Wiceprezydent o remoncie mostu Dębnickiego. „Proszę o wyrozumiałość”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Zdaję sobie sprawę, że remont będzie uciążliwy dla krakowian, dlatego też z pracami ruszamy w okresie urlopowym, gdy ruch drogowy w mieście jest mniejszy – wybieranie alternatywnych tras – stwierdził zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

– Jutro rozpoczyna się remont mostu Dębnickiego. Prace na najważniejszej przeprawie przez Wisłę w Krakowie potrwają łącznie pięć miesięcy, ale kluczowe zmiany organizacyjne w ruchu drogowym zaplanowano na ok. 3,5 miesiąca – napisał w mediach społecznościowych wiceprezydent.

Dodawał, że „ruch na moście w czasie robót budowlanych będzie utrzymany po jednym pasie w każdą stronę”. Dla pieszych i rowerzystów dostępny ma być chodnik z jednej strony.

– Zdaję sobie sprawę, że remont będzie uciążliwy dla krakowian, dlatego też z pracami ruszamy w okresie urlopowym, gdy ruch drogowy w mieście jest mniejszy. Proszę o wyrozumiałość i zachowanie uwagi oraz – w miarę możliwości – wybieranie alternatywnych tras – zaznaczył Andrzej Kulig.

Początek remontu w piątek rano

Jak mówił kilka dni temu Piotr Trzepak, wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa, w piątek ok. godziny szóstej zamknięty zostanie most Dębnicki. Jutro zostanie wyłączona dotychczasowa jezdnia prowadząca w kierunku ronda Grunwaldzkiego. Ruch samochodowy będzie odbywał się tylko nitką wykorzystywaną teraz przez samochody jadące w kierunku Domu Handlowego Jubilat.

– Pierwszy etap potrwa do 22 września. Następnie przejdziemy na drugą stronę i zamkniemy ruch na nitce od strony Wawelu. Cały ruch przeniesiemy na jezdnię zlokalizowaną bliżej Salwatora. Te utrudnienia potrwają do 24 października, a cała inwestycja zostanie zakończona do 30 listopada – wyjaśnia Piotr Trzepak.

W ramach inwestycji, która jest dofinansowana ze środków budżetu państwa, wymieniona zostanie asfaltowa nawierzchnia oraz warstwa izolacyjna. Most zyska nowe krawężniki, a na chodnikach ułożona zostanie żywiczna nawierzchnia. Do wymiany pójdą także stalowe bariery odgradzające ruch samochodowy od pieszych i rowerzystów. – Musimy ustawić nowe bariery, ponieważ są teraz za niskie i muszą być dostosowane do obowiązujących przepisów – tłumaczy urzędnik.

Prace mają być prowadzone również pod mostem. Tam odnowione zostaną metalowe elementy konstrukcyjne przeprawy oraz kamienna okładzina przyczółków.

Zamknięte skrzyżowanie

To nie koniec zmian w tym rejonie. Urzędnicy ZDMK wybrali wykonawcę przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej, z którym jeszcze w tym miesiącu chcą podpisać umowę, aby prace mogły rozpocząć się na początku sierpnia.

– Chcemy skoordynować te prace. W cieniu prac mostowych zamierzamy prowadzić roboty remontowe na tarczy skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów. W pierwszej fazie będzie to oznaczało zamknięcie po jednym pasie do jazdy na wprost, ale pozostaną pasy do skrętu w lewo oraz prawo z al. Krasińskiego – mówi Piotr Trzepak.

Urzędnicy nie chcą jeszcze podać szczegółowych informacji dotyczących proponowanych tras objazdowych. Są przekonani, że kierowcy po kilku dniach sami znajdą sobie odpowiednią drogę. Sugerują, że można korzystać np. z mostu Zwierzynieckiego. Nie przewidują natomiast likwidacji drogi dla rowerów na moście Grunwaldzkim, aby kierowcy jadący w kierunku centrum miasta mogli korzystać z dwóch pasów ruchu.