Wigilia dla osób bezdomnych. Oprócz posiłku dostaną też pomoc medyczną

Jedna z poprzednich edycji Wigilii fot. Paulina Frączek

Już po raz 23. w najbliższą niedzielę na Rynku Głównym znany restaurator Jan Kościuszko zorganizuje Wigilię dla osób bezdomnych i potrzebujących. To największa w Polsce Wigilia pod gołym niebem.

Pomysłodawca akcji mówi, że nie zamierza bić rekordów i prześcigiwać się w podawaniu jak najwyższych liczb wydanych porcji jedzenia. Przygotowania idą pełną parą i potraw będzie wystarczająco dużo, by nikt nie odszedł od stołu głodny.

Na Wigilię może przyjść każdy, kto uzna, że tego potrzebuje. – Nie ma tutaj różnic. Spotykam się z zarzutami, że przychodzi ktoś lepiej ubrany albo pod wpływem alkoholu. Nie jesteśmy Panem Bogiem i zostawiamy to ich sumieniom. To nie jest dzień, w którym można ludzi dzielić – podkreśla Jan Kościuszko.

W menu znajdą się m.in. wysokokaloryczny świąteczny bigos, zupa grzybowa z łazankami, różne rodzaje pierogów czy smażone karpie.

Jedyna okazja spotkania z lekarzem

Oprócz posiłku goście Wigilii mogą liczyć jeszcze na innego rodzaju pomoc. W namiotach, za których ustawienie odpowiada Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, zostanie po raz kolejny zorganizowany szpital polowy. To dla wielu osób bezdomnych jedyna szansa, by uzyskać jakiekolwiek świadczenie medyczne, poradę czy badanie.

Co roku organizatorzy starają się poszerzać ofertę dostępnych usług. – W tym roku oprócz ultrasonografii, badania EKG czy innych podstawowych badań, dentystów, dermatologów, chcemy poszerzyć zakres o badania biochemiczne. Takim osobom jest niezwykle ciężko zrobić takie badania, również te najbardziej podstawowe. Mamy nadzieję, że robiąc taki pakiet, będziemy w stanie wyłapać te największe problemy, z którymi się borykają – mówił podczas spotkania z dziennikarzami dr Bartłomiej Guzik.

Tylko dary rzeczowe

Akcja nie byłaby możliwa bez partnerów – jest wśród nich m.in. gospodarstwo rybackie, sieć sklepów, sieć piekarni, firma zajmująca się dystrybucją jednorazowych opakowań. Jan Kościuszko podkreśla, że jedną z najważniejszych zasad akcji jest transparentność – organizatorzy nie przyjmują żadnych wpłat, a jedynie pomoc rzeczową.

Osoby, które przyjdą na Wigilię, otrzymają paczki. W związku z akcją pojawiło się też sporo dodatkowych inicjatyw, w które włączyły się szkoły. Dzieci przygotowały kartki świąteczne dla gości wydarzenia, a licealiści zaangażowali się w akcję zbierania skarpet, czapek czy szalików.

XXIII Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących odbędzie się na Rynku Głównym w niedzielę 15 grudnia w godzinach 11–16.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto