Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (26–28 sierpnia)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Święto Lotnictwa Polskiego, historyczny piknik w parku Zielony Jar Wandy i rodzinne spotkanie w ogrodzie Biblioteki Kraków. Tak zapowiada się ostatni weekend wakacji.

Wawel jest Wasz

Rozpoczęła się pierwsza edycja festiwalu artystycznego „Wawel jest Wasz”. To cztery dni wypełnione kreatywnymi spotkaniami i warsztatami. Dzisiejszy dzień upłynie pod znakiem filmu. Jutro zaś na uczestników czekają warsztaty muzyczne, spacer z nagrywaniem dźwięków natury, koncert muzyki ambientowej oraz seans dramatu „Belle”.

Z kolei w sobotę, na zakończenie festiwalu, organizatorzy przygotowali coś dla miłośników mody.

– Uczestnicy warsztatów i spotkań zaprojektują stroje inspirowane modą dworską oraz spróbują pomalować się w stylu królewskim. Wieczorem odbędzie się współczesna interpretacja balu dworskiego w stylu silent disco – tłumaczy Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu.

Piknik Sąsiedzki

Jak spędzić piątkowy wieczór w mieście? Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zachęca do udziału w Pikniku Sąsiedzkim na Placu Axentowicza. W godz. 18:00-20:00 na małych, jak i dużych mieszkańców Krakowa czekać będą warsztaty ceramiczne, gry i zabawy, malowanie twarzy oraz strefa porad behawiorysty psów. O godz. 20:00 rozpocznie się plenerowy pokaz filmu „Tajemnica Raoula Taburina”.

Letnia Akademia Folkloru

W piątek rozpocznie się organizowana przez Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida piąta edycja Letniej Akademii Folkloru. To wydarzenie poświęcone kulturze ludowej z całego rejonu Małopolski. Do 1 września w ARTzonie (os. Górali 4) odbywać się będą różne spotkania i warsztaty.

Letnią Akademię Folkloru zainauguruje wystawa pt. „Kwiat ludowy”. W dniach 27-28 sierpnia krakowianie będę mogli wziąć udział w warsztatach pt. „Pająki dziękczynne – warsztaty tworzenia pająków z podziękowaniami za dobre plony”. Dwa dni później (30.08) odbędą się warsztaty tworzenia ludowych ozdób okiennych. Z kolei tajniki haftu krzyżykowego na przedmiotach kuchennych uczestnicy będą mogli poznać 31 sierpnia.

Letnią Akademią Folkloru zwieńczą zajęcia dla dzieci o nazwie „Ludowo malowane”. Warsztaty odbędą się 1 września.

Etnopiknik w ogrodzie

Biblioteka Kraków zaprasza do udziału w rodzinnym wydarzeniu plenerowym, które odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia, w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

W bogatym programie, zaplanowanym między godz. 10:30 a 16:00, przewidziano m.in. pokaz oczepin weselnych w wykonaniu Teatru Regionalnego Złoty Róg i kapeli z Bronowic, warsztaty rękodzielnicze, językowe, tańca ludowego, pokaz mody koronkowej oraz występ Aleksandra „Makino'” Kobylińskiego, lidera kapeli „Andrusy”.

Zaprezentowane zostaną także prace uczestników konkursów –  na najlepszy zielnik, wieniec i bukiet oraz na fotografię zabytku kultury ludowej – i wręczone nagrody ich laureatom. Piknik zwieńczy tradycyjna potańcówka.

Ukraiński piknik na plaży

24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy. Z tej okazji w sobotę na plaży miejskiej przy Bulwarze Kurlandzkim odbędzie się Piknik Ukraiński.

– Chcemy, by nasi Goście z Ukrainy, którzy wybrali Kraków na swój nowy dom, mogli tego dnia spotkać się i spędzić razem czas wraz z pozostałymi mieszkańcami Krakowa. W programie moc atrakcji dla dzieci i dorosłych – przekonują organizatorzy.

Na uczestników czekają m.in. warsztaty z tworzenia lalek-motanek, animacje sportowe, malowanie twarzy, warsztaty rękodzielnicze, słodkości przygotowane przez NIĆ. Kawiarnio-księgarnia, wspólne robienie biżuterii z ukraińskimi motywami oraz koncert. Start o godz. 11:00.

Koncert w Altanie na Plantach

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na Koncerty Promenadowe, czyli letni cykl wydarzeń kulturalnych odbywających się w Altanie na Plantach. W programie potańcówki, interaktywne inscenizacje dla najmłodszych oraz muzyczne występy dla rodzin.

W najbliższą sobotę o godz. 11:00 odbędzie się koncert „W krainie marzeń”, podczas którego Ewelina Knopel wykona piosenki pochodzące z bajek Disneya. W trakcie koncertu dzieci otrzymają także zagadki dotyczące utworów, a kilku małych ochotników będzie miało okazję opowiedzieć o swoich marzeniach.

