Weekend w pigułce: Noc Księgarń, pożegnanie z arrasami na Wawelu, wystawa rzeźb Bot Riders

Na Wawelu trwa finisaż wystawy arrasów. W jego ramach można m.in. zobaczyć mapping na dzieidzińcu arkadowym. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Literackie spotkania podczas Nocy Ksiegarń, finisaż wystawy arrasów na Wawelu, wystawa rzeźb „Bot Riders”, która zagości na placu Szczepańskim i w Pałacu Krzysztofory, koncert Brodki w Klubie Studio – to tylko niektóre z wydarzeń tego weekendu. Sprawdźcie, co jeszcze dzieje się w mieście.

Noc Księgarń

Już w ten piątek w całej Polsce odbędzie się Noc Księgarń. Do akcji jak zawsze dołączą również krakowskie placówki. Wydarzenie odbędzie się 22 października. Na liście wydarzeń znalazły się m.in. spotkania autorskie, dyskusje, wieczory poetyckie, koncerty czy slajdowiska. Tego dnia księgarnie wydłużają godziny otwarcia, a książki można zakupić w promocyjnych cenach.

Pożegnanie z arrasami. Finisaż wystawy na Wawelu trwa

Zamek Królewski organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem „Pożegnajmy arrasy”, który potrwa jeszcze do 24 października. W programie m.in. wydłużone godziny zwiedzania, bilety normalne w cenie ulgowych i pokaz multimedialny na dziedzińcu arkadowym ukazujący historię o burzliwych losach kolekcji opowiedziana muzyką i światłem, którą widzowie zobaczą bezpłatnie, pod gwiazdami.

W trakcie finisażu godziny zwiedzania są wydłużone do 20.00. Widzowie będą mogli zakupić bilety w cenie ulgowych po godzinie 16.00. Na dziedzińcu arkadowym w godz. 19.00-21.00 będzie można bezpłatnie zobaczyć mapping.

Spotkanie z Danutą Stenką i Jackiem Głombem w Domu Utopii

W najbliższą sobotę o godzinie 16.30 w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii odbędzie się spotkanie z Danutą Stenką. Jedną z najwybitniejszych aktorek teatralnych i filmowych w Polsce. Obecnie można ją zobaczyć m.in. w spektaklu „Sonata jesienna” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (na podstawie scenariusza filmu Ingmara Bergmana). Za kreację w tym spektaklu aktorka otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Mistrzowie – inspiracje” realizowanego przez Uniwersytet Patrzenia Teatrem. W ramach tego samego cyklu odbdzie si również spotkanie z Janem Peszkiem (6 listopada), Katarzyną Kalwat (20 listopada) i Jerzym Stuhrem (4 grudnia).

Z kolei w niedzielę 24 października o godzinie 16.30 Dom Utopii zaprasza na spotkanie z Jackiem Głombem, dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Tematem przewodnim spotkania będzie teatr, który „poszedł w miasto i już tam został”.

Rzeźby Bot Riders na placu Szczepańskim

Rzeźby Pawła Orłowskiego pojawią się na placu Szczepańskim i na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory. W piątek o godz. 18.00 na placu Szczepańskim odbędzie się wernisaż wystawy, a o godz. 19.00 na dziedzińcu pałacu odbędzie się mapping. Wystawa wpisuje się w program wydarzenia Open Eyes Art Festival, będącego częścią Open Eyes Economy Summit.

Festiwal Conrada na żywo i online

Festiwal Conrada potrwa jeszcze do najbliższej niedzieli, 24 października. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Natura przyszłości”. Festiwalowi goście i uczestnicy będą się zastanawiać, w jaki sposób literatura może pomóc w trosce o środowisko naturalne. Główne pasmo festiwalu odbywa się online i jest dostępne na platformie Play Kraków. Wydarzenia towarzyszące i centrum festiwalowe są zlokalizowane w Pałacu Potockich.

Mobilistan w MOCAK-u

Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen, Mahalla Festival i MOCAK zapraszają od 22 do 23 października do podcieni muzeum, gdzie prezentowany będzie międzynarodowy projekt artystyczny Mobilistan – pierwsze mobilne państwo w przestrzeni limuzyny, stworzone przez Manafa Halbouniego oraz Christiana Manssa. Mobilistan ma własną flagę, hymn i paszporty. W ramach projektu artyści stają się obywatelami i ministrami mobilnego państwa. Przyjmują wizyty obywateli odwiedzanych krajów i sami u nich goszczą.

W ramach czasu zwiedzania i specjalnie przygotowanej wizy artyści udostępnią wnętrza Mobilistanu. Goście będą także mieli możliwość ubiegania się o obywatelstwo mobilnego państwa. Inauguracja odbędzie się w piątek o godz. 11.00. „Mobilne państwo” można zwiedzać w piątek w godz. 16-19 i w sobotę w godz. 12-15.

