Wspólne doświadczenia młodzieży i seniorów

Zacieśnianie więzi pomiędzy ludźmi nawet pomimo dużej różnicy wieku jest ważne i wartościowe - przekonali się o tym uczestnicy ostatnich edycji miejskiego konkursu na działania międzypokoleniowe „Działajmy Razem” ogłaszanego przez Miejski Ośrodek Wpierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie. W kwietniu 2017 r. rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń do trzeciej edycji projektu, którego ideą jest współpraca między młodszymi i starszymi krakowianami. W 2016 roku jury wyróżniło siedem krakowskich szkół, które zaprezentowały najciekawsze pomysły na wspólne spotkania. W tym roku poznamy kolejnych zwycięzców.

Biżuteria, stroiki i nauka obsługi komputera

Projekty uczniów z Gimnazjum nr 24 im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Krakowie zostały wybrane przez komisję w obu poprzednich edycjach konkursu – Organizowaliśmy spotkania, które odbywały się średnio raz w miesiącu i wiązały się tematycznie z różnymi ważnymi datami, takimi jak Wielkanoc, Boże Narodzenie, Święto Niepodległości, a także nadejście jesieni i wiosny – opowiada Magdalena Piwowar, dyrektor Gimnazjum nr 24 w Krakowie. Uczniowie tej placówki wspólnie z seniorami wykonywali ozdoby, okazjonalne stroiki i biżuterię, a także, co przynosiło im największą radość, pokazywali osobom starszym tajniki użytkowania komputerów. Projekty, które powstały w innych zwycięskich szkołach dotyczyły szerokiego zakresu tematów. Uczniowie z Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1 przy ul. Focha razem z seniorami tańczyli tango, a młodzież z Gimnazjum nr 7 wydała publikację pt. ”Śladami przeszłości. Wspólne zapisy z lat szkolnych seniorów i młodzieży”.

Dziadkowie gimnazjalistów przyszli do szkoły

Jak seniorzy zgłosili się do udziału w wydarzeniach? – Przygotowaliśmy kampanię promocyjną, która miała zachęcić osoby starsze do wspólnej przygody, jaką jest udział w konkursie – opowiada dyrektor Magdalena Piwowar. Informacje pojawiły się na plakatach, stronie internetowej szkoły, w radzie dzielnicy, w pobliskich kościołach podczas ogłoszeń parafialnych, w dzienniku elektronicznym a także na zebraniach z rodzicami. Dzięki temu wśród uczestników znaleźli się także dziadkowie uczniów.

– Mamy już zaprzyjaźnioną grupę seniorów, którzy co jakiś czasy pytają o kolejną edycję i czekają na następne zajęcia. Widać, że te osoby lubią nasze spotkania i bardzo potrzebują kontaktu z młodymi ludźmi – opowiada dyrektorka Gimnazjum nr 24 w Krakowie. Magdalena Piwowar zwraca uwagę, że projekt przyniósł wiele korzyści nie tylko starszym, ale też młodszym użytkownikom. – Myślę, że dzięki tym spotkaniom zrozumieli, że człowiek tak naprawdę uczy się przez całe życie – dodaje Magdalena Piwowar.

Młodzież potrafi zachować się z klasą

Obserwowanie zachowań uczniów podczas spotkań z seniorami było fascynujące także dla nauczycieli, którzy dostrzegli swoich podopiecznych w zupełnie nowej roli. Pedagodzy podkreślają, że wydarzenia takie jak konkurs „Działajmy Razem” są też odskocznią od smartfonów i laptopów dla młodych ludzi wciągniętych w wirtualny świat i dają szansę na przyjemną rozmowę „w realu”. – Uczeń musi spróbować komunikować się z seniorem zrozumiałym językiem unikać slangu powszechnego wśród użytkowników internetu. To uczy młodzież kultury słowa i umiejętności słuchania – wylicza Michał Stolarek, dyrektor Gimnazjum nr 12 w Krakowie. Uczniowie tej placówki także uczestniczyli w projekcie „Działajmy Razem”.

W obecności przedstawicieli innego pokolenia gimnazjaliści nie zapominali o kulturze osobistej i dobrych manierach. – Jeden z przedstawicieli fundacji, która wspólnie z naszą szkołą organizuje projekt przyznał, że wcześniej obawiał się tego, jak uczniowie zachowają się przy seniorach. Ujęło go to, że młodzi ludzie są kulturalni, pomocni i otwarci. Co ciekawe, dobór uczestników na współpracę z seniorami nie jest zaplanowany. Każdy uczeń mógł się zaangażować. Nie wybieraliśmy tych, którzy odznaczają się wzorowym zachowaniem – dodaje dyrektor Michał Stolarek. Jego podopieczni wybrali się z seniorami m.in. na Wawel, grali m.in. w boule, ringo, wyszli na nordic walking i uczestniczyli we wspólnym kursie udzielania pierwszej pomocy.

Jakie wsparcie otrzymują uczniowie i seniorzy?

Konkurs „Działajmy Razem” ma na celu integrację młodych osób z seniorami w wieku  60+. Zaangażowani we współpracę uczniowie na realizację swojego pomysłu mogą otrzymać z urzędu miasta od 2 do 12 tys. złotych dofinansowania. – Na co zostanie przeznaczona ta kwota? Wszystko zależy od projektu. Uczestnicy składający wniosek proponują nam, na co mogliby wydać pieniądze – opowiada Bożena Opach z  Referatu ds. Młodzieży i Seniorów Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych.

 

comments powered by Disqus