Święto Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego zachęca do wspólnego świętowania 90. rocznicy zwycięstwa polskich lotników w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. W sobotę o godz. 18:00 odbędzie się koncert Filharmonii Krakowskiej, tuż po nim wernisaż wystawy „90 lat Zwycięstwa Challenge”, a następnie wieczorne zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego.  

Kolejny dzień świętowania rozpocznie uroczysta msza święta. Nie zabraknie też uczczenia pamięci poległych lotników. O godz. 12:30 wystąpi zaś Orkiestra Sił Powietrznych z Poznania. Najbardziej spektakularną część obchodów Święta Lotnictwa Polskiego zaplanowano na godz. 14:00. To właśnie wtedy rozpoczną się pokazy lotnicze. Na wszystkie niedzielne wydarzenia wstęp jest wolny.

Turniej rycerski w Barbakanie

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić”. 27 sierpnia w Barbakanie, w godz. 10:00–17:00, na uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. turniej rycerski z fabularną oprawą, prezentacja uzbrojenia i technik walki, interaktywne prezentacje i nauka średniowiecznych tańców, widowiskowy pokaz mody, gry oraz zabawy plebejskie.

Dzień później, 28 sierpnia, organizatorzy zapraszają do Celestatu na wykład oraz warsztaty Tadeusza Grajpla pt. „Gutenberg i początki krakowskich drukarni”. Start o godz. 11:00, 13:00 i 15:00.

Powrót do przeszłości

Wszyscy, którzy 28 sierpnia pojawią się w parku Zielony Jar Wandy, przeniosą się do czasów panowania Jagiellonów. W godz. 11:00–17:00 na uczestników czekać będą szlachcice, magnaci, kupcy i rzemieślnicy, którzy chętnie opowiedzą o zawodach i zwyczajach dawnej epoki.

– Jak wyglądało życie codzienne: rzemiosło, nauka, handel, śpiew, poezja, medycyna? W co ubierał się polski magnat lub litewski kniaź? Po czym można było rozróżnić ruskiego od polskiego szlachcica? W jakim języku porozumiewali się żydowscy oraz ormiańscy kupcy? Wszystkie odpowiedzi poznamy w trakcie wydarzenia. Spotkanie twarzą w twarz z postaciami znanymi z filmów i ze stron książek to atrakcja nie tylko dla najmłodszych – informują organizatorzy, czyli KBF oraz miasto Kraków.

Rodzinna Niedziela

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na Rodzinną Niedzielę, czyli piknik z okazji zakończenia wakacji. 28 sierpnia od godz. 11:00 na najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów czekać będą kreatywne warsztaty i mnóstwo atrakcji.

– Podczas rodzinnych warsztatów Żydowskie Muzeum Galicja zostanie przejęte przez dzieci. Będziemy rozwijać swoje talenty, uczyć się od siebie nawzajem, a ponadto fantazjować, zmyślać, opowiadać niestworzone rzeczy i dobrze się przy tym bawić – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Czyżyńskie wiewiórki żegnają lato

W ostatnią niedzielę sierpnia o godz. 11:00 w Wiewiórkowym Ogrodzie Krakowian odbędzie się rodzinny piknik. Stowarzyszenie Wspólne Czyżyny zachęca nie tylko do udziału w tym wydarzeniu, ale także do przesyłania zdjęć upamiętniających piękno letnich chwil w Czyżynach.

Fotografie zostaną wydrukowane i zaprezentowane w dniu pikniku w Wiewiórkowym Ogrodzie Krakowian. Zdjęcia można przesyłać na adres: wspolneczyzyny@gmail.com.

Festiwal Baniek Mydlanych

W niedzielę na krakowian i turystów czeka prawdziwe bańkowe szaleństwo. A to za sprawą Festiwalu Baniek Mydlanych, który odbędzie się w godz. 15:00–17:30 w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków „Wschód". Nie zabraknie zabaw, konkursów z nagrodami, dmuchańców, kolorowych łakoci i oczywiście baniek.

Gościem specjalnym będzie Kicia Kocia, która chętnie się poprzytula, zatańczy i zapozuje do pamiątkowych zdjęć. W Festiwalu Baniek Mydlanych może uczestniczyć każdy – bez względu na wiek. Wstęp wolny.

Cyrk Zalewski na krakowskich Błoniach

Cyrk Zalewski świętuje perłowy jubileusz. Z tej okazji najstarsza cyrkowa rodzina w Polsce przygotowała wyjątkowe widowisko dla całej rodziny. W weekend cyrkowy namiot pojawi się na krakowskich Błoniach (Cichy Kącik). W sobotę spektakle odbędą się o godz. 14:00 i 17:00. Z kolei w niedzielę widowisko będzie można obejrzeć o 13:00 i 16:00.

W programie m.in. podniebny pokaz akrobatyczny na rowerze, ekstremalne ewolucje na wahadle śmierci, gimnastyka napowietrzna, pokaz na trampolinie na wesoło, wielka iluzja i pokaz Laser Mana. Na arenie nie zabraknie również klauna.