Z rodzinnych albumów nowohucian. Dom Utopii zaprasza na wyjątkową opowieść

fot. Henryk Makarewicz / Imago Mundi Foundation Collection

Wystawa pt. „Archeologia codzienności” oraz audiowizualne pokazy zaprezentują Nową Hutę z perspektywy mieszkańców. Spotkania odbędą się 8, 15 i 22 października w sklepie Cepelix.

Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii i Teatr Łaźnia Nowa zapraszają na wyjątkową opowieść w trzech odsłonach. Pierwsza z nich poświęcona zostanie fotografiom pochodzącym z rodzinnych albumów nowohucian z lat 1950 – 80.

– Tym razem chcielibyśmy poznać historie przedmiotów, które przechowujecie w swoich domowych archiwach. Przyjdźcie do Cepelixu 8, 15 i 22 października i przynieście ze sobą rzeczy, w których ukryte są ważne historie i Wasze osobiste wspomnienia – przekonują organizatorzy.

Osobiste historie nowohucian

Punktem wyjścia do audiowizualnej opowieści, która odbędzie się 15 października, staną się zdjęcia wykonane przez Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza. Fotografowie udokumentowali początki istnienia Nowej Huty.

Trzecia odsłona wydarzenia zaprezentuje zaś historię Zygmunta Piątkiewicza, prokuratora, który brał udział w głośnych procesach w powojennej Polsce. To właśnie on oskarżył m.in. Władysława Mazurkiewicza i Karola Kota, seryjnych morderców, którzy w latach 50-tych i 60-tych wywoływali w Krakowie psychozę strachu.

Zwiedzający będą mogli zajrzeć do prywatnego archiwum córki prokuratora, odręcznych notatek i akt. Na ekspozycji znajdą się również rodzinne fotografie z lat 20-stych i 30-stych, wykonane przez nastoletniego Zygmunta Piątkiewicza.

Projekt „Archeologia Codzienności” jest okazją do zabezpieczania przedmiotów codziennego użytku oraz udostępniania ukrytych za nimi indywidualnych wspomnień i opowieści. Organizatorzy zachęcają więc wszystkich mieszkańców Nowej Huty do przynoszenia rzeczy, które są im bliskie.

– Nie podpowiemy Wam czy chodzi o termos, który był z Wami na wszystkich wycieczkach, koc, na którym odbywały się rodzinne pikniki, historyczna gazeta wyjęta z butów schowanych w szafie nieżyjącej już babci, czy własnoręcznie wykonana tekturowa rakieta, w której Wasze dzieci „poleciały” na Księżyc. Puśćcie wodze fantazji a może po prostu zastanówcie się, które przedmioty – choć pozornie banalne – mają dla Was szczególne znaczenie – informują organizatorzy.

Przedmioty można przynosić do Domu Utopii do 30 października, w każdy czwartek, w godz. 15.00-18.00 lub po wcześniejszym umówieniu pod adresem mailowym biuro@domutopii.pl lub telefonem 538 500 847.

Audiowizualne pokazy odbędą się 8, 15 i 22 października o godz. 18:00 w sklepie Cepelix.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta