Wianki. Uliczne granie i koncerty na Wesołej

Wianki już w ostatni weekend czerwca. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzyka znów zabrzmi w różnych miejscach Krakowa. Wianki i inauguracja kulturalnej działalności Wesołej już w ostatni weekend czerwca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Odmrażanie kultury trwa w najlepsze. 26 czerwca, w ramach Wianków, w czterech miejscach miasta zabrzmi muzyka na żywo, którą zaprezentują lokalni twórcy. Sceny pojawią się na Powiślu, w rejonie kładki Bernatka (ul. Nadwiślańska), placu Szczepańskim i w przestrzeni Alei Róż.

– W strefie przy Powiślu 11 nie zabraknie tradycyjnego konkursu na Najpiękniejszy Wianek oraz warsztatów z plecenia wianków – informuje Łukasz Lembas z KBF.

Koncertowa setlista

Na placu Szczepańskim stanie scena rozrywkowa. Wystąpią YoY (Why Oh Why?!), Ethan Smith i Mojżesz Tworzydło, Julia Mii i Witold Niedojadło.

Scena na Powiślu to miejsce dla tanecznej elektroniki. Zagra didżejski duet Charlie i Kinzo Chrome, który specjalizuje się m.in.  witalo disco, klasycznym electro czy brzmieniach acidu.

Na ulicy Nadwiślańskiej, przy kładce Ojca Bernatka, rytm wybiją perkusiści. Pierwszym z nich będzie Ziemowit Gołojuch, który zagra na wibrafonie i hangu. Oprócz niego w Podgórzu wystąpią również Benjamin Mbeda Ndege i Filip Krzysztoporski, ceniony na polskiej i europejskiej scenie perkusjonalista specjalizujący się w muzyce brazylijskiej.

W Nowej Hucie pojawi się natomiast scena folkowa, na której wystąpią duet WSPAK, Kapela Łemkowska – Muzyka Karpat i polsko-słowackie trio Folklezz, wykonujące tradycyjne pieśni z różnych regionów Słowacji i melodie żydowskie w autorskich opracowaniach.

Czas na Wesołą

Ostatni czerwcowy weekend to również inauguracja nowej przestrzeni kulturalnej w Krakowie. Mowa o Wesołej, gdzie od 25 do 27 czerwca będą się odbywały koncerty i lokalne festiwale.

W piątek zagrają Daniel Szlajnda & Katarina Gryvul, Bastarda & João de Sousa i jazzowa formacja Błoto.

– Sobotni wieczór nawiąże do oryginalnej koncepcji Wianków – nad Wisłą odbędzie się konkurs na Najpiękniejszy Wianek, a artyści na Wesołej odwołają się do rytuałów, słowiańskości oraz feminizmu. Wieczór otworzy queerowa artystka Mala Herba, po niej zagra legenda rodzimego folku, czyli grupa Księżyc, a granie zwieńczy Baasch, piosenkarz i producent, który powoli wyrasta na jedną z najbardziej kreatywnych postaci w polskiej muzyce alternatywnej – wymienia Łukasz Lembas.

Niedziela upłynie przede wszystkim pod znakiem lokalnych festiwali. A będą to Najedzeni Fest, Targi Dizajnu KUP SE, Hau Hau moda dla psów, festiwal Targi Vintage i Retro Kogel Mogel, targi roślinne i wnętrzarskie.

Jeszcze przed południem wydarzenie otworzy Young Majli, czyli Marta Malinowska z Radia 357. Po niej wystąpią: Kacha Kowalczyk, wokalistka popularnego zespołu Coals i Semprey – młody producent muzyki elektronicznej, który łączy południowoamerykańskie naleciałości z brzmieniami kaszubskiego burczybasu.

Gwiazdą wieczoru będzie duet Lua Preta, który w formule hybrydowej (połączenie setu didżejskiego i koncertu) zaprezentuje rytmy Angoli.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Nowa Huta
comments powered by Disqus