Władze Kraków Airport podpisały deklarację związaną z COVID-19

Płyta postojowa Kraków Airport fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl
Władze krakowskiego lotniska poinformowały, że jako pierwszy port lotniczy w Polsce podpisały deklarację „Aviation Industry Charter for COVID-19” dotyczącą stosowania zasad bezpieczeństwa.

Jak mówi Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, nowe zasady bezpieczeństwa w podróży samolotem przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego opracowane były między innymi na podstawie dokumentu stworzonego przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

– To właśnie dzięki tym zasadom przygotowano terminal Kraków Airport na przyjęcie pasażerów w nowej rzeczywistości sanitarnej wraz ze wznowieniem ruchu krajowego, a później ze stopniowym odmrażaniem ruchu międzynarodowego – podkreślił.

Dodaje, że podpisanie deklaracji jest czytelnym sygnałem dla przewoźników, użytkowników i pasażerów o pełnej gotowości lotniska do bezpiecznego wykonywania operacji.

Deklaracja nakłada na ich sygnatariuszy obowiązek ciągłego monitorowania i raportowania (co tydzień) podjętych środków w celu dostosowania oraz poprawy wytycznych opracowanych przez EASA, przy powracającym ruchu lotniczym na świecie. W raporcie muszą znajdować się m.in. informacje o liczbie pasażerów manifestujących objawy złego samopoczucia czy też czasów oczekiwania podróżnych na poszczególnych etapach ścieżki pasażera (np. odprawa biletowo-bagażowa, kontrola bezpieczeństwa i dokumentów, czas dostarczenia bagażu po przylocie).

Do nowych zasad, które obowiązują na lotnisku należy m.in. zachowanie odstępu między użytkownikami lotniska, korzystanie z ogólnodostępnych stacji ze środkami dezynfekującymi, zabezpieczenie punktów bezpośredniej obsługi pasażerów w pleksy ochronne a także obowiązkowe noszenie maseczek przez pracowników i pasażerów przebywających na terenie lotniska.

comments powered by Disqus