Kraków dołącza do Warszawy i Gdyni: będzie miał miejskiego rzecznika praw uczniów. Zostanie nim wyłoniona w konkursie Aleksandra Twaróg, która w kampanii wyborczej wspierała obecnego prezydenta.
U boku polityka wystąpiła Aleksandra Twaróg, absolwentka XXI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Podkreślała, że w wielu krakowskich szkołach jest rzecznik praw ucznia, ale nie zawsze jego stanowisko jest brane pod uwagę. Stwierdziła (informacja za „Gazetą Wyborczą”), że z miejskim rzecznikiem byłoby inaczej: „z jego zdaniem władze szkoły liczyłyby się bardziej”. Ostatecznie Aleksander Miszalski wygrał wybory i został prezydentem. Teraz spełnia obietnicę: miejski rzecznik praw ucznia ma zacząć działać najpóźniej 1 lutego tego roku. Utworzone stanowisko oficjalnie nosi nazwę: Krakowski Rzecznik Uczniów i Dialogu Szkolnego. Zostanie nim Aleksandra Twaróg, która wygrała konkurs. W Urzędzie Miasta Krakowa zostanie zatrudniona po załatwieniu niezbędnych formalności.
Zatrudnianie kolegów
– Nie ma sensu organizowania konkursów w Krakowie: po ostatnich doniesieniach prasowych wniosek jest jeden – z góry wiadomo, kto go wygra – komentuje Maciej Michałowski, radny Prawa i Sprawiedliwości. I dodaje, że rzecznik to „kolejne miejsce pracy w Krakowie, które będzie niepotrzebne”.
– Tak było również przy nocnym burmistrzu czy przy zwiększeniu liczby pełnomocników prezydenta. Wolałbym, żeby prezydent nie tworzył tego typu konkursów, tylko wprost powiedział: chcę zatrudnić swoich działaczy czy kolegów. Przynajmniej byłoby to bardziej uczciwe i kandydaci w naborach nie traciliby czasu na całą procedurę. Kraków potrzebuje dzisiaj oszczędności, a nie kolejnych stanowisk czy nagród dla wiceprezydentów – dodaje radny Michałowski.
Inaczej na sprawę patrzy Magdalena Mazurkiewicz, radna miejska Koalicji Obywatelskiej. – Całe swoje życie zawodowe związałam ze szkołą. Nadal pracuję jako nauczycielka w szkole ponadpodstawowej w Nowej Hucie, a przez 15 lat, aż do momentu uzyskania mandatu radnej, byłam opiekunką Samorządu Uczniowskiego. Dlatego wiem, jak ważne dla młodych jest wsparcie osoby, która najlepiej zna ich potrzeby i problemy. To nie tylko kwestia dialogu szkolnego, ale też wsparcia dobrostanu psychicznego, bo ostatnie lata były dla młodzieży bardzo trudne – komentuje Mazurkiewicz. I dodaje, że osobą znającą potrzeby i problemy uczniów jest właśnie Aleksandra Twaróg. – Dzięki temu będzie dla nich wiarygodna i autentyczna. Może być jedną z nich – dodaje radna Koalicji Obywatelskiej.
Magdalenę Mazurkiewicz pytamy wprost: czy wybór Aleksandry Twaróg na stanowisko Krakowskiego Rzecznika Uczniów i Dialogu Szkolnego to polityczna nagroda za wsparcie Aleksandra Miszalskiego w wyborach samorządowych? – Pani Aleksandra rozpoczyna pracę na najniższym możliwym stanowisku urzędniczym. Jej wynagrodzenia wysokim nazwać zdecydowanie nie można, a zakres zadań, które zostaną jej powierzone, jest bardzo duży – komentuje Mazurkiewicz. Zwraca uwagę, że w Krakowie działa ponad 300 samorządowych jednostek edukacyjnych, dlatego pracy nie zabraknie.
– Dlatego nie ma w tym przypadku mowy o politycznej nagrodzie. To będzie ciężka praca na rzecz młodych osób, ale też nauczycielek i nauczycieli, często po godzinach – podsumowuje radna Koalicji Obywatelskiej.
Poczucie sprawczości
Eliza Dydyńska-Czesak, radna z Krakowa dla Mieszkańców twierdzi z kolei, że nie wszystkie szkoły w Krakowie posiadają instytucję Rzecznika Praw Ucznia, więc każda inicjatywa, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz wzmocnienie poczucia sprawczości wśród młodych osób jest ważna. – Mam nadzieję, że informacja o nowym stanowisku w mieście dotrze do wszystkich uczniów, a sama Krakowska Rzeczniczka Uczniów znajdzie dla wszystkich czas. Pytanie tylko, czy ma ku temu kompetencje i czy będzie potrafiła pomóc młodym ludziom? – zastanawia się radna Dydyńska-Czesak.
