Weekend pełen atrakcji: Wawel o zmierzchu, Letnie Brzmienia i Targi Sztuki Ludowej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W pierwszy weekend sierpnia muzyka wypełni zamkowe dziedzińce, a na krakowskim rynku rozpoczną się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Co jeszcze wydarzy się w mieście? Sprawdźcie!

Krakowska Lekcja Śpiewania

W piątek, 5 sierpnia, na Małym Rynku zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. O godz. 19:00 odbędzie się bowiem 81. Krakowska Lekcja Śpiewania pod nazwą „Kadrówka 1914”. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Na uczestników, tych dużych jak i małych, czekać będzie 2000 bezpłatnych śpiewników. Jednak papierowa wersja śpiewnika to niejedyna opcja. Repertuar można także pobrać ze strony internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki. W koncercie wezmą udział artyści Teatru Loch Camelot.

Wawel o zmierzchu

Już dziś rusza 15. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”. Przez dwa sierpniowe weekendy na zamkowych dziedzińcach: arkadowym oraz Batorego będą odbywać się wyjątkowe koncerty.

– To wydarzenie, podczas którego historia spotyka się ze współczesnością i naturą. Zapada zmierzch, architektura zamku jest podświetlona, a dźwięk nie tylko słyszalny, ale i widzialny. On wędruje i muzyka nabiera innych znaczeń. Sama architektura zamku powoduje, że inaczej odbieramy detale i oddajemy się niepowtarzalnemu pięknu – zapowiada Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektorka artystyczna festiwalu.

W pierwszy sierpniowy weekend muzyka wypełni dziedziniec Batorego, który nazywany jest wawelskim sercem. W piątek odbędzie się koncert kameralny Aleksandry Kuls-Koziak (skrzypce) i Marcina Koziaka (fortepian). Dzień później pieśni polskie oraz arie i duety z oper zaprezentują: Paula Maciołek (sopran), Piotr Kalina (tenor), Olga Tsymbaluk (fortepian).

W niedzielny wieczór zabrzmią utwory Chopina, Szymanowskiego i Zarębskiego. Wykonają je: Agnieszka Bugla-Bylica (skrzypce I), Krzysztof Katana (skrzypce II), Damian Kułakowski (altówka), Krzysztof Sadłowski (wiolonczela) i Krzysztof Książek (fortepian).

Kino rowerowe na Błoniach

Jak spędzić piątkowy wieczór? Grupa Impel zaprasza na kino rowerowe w plenerze. Na Błoniach pojawią się energorowery połączone z ekranem i projektorem filmowym. Wsiadasz na rower, kręcisz kilometry i oglądasz film.

– Aż 50% energii potrzebnej na uruchomienie projekcji filmowej pochodzić będzie z siły mięśni jego widzów – informują organizatorzy.

Kino napędzane rowerami startuje o godz. 21:00 na Błoniach.

Targi Sztuki Ludowej

Na krakowskim rynku znów zagoszczą Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, które mają na celu zaprezentowanie bogactwa kultury ludowej i promocję szeroko pojętego folkloru.

Od 6 do 21 sierpnia na rynku będzie można spotkać twórców prezentujących takie dziedziny, jak krakowska koronka klockowa, koronka frywolitkowa i szydełkowa, zabawkarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, wycinanka łowicka. Pojawi się również ceramika użytkowa, biżuteria czy odzież.

Na scenie targowej codziennie po godzinie 15.00 odbywać się będą koncerty tradycyjnej muzyki ludowej i folkowej w bardziej nowoczesnym brzmieniu oraz występy zespołów pieśni i tańca z całej niemal Europy. Szczegółowy program targów dostępny tutaj.

Japoński piknik w bibliotecznym ogrodzie

Biblioteka Kraków zaprasza czytelników do udziału w pikniku zamykającym trzecią odsłonę wakacyjnego projektu „Rodzinne podróże po literaturze”. Przez kilka tygodni uczestnicy mogli poznawać kulturę i osiągnięcia różnych krajów.

Obecnie trwa Tydzień Japoński, który zwieńczy rodzinny piknik w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. Wydarzenie odbędzie się 6 sierpnia w godz. 11:00–16:00. W programie m.in. pokazy i warsztaty szermierki, kaligrafii i komiksu (manga), teatrzyku kamishibai, spotkanie z Karolina Bednarz – autorką książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” czy zajęcia plastyczne kusudama.

Krakowski Festiwal Tańca

Do 7 sierpnia trwa druga edycja Krakowskiego Festiwalu Tańca, w ramach którego odbywają się polskie i zagraniczne spektakle taneczne, warsztaty ruchowe oraz wystawy.

– Krakowski Festiwal Tańca to nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego, scalająca dotychczasowe marki KCC: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival w jedno wydarzenie o międzynarodowym charakterze i skrojone na znacznie większą skalę – informuje Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

W sobotę o godz. 20:00 krakowianie będą mogli zobaczyć spektakl tańca współczesnego „Gruppy 13”. Bohaterowie przedstawienia wyruszą w ruchowo-muzyczny rejs, który jest przygodą żeglowania pomiędzy życiem a śmiercią, portem a sztormem, ziemią i niebem.

Z kolei w niedzielę o godz. 19:00 odbędzie się widowisko o nazwie „Części ciała”. To spektakl tańca współczesnego będący efektem choreograficznej fascynacji twarzą.

