Wieje w Krakowie i okolicach. Ponad 140 interwencji strażaków, prawie 15 tys. osób bez prądu

fot. Krzysztof Kalinowski
Silny wiatr. wywołany przez niż Nadia, w sobotę wieczorem zaczął niepokoić mieszkańcow Małopolski. Od północy strażacy wyjeżdżali do 142 interwencji. – Na szczęśce nie mamy informacji o osobach poszkodowanych – poinformował wojewoda Łukasz Kmita.

Najwięcej interwencji miało miejsce na terenie Krakowa (42), Wadowic (16), Wieliczki (11) i Myślenic (11). Najczęstsze wyjazdy związane były z usuwaniem powalonych drzew i zniszczonych bilbordów. W kilku przypadkach strażacy pomagali zabezpieczyć uszkodzone pokrycia dachowe.

– Na chwilę obecną strażacy biorą udział w 31 akcjach związanych z usuwaniem zdarzeń atmosferycznych. Jak ustaliły podległe mi służby Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego bez prądu jest 14840 osób - głównie z powiatu krakowskiego, wielickiego, tarnowskiego, nowosądeckiego i nowotarskiego – informuje wojewoda małopolski.

Ostrzeżenie wydane przez IMiGW dla Krakowa obowiązuje do godziny 23 w niedzielę. W tym czasie może wystąpić silny wiatr o średniej prędkości od 45 do 55km/h, z porywami do 100 km/h z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie możliwe burze.

Za załamanie pogody odpowiada głęboki niż Nadia.