- Nie chcę powiedzieć, że UJ już czuje nasz oddech na plecach, ale dzieli nas coraz mniej – mówił rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej podczas otwarcia nowych laboratoriów. Posłużyć mają studentom kryminalistyki, jednego z najpopularniejszych kierunków UKEN.
Laboratoria fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych to pięć wypełnionych nowym sprzętem pracowni w głównym budynku Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej. Będą z nich mogli korzystać przede wszystkim studenci kierunku kryminalistyka, który po uruchomieniu w roku akademickim 2022/2023 szybko znalazł się w czołówce najpopularniejszych studiów na UKEN. W ostatniej rekrutacji na kryminalistykę przypadało blisko 10 kandydatów na jedno miejsce i uplasowała się ona na miejscu trzecim pod względem popularności (miejsce pierwsze przypadło psychologii).
– Kryminalistyka jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i oczekiwania absolwentów szkół średnich. Cieszę się, że została wypracowana formuła tak mądra i tak potrzebna gospodarce oraz nam wszystkim, że nasza oferta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Otwierając kolejne, wysoko specjalistyczne laboratoria chcielibyśmy, by uzyskali państwo jak najwyższe kwalifikacje zawodowe i współpracując choćby z służbami mundurowymi mogli jak najlepiej służyć Rzeczpospolitej – mówił podczas oficjalnego otwarcia laboratoriów rektor UKEN prof. Piotr Borek, dodając, że nowe pracownie służyć też mają kierunkom pokrewnym, m.in. edukacji techniczno-informatycznej, informatyce stosowanej, inżynierii bezpieczeństwa czy pielęgniarstwa.
W nowych laboratoriach znalazły się takie sprzęty jak skanery 3D, tachimetry, drony czy laserowe urządzenia pomiarowe. Studenci będą też mogli korzystać ze specjalistycznych stanowisk eksperymentalnych, m.in. do echografii ultradźwiękowej, zawierającego ultrasonograf, sondy ultradźwiękowe czy oprogramowanie umożliwiające kompleksową analizę sygnałów oraz akcesoria do nieniszczących badań materiałowych i diagnostyki medycznej.
Jest też stanowisko eksperymentalne służące do analizy widmowej pierwiastków, co, jak tłumaczy uczelnia, jest jedną z kluczowych technik stosowanych w kryminalistyce.
Rektor Borek otwierając nowe pracownie mówił też o „rosnącej renomie” UKEN.
– Nasza pozycja obecnie to już drugie miejsce w Małopolsce po Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie chcę powiedzieć, że UJ już czuje nasz oddech na plecach, ale my mamy już prawie 22 dyscypliny naukowe, oni 28, pod względem liczby studentów też dzieli nas coraz mniej – mówił. – Myślę, że żadna inna uczelnia obecnie nie proponuje tak szerokiej, nowoczesnej oferty i takich nowości, jak nasz prężnie rozwijający się uniwersytet.