Wieczór pełen eksperymentów, pokazów i rozmów. Przed nami Małopolska Noc Naukowców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

30 września odbędzie się kolejna edycja wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz małopolskich imprez. Mowa o Nocy Naukowców. Podczas tegorocznego święta na uczestników czekać będzie ponad 2 tys. atrakcji.

W piątkowy wieczór nie zabraknie pokazów, eksperymentów, rozmów z naukowcami, widowisk czy konkursów. A to za sprawą 16. odsłony Małopolskiej Nocy Naukowców.

– To tej nocy będą otwarte laboratoria, zakłady i instytuty badawcze, które można będzie zwiedzić, a także w ciekawy sposób przeprowadzić eksperymenty i wzbudzić w sobie, a zwłaszcza w dzieciach i ludziach młodych, głód wiedzy, analitycznego myślenia, chęci poznawania świata, wyciągania wniosków i pobudzanie naszej wyobraźni. Przeżywam ogromną radość z powodu tego, że czeka nas wyjątkowa noc, na którą już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszam – zapowiedział wicemarszałek Józef Gawron.

Bezpłatne atrakcje mają na celu zachęcenie odbiorców do podjęcia kariery naukowej oraz lepszego poznania zawodu naukowca.

Pokazy w Muzeum Archeologicznym i Ogrodzie Doświadczeń

W tegorocznej edycji wydarzenia bierze udział wiele małopolskich instytucji, w tym Muzeum Archeologiczne w Krakowie. W programie m.in. pokaz produkcji kamiennych siekier wzorowanych na formach z młodszej epoki kamienia, pokaz „Prahistoryczny RECYKLING”, warsztaty dotyczące neandertalczyków, fotografowanie czy digitalizacja zbiorów oraz zajęcia dla dzieci „Mały Archeolog – Wykopaliska”.

Z kolei Ogród Doświadczeń zaprasza na zwiedzanie placówki oraz eksperyment pod nazwą „Implozja beczki i eksplozja ciekłego azotu”. Uczestnicy będą mogli także zobaczyć pokaz „Rura Rubensa – wizualizacja fal akustycznych”. Wstęp do Ogrodu Doświadczeń w ramach wydarzenia Małopolska Noc Naukowców jest bezpłatny.

Naukowe aktywności plenerowe

Podczas 16. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców nie zabraknie również plenerowych atrakcji. Przed gmachem Muzeum Lotnictwa Polskiego pojawi się interaktywny Park Praw Natury, czyli naukowa ekspozycja. Na wystawie dostępne będą takie stanowiska jak „Koła optyczne”, „Kalejdoskop nieskończoności”, „Einstein 3D”, „Telegraf akustyczny” czy „Twarzą w twarz”.

Oprócz tego uczestnicy będą mogli zobaczyć pokazy baniek mydlanych oraz spotkać się z „szalonym naukowcem”. A to wszystko w otoczeniu samolotów.

Atrakcje pojawią się również wewnątrz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na te wydarzenia obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Więcej szczegółów na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

News will be here