Zbiorniki dla Bieżanowa zaczną powstawać za dwa lata

Zbiornik Bieżanów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czy coś się dzieje w sprawie zabezpieczenia przed powodzią? – pytają nas regularnie mieszkańcy okolic Bieżanowa i Złocienia. Dobra wiadomość jest taka, że sprawy, po okresie sporego zamieszania, idą do przodu. Zła natomiast taka, że na zakończenie prac trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

Chodzi o kompleks pięciu zbiorników przeciwpowodziowych na Serafie i Malinówce, których zadaniem ma być ochrona m.in. Starego Bieżanowa i Złocienia, ale także obszarów na terenie gminy Wieliczka. Jeden z nich, na działce pomiędzy ulicami Drożdżową, Bogucicką i Ślósarczyka, został oddany do użytku w 2015 roku, pozostałe cztery czekają na realizację.

Potrzebne cztery projekty

W minionym roku informowaliśmy o problemach z firmą, która miała zaprojektować nowe obiekty. W styczniu 2017 roku Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zerwał umowę z wybraną wcześniej firmą, która miała się tym zająć. Trzeba było wybrać nowego projektanta, co oczywiście wiązało się z opóźnieniem przygotowań. W międzyczasie sprawy związane z melioracją i ochroną przeciwpowodziową przejęła nowa instytucja – Wody Polskie.

Konrad Myślik z Wód Polskich uspokaja, że przygotowania do inwestycji postępują. – Trwają prace projektowe. Umowa z poprzednim wykonawcą została rozwiązana z racji nie wykonania zadania. Dopiero wykonanie pełnej dokumentacji projektowej dla czterech zbiorników będzie stanowić podstawę do wyłonienia wykonawcy – tłumaczy.

Gdzie powstaną?

Drugi ze zbiorników na Serafie miałby powstać na terenie gminy Wieliczka, między torami kolejowymi a drogą nr 94. Pozostałe trzy to zbiorniki na Malinówce. Jeden zaplanowano na północ od autostrady A4, na zielonych terenach tuż przy węźle wielickim. Drugi – po przeciwnej stronie autostrady, ale o wiele dalej na zachód, w rejonie ulicy Hoborskiego. Trzeci będzie z nim połączony i powstanie w okolicach ulic Koszutki w Krakowie i Słonecznej w Wieliczce.

Realizacja rozpocznie się w IV kwartale 2020 roku, a do roku 2023 prace mają być zakończone – zapowiada Konrad Myślik. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Banku Światowego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus