Wielki jubileusz Sinfonietty Cracovii. Od 30 lat łączą tradycję z nowoczesnością

Sinfonietta Cracovia świętuje 30-lecie działalności fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Piknik urodzinowy, koncerty z udziałem gwiazd muzyki klasycznej, nowy cykl dla młodych dorosłych i łącznie tradycji z nowoczesnością. Tak Sinfonietta Cracovia uczci 30-lecie swojej działalności.

– Ponad 30 lat temu z pasji do tworzenia muzyki powstał zespół Młodych Kameralistów Krakowskich, który dzięki wstawiennictwu autorytetów ze świata muzyki i kultury m.in. państwa Pendereckich zyskał status orkiestry miejskiej. I tak od 30 lat Sinfonietta Cracovia współtworzy i buduje ofertę kulturalną naszego miasta – powiedziała podczas konferencji prasowej Agata Grabowiecka, która dwa lata temu wraz z Katarzyną Tomalą-Jedynak przejęła stery nad Sinfoniettą Cracovią.

– Zobowiązałyśmy się dbać o to dziedzictwo i pielęgnować piękną historię zespołu, ale jednocześnie też otworzyć orkiestrę na przyszłość – dodała Grabowiecka.

30 lat Sinfonietty Cracovii

24 maja minie 30 lat, odkąd Rada Miasta Krakowa powołała do życia Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. By uczcić ten ważny jubileusz orkiestra przygotowała dla mieszkańców miasta i gości szereg rożnych wydarzeń. Świętować będzie można przez cały rok.

Postanowiliśmy zaprosić do współpracy znakomitych muzyków, solistów i dyrygentów. Są to osobistości, które już w sposób znaczący zaznaczyły swoją obecność na międzynarodowym rynku muzycznym, ale wciąż wnoszą na ten rynek świeżość, oryginalność i pasję. To osoby, które nie spoczywają na laurach, nie odcinają kuponów od sławy, które są gotowe na najtrudniejsze wyzwania artystyczne. To wszystko charakteryzuje również Sinfoniettę Cracovię – wyjaśniła Katarzyna Tomala-Jedynak.

W Krakowie pojawią się m.in. Kim Bomsori, Mari Samuelsen, Michał Nesterowicz, Dirk Brosse, Daniel Stabrawa, Berlin Piano Trio, Marcelina Roman, Toby Thatcher, Charlie Lovell-Jones czy Adam Bałdych.

Połączenie muzycznych światów

Punktem kulminacyjnym jubileuszu będzie uroczysta gala „Penderecki | Korzeniowski”, która połączy świat muzyki filmowej ze światem muzyki współczesnej. Idea koncertu opiera się na dwóch nurtach: dziedzictwie patrona orkiestry Krzysztofa Pendereckiego oraz twórczości Abla Korzeniowskiego.

Korzeniowski, ambasador polskiej kultury i muzyki w Hollywood, autor ścieżek dźwiękowych do filmów Madonny czy Toma Forda, był uczniem Krzysztofa Pendereckiego i jego pierwsze dzieło symfoniczne miało prawykonanie w Berlinie, a wykonał ten utwór właśnie nasz zespół pod batutą Krzysztofa Pendereckiego – zaznaczyła Agata Grabowiecka.

Podczas koncertu zabrzmią nie tylko napisane przez Korzeniowskiego ścieżki dźwiękowe, ale także utwór skomponowany specjalnie dla Sinfonietty Cracovii.

Zestawianie muzyki filmowej ze współczesną jest w dużej mierze nastawione na budowanie nowego odbiorcy. Z tą myślą też nawiązaliśmy silną współpracę z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – wyjaśniła dyrektorka Sinfonietty Cracovii.

Nowy cykl pod nazwą „Elektro Sinfonietta” adresowany będzie do nastolatków oraz studentów poszukujących kontaktu z muzyką. W Muzeum Manggha muzyka klasyczna połączy się z elektroniką oraz sztuczną inteligencją.

Zagraniczne gwiazdy

Jubileuszowy rok Sinfonietty Cracovii to także wzmacnianie filarów swojej działalności, czyli muzyki nowej i filmowej. Andrew Burke, dyrektor artystyczny London Sinfonietty, został kuratorem-rezydentem cyklu Sinfonietta Nova. Podczas serii koncertów w Teatrze Łaźnia Nowa krakowskiemu zespołowi towarzyszyć będą londyńczycy.

Jeżeli chodzi o muzykę filmową, Sinfonietta Cracovia postanowiła powierzyć Dirkowi Brosse, szefowi World Soundtrack Awards i Orkiestry Kameralnej Philadelphii, tytuł dyrygenta honorowego. Jesienią krakowski zespół wraz z belgijskim kompozytorem wyruszy w jubileuszową trasę koncertową do Holandii, Belgii i Francji.

Jubileuszowi Sinfonietty Cracovii towarzyszyć będzie również muzyczny piknik w zielonym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury.

– Będziemy świętować przez cały rok w różnych miejscach i formach, tak żeby zarówno melomani, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę klasyczną mogli znaleźć coś dla siebie – podkreśliła Agata Grabowiecka.

W przyszłości domem Sinfonietty Cracovii ma stać się powstające na Cichym Kąciku Krakowskie Centrum Muzyki.