Na krakowskich uczelniach ruszyła rekrutacja na studia II stopnia. W ofercie jak zwykle sporo nowości, między innymi kierunek, którego absolwenci będą mogli otrzymać dyplom aż trzech różnych uczelni zlokalizowanych w Krakowie.
– Studia II stopnia do czas, kiedy nasi studenci mogą pogłębić wiedzę ze studiów inżynierskich i tym samym wielokrotnie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Dane pokazują, że absolwenci studiów magisterskich lepiej radzą sobie na rynku pracy, budują stabilniejsze kariery zawodowe i też więcej zarabiają – podkreśla rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis.
Potwierdza to raport przygotowany przez Biuro Karier Politechniki Krakowskiej. – Absolwenci dwustopniowych studiów lepiej niż inżynierowie oceniają swoje możliwości zatrudnienia w zawodzie oraz czują się pewniej w roli specjalistów w swojej dziedzinie. W grupie osób pracujących zgodnie z wykształceniem, absolwenci II stopnia znacznie częściej wykorzystują wiedzę i umiejętności ze studiów w aktualnej pracy – można przeczytać w raporcie Biura.
Dodatkowo, jak wynika z przeprowadzonego przez Biuro Karier PK badania losów absolwentów z rocznika 2023 po 6 miesiącach od ukończenia studiów, tytuł magistra sprzyja znalezieniu pracy zgodnej z kierunkiem kształcenia. Zatrudnienie poza branżą znacznie częściej dotyka absolwentów-inżynierów (21,1 proc.) niż badanych, którzy ukończyli dwustopniowe studia (8,3proc.).
Akademia Górniczo-Hutnicza
Najwięcej nowości w nadchodzącym semestrze letnim przyszykowała Akademia Górniczo-Hutnicza. To między innymi kolejna odsłona informatyki, tym razem skupiająca się na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji (kierunek prowadzony przez Wydział Informatyki), a także kierunki takie jak Odlewnictwo, Plastyczna przeróbka metali, czy Technologie 3D w przemyśle odlewniczym. Wśród nowości znajdziemy też kierunek o nazwie Druk 3D materiałów metalicznych, który przygotowywać ma do pracy w takich branżach jak lotnictwo, motoryzacja, przemysł narzędziowy czy przemysł obronny, gdzie druk 3D metali odgrywa kluczową rolę w produkcji komponentów o złożonych kształtach i wysokich wymaganiach wytrzymałościowych, czy kierunek Geotermia – technika i technologia, którego absolwenci w przyszłości będą mogli pracować przy otworach wiertniczych, eksploatacji odwiertów geotermalnych i otworowych wymienników ciepła, czy projektowaniem instalacji związanych z eksploatacją wód geotermalnych i pozyskiwaniem ciepła Ziemi.
Ciekawostką może być także kierunek pod nazwą Metrologia i inżynieria pomiarów, prowadzony wspólnie z Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz Głównym Urzędem Miar. Co ciekawe, ukończenie tych studiów oznacza otrzymanie dyplomu wszystkich trzech uczelni.
Nowości są także w ofercie studiów w języku angielskim. To kierunki pod nazwą Digital Production for Sustainable Manufacturing oraz Space Technologies.
Rekrutacja na studia II stopnia na AGH ruszyła 13 stycznia, rejestrować się można do 5 lutego (w przypadku studiów niestacjonarnych 12 lutego).
Politechnika Krakowska
Nowymi kierunkami w ofercie chwali się także Politechnika Krakowska. To między innymi biotechnologia przemysłowa. W semestrze zimowym 2024/2025 kierunek ten wystartował na studiach I stopnia i, jak podaje PK, cieszył się sporym zainteresowaniem, stąd decyzja o uruchomieniu również takich studiów magisterskich. Jak tłumaczy uczelnia, to unowocześniona wersja prowadzonego od lat kierunku biotechnologia, jeszcze mocniej skupiająca się na praktycznych aspektach.
Kolejną nowością na PK jest energetyka jądrowa. To również poszerzenie tego, co już częściowo w ofercie uczelni było – do tej pory bowiem energetyka jądrowa była jedną ze specjalności na kierunku energetyka. W programie kształcenia znajdą się takie zagadnienia jak np. nowe bloki jądrowe, systemy bezpieczeństwa jądrowego, technologie chłodzenia, kwestie cyklu paliwowego, techniki modelowania procesów wymiany ciepła, zagadnienia z zakresu automatyki i sterowania w złożonych systemach oraz instalacjach energetycznych, zagadnienia wpływu pracy elektrowni jądrowych na środowisko, uwarunkowania środowiskowe, ekonomiczne i prawne procesu inwestycyjnego, zasady budowy, modelowania, eksploatacji, projektowania i regulacji parametrów pracy instalacji energetycznych, energoelektrycznych i grzewczych.
Rekrutacja na studia II stopnia na PK ruszyła 13 stycznia. Rejestracja trwa do 10 lutego (w przypadku architektury krajobrazu do 3 lutego).
Uniwersytet Rolniczy i UEK
Rekrutacja na studia II stopnia rozpoczęła się też na Uniwersytecie Rolniczym, gdzie w zależności od wypełnienia limitów miejsc potrwać ma do końca lutego. W ofercie tej uczelni znajdziemy 23 kierunki studiów stacjonarnych i 16 kierunków studiów niestacjonarnych, a wśród nich m.in. architekturę krajobrazu, dietetykę, biotechnologię, inżynierię środowiska czy leśnictwa. Jednymi z ciekawszych kierunków w ofercie URK z pewnością są winogrodnictwo i enologia, etologia i psychologia zwierząt, sztuka ogrodowa czy technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych.
Rekrutację na studia II stopnia prowadzi obecnie także Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Tu w ofercie do wyboru są takie kierunki jak między innymi gospodarka przestrzenna, inżynieria jakości produkty, logistyka, czy zarządzanie i inżynieria produkcji, do tego spory wybór studiów prowadzonych w języku angielskim. Tu absolwenci studiów I stopnia wybrać mogą m.in. kierunek Global Human Resource Management, Economic Diplomacy and Statecraft, International Business czy Global Business Services (są to kierunki płatne).
W przypadku UEK-u rejestracja zakończy się 23 lutego.