Ośrodek będzie kluczową częścią infrastruktury krytycznej w czasach potencjalnej epidemii czy pandemii – deklarują przedstawiciele SyVento, firmy z grupy kapitałowej Michała Sołowowa. Nowy kompleks w Skawinie ma być jednym z najnowocześniejszych na świecie zakładów wykorzystujących technologię mRNA do produkcji szczepionek.
SyVento BioTech to polska spółka należąca do grupy kapitałowej Michała Sołowowa, od lat pozostającego numerem jeden na liście najbogatszych Polaków, do którego należą m.in. Synthos i Echo Investment. SyVento działa w branży biotechnologicznej, oferując usługi w zakresie rozwoju nanonośników lipidowych i technologii nanocząsteczek lipidowych (LNP).
Teraz spółka pochwaliła się otwarciem w podkrakowskiej Skawinie Biotechnologicznego Centrum Badań i Rozwoju, które opisuje jako „jeden z najnowocześniejszych na świecie i jedyny w Polsce zakład wykorzystujący technologię mRNA w rozwoju i produkcji szczepionek i produktów terapeutycznych, którego moce produkcyjne sięgają 36 mln dawek rocznie”. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, nowe centrum ma się przyczynić do zwiększenia zabezpieczenia lekowego Polski, a ostatnie lata i wybuch pandemii pokazały, jak kluczowa jest niezależność kraju w tym zakresie.
– Zarówno pandemie jak i konflikty geopolityczne wywołują duży nacisk na wszystkie ogniwa łańcucha dostaw, od zakładów wytwórczych, przez logistykę po podwykonawców. Z kolei technologia mRNA wykazała swoją wyjątkową skuteczność w czasie pandemii w latach 2020-2023: szczepionka przeciw Covid-19 powstała w relatywnie krótkim czasie, a jej producenci, oparli część swojej technologii o prace polskich naukowców – przekonuje firma w oficjalnych komunikatach, podkreślając, że stosowane w Skawinie technologie pozwalać mają na skalowalność i produkcję wysokiej jakości i czystości produktów, w dodatku w krótkim czasie.
Infrastruktura na czas kryzysu
Jak podaje firma, wydajność linii produkcyjnej w nowo uruchomionym zakładzie o powierzchni 7,5 tys. mkw. to 2 000 - 3 000 fiolek na godzinę, a więc od 48 tys. do 72 tys. fiolek na dobę. Możliwość produkcji 36 milionów dawek szczepionek opartych o mRNA rocznie sprawić ma, że ośrodek „będzie kluczową częścią infrastruktury krytycznej w czasach potencjalnego kryzysu (epidemii, pandemii)”.
– Zakład będzie mógł produkować różne typy szczepionek i terapeutyków wykorzystujących technologię kwasów nukleinowych (RNA, DNA) – podaje SyVento, podkreślając, że obecnie na świecie prowadzonych jest ponad 560 badań klinicznych opartych o mRNA, a większość badań dotyczy terapii chorób onkologicznych jak rak trzustki, jajnika, czy czerniaka oraz chorób rzadkich i infekcyjnych.
Firma zaznacza, że każdy z nowopowstałych leków będzie mógł być produkowany przez SyVento, jednocześnie SyVento ma być jedyną firmą w Polsce i jedną z niewielu na świecie, która umożliwia produkcję aktywnych składników farmaceutycznych (API) oraz leków w oparciu o kwasy nukleinowe (mRNA, siRNA, DNA), także w skali komercyjnej, masowej.
Biotechnologia przyszłości
– Syvento to pierwszy w Polsce CDMO (Contract Development and Manufacturing Organization) w obszarze kwasów nukleinowych, dzięki posiadanej technologii i infrastrukturze jesteśmy w stanie wspierać badania nad terapiami, które mają potencjał zmienić życie pacjentów na całym świecie – mówi Michał Sołowow. - SyVento ma ogromny potencjał rozwoju produktów opartych na technologii mRNA, wspieraną własną technologią w obszarze lipidów, która to technologia już udowodniła swoją skuteczność w walce z COVID-19. Dzięki nowemu centrum i kreatywnemu zespołowi możemy teraz nie tylko rozwijać tę technologię na potrzeby krajowe, ale również eksportować wiedzę i doświadczenie na arenę międzynarodową, zapewniając Polsce miejsce w czołówce biotechnologii przyszłości – zapowiada.
Jak podaje firma, od maja 2025, SyVento Biotech będzie też mogło produkować innowacyjne leki (szczepionki lub terapeutyki) do badań klinicznych w najwyższych standardach wytwarzania (GMP - Good Manufacturing Practices).
- Dzięki naszemu centrum zyskujemy unikalne możliwości na globalnym rynku biotechnologicznym – przekonuje prezes zarządu SyVento Biotech Kajetan Bartosik. – Nasze technologie pozwalają na skalowalność produkcji, co sprawia, że jesteśmy gotowi dostarczać wysokiej jakości produkty terapeutyczne i profilaktyczne, a także nawiązywać współpracę z najważniejszymi ośrodkami badawczymi oraz firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi na świecie. SyVento Biotech stanie się, de facto, elementem infrastruktury krytycznej.