Zatrzymali 5 osób, które zajmowały się podrabianiem dokumentacji medycznej i praniem pieniędzy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości we współpracy ze strażnikami granicznymi zatrzymali pięć osób, powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się podrabianiem dokumentacji medycznej do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz praniem pieniędzy.

Jak informują przedstawiciele Prokuratury Regionalnej w Krakowie, w wyniku przeszukań mieszkań zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony komórkowe oraz pieniędzy w gotówce w kwocie przekraczającej milion złotych.

– Zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące m. in. procederu podrabiania dokumentów, z którego uczynili sobie stałe źródło dochodu oraz prania brudnych pieniędzy. Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci m. in. dozoru policji oraz poręczeń majątkowych w kwotach od 20 do 50 tys. zł, a na poczet orzeczenia kar majątkowych dokonano zabezpieczenia mienia poprzez zajęcie środków pieniężnych w gotówce oraz na rachunkach bankowych – informują śledczy.

Były to już kolejne zatrzymania w ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Postępowanie ma związek z serwisem Genesis Market, którego działalność opierała się na handlu online skradzionymi profilami użytkowników i ich poufnymi danymi, w tym odciskami palców. – Działalność tego uważanego za jeden z największych serwisów sprzedających hakerom na całym świecie skradzione dane uwierzytelniające do kont została zakończona w kwietniu 2023 roku w wyniku międzynarodowej operacji pod kryptonimem „CookieMonster”. W efekcie tej operacji nielegalny serwis wraz z jego infrastrukturą został wyłączony a część jego użytkowników zatrzymana – podkreślają prokuratorzy.

Jednocześnie śledczy ustalili, że na terenie czterech polskich miast działała zorganizowana grupa przestępcza, która zajmowała się podrabianiem dokumentów medycznych (orzeczeń lekarskich dla celów sanitarno–epidemiologicznych) czy wydawaniem zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy.

Dotychczas w tej sprawie dokonano: 55 przeszukań oraz zatrzymano 32 osoby.