Zakrzówek będzie placem budowy. Co nas czeka?

Makieta kąpieliska na Zakrzówku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najpierw zabezpieczenie brzegów, potem budowa kąpieliska. Na kilka sezonów Zakrzówek stanie się placem budowy, co oznacza, że nie będzie można tam pływać ani nurkować.

ZZM jest właśnie w trakcie przejmowania terenu przy Zakrzówku od Centrum Nurkowego Kraken. W najbliższych dniach ogłosi przetarg na pierwszy etap prac, czyli zabezpieczenie ścian kamieniołomu.

– Trzeba zabezpieczyć ściany od góry do samego dołu, w rejonie kąpieliska i budynku sportów wodnych. Skały zostaną oczyszczone ze wszystkich elementów, które się odłupują i odpadają, a następnie zamontowana tam zostanie specjalna siatka. Bez tego nie jesteśmy w stanie ruszyć z żadnymi innymi pracami – tłumaczy Jarosław Tabor, zastępca dyrektora ZZM.

Wiele zależy od wyników przetargu, ale założenie jest takie, by roboty zabezpieczające zakończyły się pod koniec listopada. Jeśli ich cena nie będzie zbyt wysoka, być może uda się jeszcze w tym roku ogłosić przetargi i podpisać umowy na dwa kolejne etapy prac: plac zabaw w rejonie ścianki wspinaczkowej i wykonanie części ścieżek, wraz z małą architekturą.

Pod koniec tego lub na początku przyszłego roku ZZM zamierza natomiast ogłosić najważniejszy z przetargów, czyli na urządzenie kąpieliska, wraz z budynkiem strefy wejściowej na kąpielisko. – Ten pomysł był już kilka lat temu zgłaszany do Budżetu Obywatelskiego i mieszkańcy na to czekają – stwierdza przedstawiciel jednostki.

Dwa lata bez kąpania, pięć bez bazy dla nurków

Rozpoczęcie prac będzie oznaczać wyłączenie kąpielisk z użytkowania. – W świetle prawa budowlanego będzie to teren budowy i wykonawca oraz kierownik budowy odpowiadają za jego zabezpieczenie – mówi Jarosław Tabor.

Kąpielisko dla mieszkańców ma zostać otwarte na sezon letni 2021 roku. Nieco inaczej sprawa wygląda z kąpieliskiem na dużym akwenie, czyli tam, gdzie ma się znaleźć centrum sportów wodnych. – Po zabezpieczeniu będzie go można czasowo otworzyć. Ale wszystkie elementy dotychczasowej bazy do nurkowania będą musiały zostać zdemontowane, więc nie będzie infrastruktury – stwierdza Jarosław Tabor.

Budowa centrum sportów wodnych będzie jednym z ostatnich etapów inwestycji. Centrum powstanie dopiero do połowy 2023 roku. W środowisku nurków takie decyzje budzą ostry sprzeciw. W internecie zorganizowali akcję wysyłania maili do urzędników.

Z Zakrzówka musi się teraz wyprowadzić Centrum Nurkowe Kraken. Po zakończeniu inwestycji ZZM ogłosi przetarg na nowego operatora centrum sportów wodnych i całego kąpieliska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus