Letnie Tanie Kinobranie. Rozpoczął się wakacyjny festiwal filmowy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kino Pod Baranami zaprasza na wakacyjny festiwal filmowy pod hasłem „Wszystkie kolory kina”. W programie znalazło się ponad 100 filmów – od festiwalowych hitów po kultowe klasyki.

Rozpoczęła się 17. edycja dorocznego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. To dwa miesiące z najlepszymi filmami minionego sezonu, a także klasyką kina. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbywa pod hasłem „Wszystkie kolory kina”.

Film to sztuka obrazu. Chcąc oddać pełnię filmowych odcieni i kolorów, podzieliliśmy wybrane przez nas tytuły na kolorowe tygodnie. Z bogatej, filmowej palety wybraliśmy tytuły o różnym nastroju i w różnych klimatach. Do wyboru, do koloru – mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami.

Widzowie będą mogli obejrzeć ponad 100 filmów pogrupowanych w osiem tematycznych tygodni.

Wszystkie kolory kina

Pierwszy tydzień (7-13 lipca) to kolor żółty, oznaczający promienną barwę słońca, która prowokuje do uśmiechu. Motywem drugiego tygodnia (14-20 lipca) jest kolor niebieski, niosący spokój i bezpieczeństwo, a trzeciego (21-27 lipca) kolor pomarańczowy – odcień emocji i uczuć.

Filmy tygodnia czwartego (28 lipca-3 sierpnia) łączy kolor zielony, przywołujący harmonię i równowagę. Piąty zaś (4-10 sierpnia) to kolor złoty, kojarzący się z bogactwem i luksusem. W szóstym tygodniu królować będzie kolor indygo, symbol samoświadomości i intuicji. Ostatnie dwa tygodnie festiwalu to kolor fioletowy (18-24 sierpnia) – barwa szlachetności i duchowości oraz kolor czerwony (25-31 sierpnia) – kolor ognia i pasji.

Pokazy w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie odbywać się będą w salach Kina Pod Baranami przy Rynku Głównym 27, a także w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajska 12, co w tym roku jest zupełną nowością.

Dodatkowe projekcje zaplanowano również w klimatycznym ogrodzie przy Muzeum Manggha.

Od komedii po dramaty

Jakie tytuły będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji festiwalu? Oczywiście nie zabraknie najgłośniejszych produkcji minionego sezonu takich jak „W trójkącie”, „TÁR”, „Blisko”, „Wszystko wszędzie naraz”, „Wieloryb”, „Duchy Inisherin” czy „Aftersun”. W programie znalazły się także dzieła uznanych twórców m.in. Wesa Andersona, Yorgosa Lanthimosa czy Damiena Chazelle'a.

Na ekranie zaprezentowane zostaną zarówno filmy akcji („Bullet Train”, „Top Gun: Maverick”), komedie („Teściowie”, „Book Club”), jak i produkcje muzyczne („Elvis”, „La La Land”). Nie zabraknie też polskich akcentów. Wśród propozycji „Johnny”, „Kobieta na dachu”, „Apokawixa”, „Inni ludzie”, „Niebezpieczni dżentelmeni”, „Chleb i sól”, „Simona” czy „Rzeka”.

Z ekranów spoglądać będą gwiazdy – zarówno te, które zachwycają swoich talentem od lat (Jane Fonda, Cate Blanchett, Krzysztof Globisz, Mads Mikkelsen, Julia Roberts), jak i te, które rozbłysły całkiem niedawno (Sandra Drzymalska, Paul Mescal, Renate Reinsve, Cooper Hoffman, Austin Butler) – zdradzają organizatorzy festiwalu.

Tegoroczna edycja to także dwa specjalne pasma. Pierwsze z nich „Kultowe Kinobranie” gromadzi ponadczasowe produkcje, które mimo upływu lat wciąż budzą zachwyt. Mowa o takich tytułach jak „Kawa i papierosy”, „Upadłe anioły”, „Przeminęło z wiatrem” czy „Trzy Kolory: Niebieski i Czerwony”. Drugie pasmo pod nazwą „Rekomendacje Młodych Ambasadorów” to ulubione tytuły z ostatnich lat Młodych Ambasadorów Kina Pod Baranami.

Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu dostępny jest na stronie Kina Pod Baranami. Wydarzenie potrwa do 31 sierpnia.