Noc Księgarń. Gdy zapada zmrok, literatura budzi się do życia

Krakowskie księgarnie z okazji Nocy Księgarń wydłużą godziny otwarcia. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Księgarnie budzą się po zmroku. Już w ten piątek w całej Polsce odbędzie się Noc Księgarń. Do akcji jak zawsze dołączą również krakowskie placówki – w programie spotkania autorskie, wieczory poezji czy slam literacki.

Prawie 100 wydarzeń i kiermaszy w 120 księgarniach w całej Polsce. W ten piątek (22 października) kolejna odsłona Nocy Księgarń. Akcję organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut.

W akcji wezmą udział również krakowskie księgarnie. Na liście wydarzeń znalazły się m.in. spotkania autorskie, dyskusje, wieczory poetyckie, koncerty czy slajdowiska. 22 października księgarnie wydłużają godziny otwarcia, a książki można zakupić w promocyjnych cenach.

Spotkania, warsztaty, koncerty

Antykwariat Abecadło zaprasza do udziału w dyskusji „Zachować Zwierzyniec. O dialogu przeszłości z teraźniejszością” i koncert gitarzysty Karla Culley’a. Cafe NOWA Księgarnia przygotowuje dla czytelników Kosmiczną Noc Księgarń, w trakcie której odbędą się warsztaty inspirowane twórczością Stanisława Lema i spotkanie z Barbarą Gawryluk.

Cytat Cafe zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Piekarską poświęcone książce „Tektonika ciała”, opowiadającej o tym, że szczęście i wartość nie są zależne od wagi i naszego wyglądu zewnętrznego. W programie również prelekcja i panel dyskusyjny z psychologiem.

Kawiarnio-księgarnia NIĆ zaprasza na wieczór poezji ukraińskiej, warsztaty z czytania dla dzieci i rodziców w języku ukraińskim oraz wystawę ilustracji do książek dla dzieci ukraińskich artystów.

Noc Księgarń w De Revolutionibus Books&Cafe upłynie pod znakiem publikacji wydawnictwa Fame Art. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z publikacjami, które nie tylko zachwycają szatą graficzną, ale i pozwalają odkryć pisarki takie jak Ester Kreitman czy Ester Singer Kreitman.

Główna Księgarnia Naukowa zachęca do udziału w spotkaniu z Przemysławem Staroniem, autorem książki „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”, i Beatą Sarnowską, autorką książek z serii „Koci zaułek” (wydarzenie odbędzie się 23 października).

Książkoteka przy Rajskiej zaprasza najmłodszych krakowian na „Wyprawę po smoki”, w trakcie której nie zabraknie ciekawych tematów do dyskusji na temat ochrony przyrody i czytelniczych propozycji. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Noc Debiutantek

Spółdzielnia Ogniwo zaprasza na Noc Debiutantek, podczas której odbędzie się slam poetycki. W jego trakcie uczestniczki i uczestnicy będą mieć swoje 5 minut, by zaprezentować publiczności fragment tekstu.

Dziewięcioro autorek i autorów spróbuje swoich sił w różnych formach i gatunkach. Wszystko to na żywo i przy udziale publiczności, która otrzyma możliwość zagłosowania na ulubiony utwór.

– W tym roku postanowiliśmy w Ogniwie dać szansę młodym, obiecującym literatom, którzy przygotowują swoje pierwsze maszynopisy do wydania, ale też próbują sił w mniejszych formach, jak opowiadania czy eseje. Zapraszamy serdecznie do Ogniwa. Cieszymy się, że bierzemy udział w Nocy Księgarń 2021, w ramach której odbywa się to wydarzenie. To bardzo ważne, by takie inicjatywy istniały i by promować lokalne, kameralne księgarnie, które nierzadko stanowią też centrum życia kulturalnego dla najbliższej okolicy – mówi Anna Gulińska, prezeska Spółdzielni Ogniwo.

Czytelnicze podróże

Księgarnia Franciszkańska zabierze czytelników w podróż w ramach wieczornego slajdowiska. W jego trakcie o. Piotr Bielenin, autor „Osobistego przewodnika po miejscach niezwykłych” opowie o miejscach, gdzie można odetchnąć deszczowym powietrzem Asyżu czy posłuchać fado w Lizbonie z dala od tłumu turystów. Następnie franciszkanie zapraszają na spotkanie „Bliżej, uważniej, czulej – czyli jak budować szczęśliwy związek?”.

Czytelniczych podróży wciąż mało? Księgarnia i Kawiarnia Podróżnicza Bonobo przygotowała spotkanie „Rowerem przez życie”. Podróżnik i rowerzysta Piotr Strzeżysz opowie o rowerowych podróżach po świecie, będących alternatywnym sposobem przemieszczania się.

Księgarnia Karakter zaprasza do udziału w spotkaniu z Szymonem Holcmanem w ramach mini cyklu „Między komiksem a literaturą – powieść graficzna”. Dzień później odbędą się warsztaty dla dzieci z autorką „Tornado Jumi” Klaudią Piróg.

Księgarnia pod Globusem zaprasza na „Rozmowy o wędrowaniu w Noc Księgarń” i premierę książki „Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja. Opowieść o legendarnym twórcy Monaru”, Massolit Books & Cafe zachęca do spędzenia wieczoru przy muzyce na żywo – o oprawę muzyczną zadba krakowski dj, Człowiek Bakłażan.

Księgarnia Atena – Książnica Polska zaprasza na kiermasz książek ze specjalnymi rabatami, Suszek Books na spotkanie z blogerem Janem Grochockim poświęcone kolekcjonowaniu książek i spacer śladami krakowskich antykwariatów.

Księgarnia Znak zachęca najmłodszych czytelników do wysłuchania „Dobrych opowieści z Doliny Muminków”, które przedstawi Ola Barczyk. Oprócz tego w programie warsztaty detektywistyczne „Na tropie zakazanych miejsc i tajemniczych skarbów” i opowieści o zakazanych miejscach i legendarnych kradzieżach w Krakowie.

Szczegółowy program krakowskiej Nocy Księgarń dostępny tutaj.

comments powered by Disqus