Z miasta zniknęło już ponad 800 reklam

fot. Krzysztof Kalinowski
Magistrat podaje, że od momentu wejścia w życie uchwały krajobrazowej 1 lipca 2020 roku, z miasta zniknęło ponad 800 tablic reklamowych zamontowanych na słupach oświetlenia ulicznego.
– Uchwała krajobrazowa zakazuje mocowania tablic reklamowych na słupach oświetlenia ulicznego, a Zarząd Dróg Miasta Krakowa nie wydaje na nie nowych zezwoleń. W związku z tym od wejścia w życie uchwały krajobrazowej z terenu całego miasta zniknęło ponad 800 reklam tego typu – komunikuje krakowski magistrat.

Od lipca 2020 roku wystawiono ponad 70 opłat karnych za zajęcie pasa drogowego w celach reklamowych bez wymaganej zgody zarządcy drogi na sumę ponad 250 tys. zł. – Ponadto w toku jest ponad 250 postępowań administracyjnych o zajęcie pasa drogowego bez wymaganego zezwolenia, więc w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych decyzji – dodaje magistrat.

1 lipca 2020 roku weszła w życie uchwała krajobrazowa, która zakazuje m.in. mocowania tablic reklamowych na słupach oświetlenia ulicznego. Jednakże do 2022 roku trwa okres przygotowawczy, co znaczy, że reklamodawcy muszą do tego czasu dostosować sposób, w jaki prezentują swoje treści w przestrzeni publicznej zgodnie z przyjętą uchwałą.