I dodaje: – Jak mówił sam Aleksander Miszalski podczas kampanii wyborczej, osoba wybrana na Krakowskiego Rzecznika Uczniów i Dialogu Szkolnego powinna mieć wykształcenie prawnicze lub długi staż pracy w oświacie – które z tych kryteriów spełnia wybrana na to stanowisko Aleksandra Twaróg? Żadne. Jest to zeszłoroczna maturzystka, która dopiero co zaczęła studia, jest członkiem Koalicji Obywatelskiej i aktywnie wspierała w kampanii samorządowej Miszalskiego.
Uczennica liceum
O doświadczenie Aleksandry Twaróg pytamy w krakowskim magistracie. Urzędnicy przypominają, że będąc uczennicą liceum, pełniła funkcję szkolnej Rzeczniczki Praw Ucznia. – Od 2019 roku pozostaje aktywistką, zajmującą się głównie prawami uczniowskimi, prawami kobiet, równością oraz edukacją – wymienia Dominika Jaźwiecka z biura prasowego urzędu miasta. I kontynuuje:
– „Była wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Krakowa X kadencji, w tym przewodniczącą Komisji do spraw Równego Traktowania, członkinią Komisji do spraw Praw Uczniów, Komisji do spraw Kultury, a obecnie jest koordynatorką województwa małopolskiego w Fundacji GrowSPACE, gdzie zaangażowana jest w projekty fundacji, skupione na prawach uczniowskich, partycypacji obywatelskiej, zdrowiu psychicznym i działaniach strażniczych, w tym w raport o dostępności psychologów szkolnych”. Jaźwiecka dodaje, że na stanowisko został przeprowadzony konkurs, do którego zgłosiły się 24 osoby, z czego 10 spełniło wymagania formalne, a 8 przystąpiło do testów kwalifikacyjnych. W dalszej kolejności zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne, które odbyły się z sześcioma kandydatami. – Ostatecznie Aleksandra Twaróg osiągnęła najlepszy łączny wynik ze wszystkich ustalonych kryteriów, w związku z czym została jej złożona propozycja zatrudnienia – reasumuje Jaźwiecka.
Aleksandra Twaróg zostanie zatrudniona w urzędzie miasta po załatwieniu niezbędnych formalności: najpóźniej 1 lutego tego roku. – Aktualnie jeszcze nie pozostaje w zatrudnieniu. Wynagrodzenie pani Twaróg obejmie wynagrodzenie zasadnicze z przedziału 5000 zł-6000 zł brutto – wyliczają w magistracie. I zwracają uwagę, że rzecznicy od dawna działają już w innych metropoliach w Polsce (m.in. w Warszawie, Gdyni, Białymstoku czy Kielcach).
Uprawianie polityki
Sama Twaróg uważa, że niestety kwestia powołania rzecznika uczniów i dialogu szkolnego w Krakowie stała się narzędziem uprawiania polityki. – Powinien być to powód do rozmowy o uczniach, ich problemach, aspiracjach. Tak się jednak nie stało, polityka znów okazała się najważniejsza – twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje, że nie będzie odnosić się do wypowiedzi radnych. – Nie tak widzę tę rolę. Rzecznik jest urzędnikiem, a nie osobą publiczną, dlatego nie będę brać udziału w politycznych sporach. Jeżeli radni nie są gotowi do współpracy na rzecz uczniów, jeżeli polityka jest dla nich ważniejsza, to trudno – twierdzi Aleksandra Twaróg.
Zaznaczyła jedynie, że wbrew słowom radnej Krakowa dla Mieszkańców, nie jest i nigdy nie była członkinią żadnej partii politycznej. – Pan Aleksander Miszalski jako kandydat zaakceptował postulat fundacji GrowSPACE, dotyczący utworzenia w Krakowie funkcji rzecznika. Wówczas zarysował kryteria, które rzecznik powinien spełniać. To instytucja stosunkowo młoda. W toku dalszych rozmów prezydent uznał, że ważniejsze od wykształcenia prawnego jest doświadczenie pracy z uczniami, autentyczność, bliskość i zrozumienie ich sytuacji, a tych rzeczy odmówić mi nie można – twierdzi kobieta.
I dodaje: – Jestem krytykowana przede wszystkim z powodu młodego wieku. Wiele młodych osób mierzy się z tym problemem, wchodząc na rynek pracy. Bo przecież powinniśmy rozpocząć pracę jeszcze przed końcem szkoły podstawowej, by mieć wystarczająco długie doświadczenie zawodowe, gdy skończymy 18 lat… To absurd! Po objęciu funkcji przedstawię ramowy plan pracy i projektów, które chcę wykonać jako rzeczniczka. Wierzę, że wpłynie ona pozytywnie na sytuację uczniów i uczennic w Krakowie, a radni wszystkich opcji politycznych będą z rzecznikiem współpracować.
W magistracie twierdzą, że zadaniem nowego urzędnika będzie m.in. wypracowanie sposobów postępowania w przypadkach naruszania praw uczniowskich, jak również w sytuacjach, gdy dochodzi do dyskryminacji.
***
Radio Kraków podało, że Krakowski Rzecznik Uczniów i Dialogu Szkolnego rozpocznie swoją pracę już dzisiaj, czyli w poniedziałek 13 stycznia.