Koncert Orquestra Metropolitana de Lisboa w Filharmonii Krakowskiej

W niedzielę, 24 października o godz. 18.00 w ramach Festiwalu Muzyka Polska odNova na estradzie Filharmonii Krakowskiej wystąpi orkiestra symfoniczna z Lizbony – Orquestra Metropolitana de Lisboa pod batutą jej szefa i głównego dyrygenta, Pedro Nevesa. Wieczór koncertowy uświetni udział dwóch solistów – portugalskiego wirtuoza klarnetu, Nuno Silvy oraz znanego dobrze krakowskiej publiczności pianisty, kameralisty, laureata nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej” – Piotra Sałajczyka.

Brodka w Klubie Studio

Monika Brodka wyruszyła w trasę koncertową, w trakcie której promuje swój album „Brut”. W piątek, 22 października artystka wystąpi w Klubie Studio. Jak dowiadujemy się z opisu albumu – tytułowy „Brut” to coś wytrawnego, surowego, bez lukru. To również odwołanie do brutalizmu, stylu w architekturze, który zakłada, że najważniejsze są przestrzeń, forma, uwrażliwienie na właściwości stosowanych materiałów i nadawanie im nowych znaczeń. Album promują utwory „Game Change” i „Hey Man”. Początek koncertu w Klubie Studio o godz. 18.30.

Wystawa miedziorytów w Willi Decjusza

Z okazji jubileuszu 75. urodzin krakowskiego artysty Krzysztofa Skórczewskiego i 25-lecia odnowienia Willi Decjusza, Instytut Kultury Willa Decjusza przygotował wystawę „Inspiracje”, prezentującą grafiki najwybitniejszego polskiego twórcy działającego w technice miedziorytu. Wernisaż wystawy odbędzie się 24 października o godz. 17:00. Ekspozycja prezentowana jest w Willi Decjusza do 21 listopada od poniedziałku do piątku: 10:00-17:00 i w niedziele: 11:00-18:00. Wstęp wolny.

Wystawa KlawiaturART

W sobotę o godz. 18.00 w Studio Vintage, obok Hype Parku, odbędzie się wernisaż wystawy KlawiaturART. Wystawa prezentuje prace nadesłane w ramach zorganizowanego na kanale Kuba Klawiter w serwisie YouTube konkursu na najciekawszą pracę artystyczną nawiązującą do tematu przewodniego kanału, którym są nowe technologie oraz nowinki technologiczne.

Koncert „Korzenie” w Teatrze KTO

Folklor, muzyka etniczna i tradycyjne romskie brzmienia już w najbliższy piątek 22 października o godz. 19.00 zawitają do Teatru KTO. Wystąpią Stefan Mladenovic Orchestra, Teresa Mirga i Zespół Kałe Bała.

„Danton” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Teatr Słowackiego zaprasza na premierę spektaklu „Danton” w reż. Radosława Stępnia. To opowieść o niekończącym się konflikcie i rewolucji, która pożera własne dzieci. Spektakl można zobaczyć w Małopolskim Ogrodzie Sztuki 22 i 24 października o godz. 19.00.

Krakowski Salon Poezji w Starym Teatrze

Stary Teatr zaprasza w niedzielę o 12.00 na Krakowski Salon Poezji. Tym razem gościem będzie Natalia Malek, laureatka 16. edycji Nagrody Literackiej Gdynia, którą otrzymała za tom „Karapaks”. W programie czytanie wierszy przy akompaniamencie muzyki i rozmowa z poetką, którą poprowadzi literaturoznawczyni Anna Marchewka.

Festiwal Muzyki Filmowej. Koncerty powracają

22 października to data przeniesionego koncertu tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W Ice Kraów odbędzie się koncert, podczas którego zabrzmią utwory z filmów takich, jak m.in. „Pożegnanie z Afryką” czy z serii filmów o przygodach Jamesa Bonda. Początek o godz. 20.00.

Jesienna strefa przy Tauron Arenie

Arena Garden zaprasza do strefy relaksu, kultury i jedzenia przy Tauron Arenie Kraków w dni powszednie od godz. 13:00, a w weekendy od godz. 12:00.

Na gości czekają przestrzenie w nowej aranżacji – w Arena Coffee pojawiły się kominki, a przy nich fotele, w których można wygodnie usiąść i ogrzać się jesiennymi gorącymi nowościami z kawiarnianego menu. W strefie na zewnątrz hali zamiast egzotycznych palm stanęły wagoniki górskiej gondoli. Nową, jesienną odsłonę ma także foyer Areny. Tutaj będą organizowane atrakcje dla najmłodszych, a także transmisje ciekawszych wydarzeń sportowych.

 

 

comments powered by Disqus