Większość przeciwna zmianom na Rynku Głównym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto zaproponowało kilka zmian, które miały ograniczyć wjazd samochodów na płytę Rynku Głównego. W sumie, w ramach konsultacji wpłynęło ponad 40 uwag. Zdecydowana większość jest przeciwna ograniczeniom. Co więcej, pojawiły się również takie, które poszerzały „dostępność” Rynku.

Urzędnicy chcieli zakazać wjazdu autom powyżej 5 ton na ulice publiczne w obrębie I obwodnicy oraz na płytę placu miejskiego z uwagi na ochronę nawierzchni. Przeciw takiemu rozwiązaniu pojawiło się 10 uwag, spośród których cztery poparły tę propozycję. Uczestniczący w konsultacjach uważają, że przyniesie to odwrotny skutek i samochodów będzie więcej.

W 36 uwagach pojawił się sprzeciw wobec propozycji zakazu wjazdu pojazdów do Rynku Głównego na czas wykonywania czynności ładunkowych, konwoju pieniędzy i obsługi technicznej w godzinach 8 – 23. Zdecydowana większość nie chce również ograniczeń na ul. św. Jana, Szewskiej, Brackiej  i Grodzkiej. Przeciwnicy twierdzą, że przyniosłoby to utrudnienia w dostawach lub nawet całkowicie je uniemożliwiło.

Busy na rynku?

Forum Przewoźników Ekspresowych domaga się wpuszczenia ich pojazdów ważących nawet 12 ton do ścisłego centrum i na Rynek, ponieważ „świadczenie usług pocztowych ma szczególne znaczenie społeczne”. Urzędnicy przypominają, że od 2007 roku obowiązuje zakaz wjazdu na drogi wewnątrz II obwodnicy aut o masie powyżej 10 ton. A kuriery mogą wykonywać swoje obowiązki w wyznaczonych godzinach.

Z racji tego, że nawet taksówki nie mogą wjeżdżać na Rynek Główny, przewoźnicy chcieliby, aby było dozwolone wjeżdżanie busów (do 5 ton) na płytę Rynku i umożliwić im 10-minutowy postój na czas wsiadania i wysiadania pasażerów. Konsultacje społeczne były również okazją, aby mieszkańcy kamienic przy Rynku mogli wjeżdżać na płytę po godzinie 19.

Komitet Społeczny Mieszkańców i Przedsiębiorców Starego Miasta zgłosił zdecydowany protest. Przedstawiciele Komitetu stwierdzili, że „mieszkańcy Dzielnicy I czują się mieszkańcami gorszej kategorii”, a utworzenie Parku Kulturowego w centrum miasta jest „aberracją”.

Szczegóły w kwietniu

Zapytaliśmy urząd miasta, czy w związku z takim obrotem sprawy, jakiekolwiek zmiany na Rynku wejdą w życie. – Sprawę chcemy jeszcze raz przedyskutować z zainteresowanymi na spotkaniu 7 kwietnia – ucina Jan Machowski z biura prasowego UMK.

News will be here