Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (15–16 lipca)

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

Noc Jazzu, Festiwal Tańców Dworskich, podróż do Japonii w Tauron Arenie Kraków, sportowe wyzwania oraz rodzinne pikniki. W weekend nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta i turystów.

Piknik w bibliotecznym ogrodzie

Biblioteka Kraków zaprasza na rodzinny piknik w ramach projektu „Nowe podróże po literaturze”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę od godz. 11:00 do 16:00 w ogrodzie przy ul. Powroźniczej 2. W programie m.in. warsztaty tańców narodowych, warsztaty muzealne, językowy plac zabaw, spotkania z Marcinem Brykczyńskim i Dominiką Gałką oraz konkurs dla rodzin.

Podczas pikniku będzie można także wykonać zdjęcie z Mikołajem Kopernikiem oraz obejrzeć spektakl teatralny dla dzieci pt. „Smocza legenda” (godz. 15:00). Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Średniowiecze da się lubić

Przed nami kolejne sobotnie spotkanie w ramach organizowanego przez Muzeum Krakowa cyklu „Średniowiecze da się lubić!”. Tym razem w Barbakanie odbędzie się wydarzenie dotyczące kuchni średniowiecznej oraz rzemiosł wytwarzających elementy garderoby pt. „Wikt i opierunek, czyli ubierz się i zjedz w średniowiecznym Krakowie”.

– Podczas tej odsłony zaprezentowane zostanie średniowieczne menu na dużym stoisku, gdzie prowadzone będą również wykłady. Średniowieczne rzemiosła będą reprezentowane przez kaletnika, krawca, farbiarza oraz odlewnika wytwarzającego drobne metalowe elementy garderoby – zapowiadają muzealnicy.

W programie również pokazy walk, szkółka fechtunku czy interaktywne przedstawienie dla najmłodszych. Tego dnia, 15 lipca, w ramach formuły „Mainstreamowe Średniowiecze” w godzinach wieczornych wystąpi zespół Chrust z Gdańska, który w swojej muzyce łączy współczesną stylistykę z inspiracjami kulturą średniowieczną i ludową.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 18:00. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Kwitnący piknik na Alei Róż

Rewitalizacja Alei Róż dobiegła końca. W ramach inwestycji nasadzano 1260 krzewów róż, prawie 3,5 tys. innych krzewów (lilak pospolity, ligustr pospolity), blisko 500 bylin oraz roślin cebulowych, a betonowy plac zamienił się w zielony skwer.

Z tej okazji w najbliższą sobotę, 15 lipca, w samym sercu Nowej Huty odbędzie się miejski piknik rodzinny. W programie m.in. kiermasz rękodzieła lokalnych artystów, spacery edukacyjne (zapisy online lub w dniu wydarzenia na miejscu) i rodzinne warsztaty ogrodnicze. Nie zabraknie również zajęć z różą w roli głównej. Dla najmłodszych przygotowano watę cukrową, popcorn i mnóstwo zabaw. Piknik na Alei Róż rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do godz. 18:00.

Koncert na Plantach

W wakacyjne weekendy altana na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego zamienia się w przestrzeń rodzinnych pokazów teatralnych, występów artystycznych i potańcówek. W sobotę o godz. 11:00 Krakowskie Forum Kultury zaprasza na koncert „Lato Lato” zespołu Bobobrzmienia. Do wybranych spośród prezentowanych utworów artyści zaproszą publiczność, aby wspólnie rytmizować, klaskać czy też śpiewać proste frazy.

– Misją Bobobrzmień jest celebrowanie wspólnego czasu, rodzinnej aktywności w najprzyjemniejszej atmosferze muzycznej. Zespół od wielu lat występuje regularnie na krakowskich scenach, prezentując autorskie teksty dedykowane całej rodzinie, oprawione muzyką porywającą małych i dużych koneserów – wyjaśnia Krakowskie Forum Kultury.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Koncerty Promenadowe dla Dzieci. Wstęp wolny. W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych koncert zostanie przeniesiony do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury.

Podróż do Japonii

W weekend, 15 i 16 lipca, w Tauron Arenie Kraków odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Kultury Dalekowschodniej Ryucon. W programie m.in. międzynarodowy konkurs International Cosplay League, gala wrestlingu Prime Time Wrestling x Ryucon, koncert koreańskiego zespołu Violet Tree oraz koncert polskiej wokalistki Wonder.