Letni Weekend Retro w Niepołomicach

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa zaprasza na Letni Weekend Retro, czyli KraftFest 2022. To dwudniowe wydarzenie, w programie którego znajdziemy m.in. prezentację browarów rzemieślniczych oraz klimatyczny koncert plenerowy. Na scenie zaprezentuje się zespół Lazy Swing Band, a podczas festiwalu zabrzmi muzyka lat 30. i 40. rodem z amerykańskich ball roomów.

W czasie KraftFestu odbędą się także prelekcje na temat piwa i piwowarstwa oraz zlot perełek motoryzacji. A to za sprawą obecności uczestników Krakowskich Klasyków Nocą. Na najmłodszych czekać zaś będą wielkie edukacyjne gry planszowe, w tym te znane ze szkolnych podwórek.

Wydarzenie odbędzie się 6–7 sierpnia w Niepołomicach przy ul. Zamkowej 4. Start o godz. 12:00.

Sanah zawita do Krakowa

Letnie Brzmienia to wakacyjna trasa koncertowa po Polsce z udziałem najpopularniejszych wykonawców. Część z nich mogliśmy już podziwiać w Krakowie. Teraz czas na kolejną wielką gwiazdę. W sobotę, 6 sierpnia, przed krakowską publicznością zaśpiewa SANAH. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A).

sanah to jedna z najciekawszych wokalistek z nurtu quality pop na polskiej scenie. Charakteryzuje ją niepowtarzalny styl pisania piosenek, a miękki, ciepły wokal sprawdza się zarówno w świetnie zaaranżowanych balladach, jak i nowoczesnych elektronicznych kompozycjach. W 2020 r. wydała swój debiutancki album „Królowa dram”, a rok rozgrzała serca fanów płytą „Irenka”. 15 kwietnia ukazał się najnowszy album artystki „Uczta”.

Teatralno-muzyczny weekend w Łaźni Nowej

Trwa letni festiwal kulturalny Bulwar[t] Sztuki, w ramach którego przygotowano 90 różnych wydarzeń. W każdą niedzielę sierpnia ogród Łaźni Nowej wypełni muzyka. A to za sprawą cyklu koncertów o nazwie „Światło-czułe brzmienia”.

7 sierpnia o godz. 18:00 wystąpi Kornelia Binicewicz z projektem „Ladies on Records”, który rzuca nowe światło na twórczość kobiet w muzyce.

W weekend krakowianie oraz turyści będą mogli również obejrzeć jedną z najciekawszych produkcji Teatru Łaźnia Nowa. 5 i 6 sierpnia w ramach Sceny Nocy Letniej zaprezentowany zostanie spektakl „Własny pokój” w reżyserii Zofii Gustowskiej. Start o godz. 18:00.

Letnie Tanie Kinobranie

Trwa 16. edycja Wakacyjnego Festiwalu Filmowego w Kinie pod Baranami. Przed nami piąty tydzień wydarzenia, któremu przyświeca hasło „Kalejdoskop barw”. Od 5 sierpnia krakowianie oraz turyści będą mogli obejrzeć filmy z wyrazistymi kostiumami, oszałamiającą scenografią i wielobarwnym tłumem.

W rolach głównych m.in.: Antonio Banderas, Emma Stone, Tilda Swinton, Dev Patel, Penelope Cruz i Maciej Stuhr. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Kino na plaży

W czasie weekendowych wieczorów nad Bagrami będzie można obejrzeć kinowe hity. W piątek o godz. 21:00 zostanie zaprezentowany kultowy „Kac Vegas”. Z kolei w sobotę o tej samej godzinie krakowianie oraz turyści będą mogli obejrzeć film „Bękarty wojny”. Kino plenerowe rozstawi się na cyplu od strony ul. Koziej. Ostatni seans organizatorzy zaplanowali na 3 września.

Podgórskie Letnie Koncerty

Centrum Kultury Podgórza zaprasza do neogotyckiego kościoła św. Józefa przy Rynku Podgórskim na letnie koncerty. Przez dziewięć niedziel krakowianie będą mogli usłyszeć śpiewy cerkiewne, kompozycje do wybranych fragmentów biblijnej Księgi Psalmów, dzieła na organy, arie i pieśni maryjne czy muzykę sakralną XX i XXI wieku.

7 sierpnia o godz. 16:00 odbędzie się koncert „Sacris Solemniis”, podczas którego wystąpią: Natalia Hydz – sopran, Martyna Dwojak – mezzosopran i Oksana Drewicka – organy. W programie arie i pieśni maryjne.

Artystyczne lato w Skawinie

W wybrane wakacyjne weekendy skawiński rynek stanie się miejscem wieczornych spotkań ze sztuką filmową i muzyczną. Wszystko za sprawą seansów letniego kina plenerowego oraz koncertów lokalnych artystów. Na wielbicieli wielkiego ekranu będą czekały wygodne leżaki i filmowe hity. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych.

5 sierpnia zostanie zaprezentowany film „Najlepszy”, a dzień później uczestnicy będą mogli obejrzeć kanadyjską produkcję „Matthias i Maxime”. W niedzielę zaś odbędzie się pokaz filmu „Moje wspaniałe życie”. Start o godz. 21:00. W razie deszczu seans odbędzie się w Pałacyku „Sokół”.

comments powered by Disqus