące publiczność w świat największych miłosnych przebojów z dużego ekranu, odbędzie się o godz. 20:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Wystawa o dzieciństwie w PRL-u

Ekspozycja „Trzepaki, Reksio, Atari” w Muzeum Nowej Huty opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u. Pokazuje zarówno zabawki, jak i przedmioty związane z aktywnościami na świeżym powietrzu, ofertą kulturalną skierowaną wówczas do dzieci czy postępem technologicznym.

Na wystawie można zobaczyć m.in. misie-trociniaki, celuloidowe lalki, plansze komiksowe z cyklu Kajko i Kokosz, trzepak czy komputer Atari.

Malarstwo z kolekcji MOCAK-u w AGH

W ogólnodostępnych przestrzeniach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pojawiło się kilkanaście reprodukcji prac z kolekcji MOCAK-u. Wśród nich m.in. dzieła Poli Dwurnik, Shinjiego Ogawy czy Edwarda Dwurnika.

Dzieła eksponowane są w trzech różnych miejscach uczelni: na Wydziale Humanistycznym, w Centrum Rekrutacji oraz w Klubie Profesora. Każdej pracy towarzyszy polsko-angielski opis dotyczący jej interpretacji oraz twórczości danego artysty.

Druga odsłona Muzeum Wyspiańskiego

Przypominamy o nowej odsłonie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, mieszczącego się w budynku dawnego spichlerza przy placu Sikorskiego 6. Scenariusz wystawy pozostał bez zmian, jednak pojawiło się około 90 proc. nowych eksponatów. Wśród nich m.in. słynny autoportret malarza z żoną, wizerunki dzieci, wielkoformatowy obraz „Planty o świcie” czy kostium ze spektaklu „Wyzwolenie”. Łącznie zwiedzający mogą zobaczyć ponad 150 obiektów.

News will be here