Z 52 zarażonych w Małopolsce 19 pochodzi z Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Liczba zarażonych osób w naszym regionie przekroczyła 50. Województwo podsumowuje dotychczasowe statystyki dotyczące m.in. wieku i miejsca pochodzenia pacjentów.

Spośród 52 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków, 19 pacjentów pochodzi z Krakowa. Pięć osób pochodzi z powiatu nowosądeckiego, po cztery z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po trzy – z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po dwie – z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, a po jednej – z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego i z innego województwa.

Najmłodsza zarażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74 lata.

Nie wszyscy w szpitalach

Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. – Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania – tłumaczy Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.

Jak podkreśla, nie każda osoba, która ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, wymaga hospitalizacji. – Jeżeli ktoś czuje się dobrze, to na podstawie wskazań lekarza może pozostać w domu. To lekarz ocenia, czy jest potrzeba hospitalizacji. Nie jest to wtedy kwarantanna, a izolacja – stwierdza Joanna Paździo.

Jeden w Żeromskim, reszta w Prokocimiu

Jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, pozostali pozostają pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan dwóch osób określa się jako ciężki stabilny.

Już nie z zagranicy

Na przestrzeni ostatnich dni zmieniło się dominujące źródło zarażenia. W początkowej fazie w głównej mierze był to kontakt z osobą, która przebywała za granicą lub sam pobyt za granicą – we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii czy Finlandii. Obecnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Prawie 1300 testów

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 1300 badań laboratoryjnych. Od 12 marca, kiedy zadaniem tym zajął się szpital im. Jana Pawła II, do wtorku włącznie wykonano tam 854 badania. Z kolei Szpital Uniwersytecki od 18 do 24 marca wykonał 407 badań.

Zgon w powiecie bocheńskim

– Wobec pytań dotyczących zgonu mieszkańca powiatu bocheńskiego, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, informujemy, że osoba ta przebywała w izolacji domowej, co oznacza, że w jej przypadku lekarz, oceniając stan zdrowia, nie stwierdził potrzeby hospitalizacji. Oczywiście w sprawie ustalenia przyczyny zgonu trwają czynności stosownych organów – czytamy w komunikacie województwa.

comments powered by Disqus