– Podczas festiwalu znajdziecie wielu wystawców i artystów, dowiecie się ciekawych rzeczy uczestnicząc w wykładach prowadzonych przez specjalistów, porozmawiacie na interesujące Was tematy na panelach dyskusyjnych, zobaczycie pokazy taneczne albo nauczycie się zasad tradycyjnych gier japońskich – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Nie zabraknie także strefy dla fanów gier konsolowych, dobrego jedzenia czy fantastyki. Festiwal rozpocznie się w sobotę o godz. 10:00. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Sportowa sobota w Arenie Garden

W każdą sobotę do końca wakacji, na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków, odbywać się będzie cykl bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Non-Stop Zdrowie”. Projekt wpisuje się w miejską kampanię promującą aktywne spędzanie wolnego czasu „Kraków w Formie”.

15 lipca zajęcia poprowadzą trenerzy z AZS AWF Kraków, Decathlonu, a także Ewa Grzelczak – trenerka Caligraphy Health System.

W programie m.in. ćwiczenia koordynacyjne z hula hop, ćwiczenia równoważne z deskami do równowagi, ćwiczenia koordynacyjne – gra planszowa Dobble XXL na trawie, ćwiczenia gibkościowe i rozciągające na matach, ćwiczenia wzmacniające i oporowe, ćwiczenia wytrzymałościowe, zajęcia fitness i ćwiczenia na torze przeszkód oraz zajęcia ruchowe łączące w sobie tai chi, qigong i elementy yogi.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 14:00.

Krakowska Noc Jazzu

W sobotę, 15 lipca, Kraków rozbrzmiewać będzie jazzem. Nie zabraknie muzycznych hitów, jak i również nowych interpretacji oraz… improwizacji. W programie znalazło się ponad 20 darmowych koncertów.

Jazz będzie można usłyszeć zarówno w klubach, jak i w plenerze – na Małym Rynku, dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, w ogrodach Dworku Białoprądnickiego, przy Nowohuckim Centrum Kultury. Koncerty odbędą się również w mistrzejowickim Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy oraz w Filharmonii Krakowskiej. Więcej szczegółów w poniższym artykule.

Letni piknik rodzinny

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida zaprasza do wspólnego relaksu i odpoczynku. W sobotę na os. Złotego Wieku 14 odbędzie się rodzinny piknik pod nazwą „Tyle słońca w całym mieście”. W programie m.in. warsztaty plastyczne, leżakowanie z opowieścią, warsztaty przyrodniczo-twórcze, bańki mydlane oraz rodzinne gry i zabawy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do 18:00. Poprowadzą je: Agata Miloch, Magdalena Lis, Paulina Strzoda, Joanna Kornas, Katarzyna Nowak oraz Katarzyna Kosowska.

Festiwal Tańców Dworskich

Przed nami 24. edycja Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. To wydarzenie artystyczne, którego głównym celem są prezentacje związane z dziedzictwem tanecznym Krakowa, Polski, Europy a nawet całego świata. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 15–23 lipca pod hasłem „Gwiazdy, planety, kosmos”. W programie spektakle, pokazy, warsztaty oraz Krakowski Bal Królewski. W festiwalu udział wezmą zespoły z Francji, Indii i Polski.

Francuski zespół HéliosKine zaprezentuje tematykę tańca planet w choreografiach mistrzów tańca z epoki Baroku. Indyjski zespół Z New Delhi Sanskriti Alaknanda przedstawi program tańca kosmicznego w stylu i technice Kathak (indyjski taniec klasyczny). Z kolei Balet Dworski Cracovia Danza zaprezentuje spektakl „Planety tańcem poruszone” nawiązujący do europejskich wizji świata astronomii z czasów Mikołaja Kopernika.

W sobotę na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską odbędą się pokazy taneczne oraz warsztaty (16:00-19:00). Później (godz. 20:00) wystąpi Balet Cracovia Danza, który zaprezentuje spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka!”. Szczegółowy program festiwalu dostępny TUTAJ.

Wielkie święto miłośników psów i kotów

W najbliższą niedzielę, 16 lipca, odbędzie się kolejna edycja imprezy PupiLove Targi. To lokalne wydarzenie skierowane do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów.

Na terenie Galerii Kazimierz pojawią się stoiska wielu małych firm i manufaktur oferujących m.in. piękne smycze, szelki i obroże, maty samochodowe, posłania, ubranka i kocyki, bandanki i zabawki, smakołyki, kosmetyki oraz inne akcesoria dla psów, kotów oraz ich właścicieli.

Organizatorzy zapraszają w godz. 11:00 – 17:00. Imprezę można odwiedzić ze swoimi pupilami. Wstęp jest bezpłatny.

Magiczny pokaz w Arenie Garden

Arena Garden Street Food Market zaprasza w niedzielę na animacje, które poprowadzi iluzjonista Tomasz Soja. Będą magiczne sztuczki, pokazy i interakcje z prowadzącym. Magiczne show rozpocznie się o godz. 18:00 i potrwa do godz. 18:45. Wstęp wolny.