Nabożeństwo odbędzie się w rocznicę historycznych uroczystości pogrzebowych Pierwszego Marszałka Polski, którego ciało 85 lat temu zostało przetransportowane koleją z Warszawy do Krakowa, by 18 maja 1935 roku spocząć w krypcie św. Leonarda na Wawelu.
Po uroczystej Mszy świętej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odda hołd Marszałkowi Piłsudskiemu, składając wieniec na jego grobie, który obecnie znajduje się w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
Jan Józef Kasprzyk podkreśla znaczenie Józefa Piłsudskiego jako męża opatrznościowego narodu polskiego i jedną z najważniejszych postaci w historii Polski: – Najcenniejsze w Józefie Piłsudskim było to, że potrafił wybudzić ducha narodu i przekonać Polaków, że niemożliwe rzeczy mogą stać się możliwe. Mam tu na myśli jego akcję niepodległościową prowadzoną od końca XIX wieku aż po rok 1914, kiedy to po wielu latach niewoli i nocy, która spowiła Polskę po powstaniu styczniowym, kiedy wielu wydawało się, że wszystko jest już przegrane, że marzenia o wolności już nigdy się nie ziszczą, Józef Piłsudski potrafił przekonać swoje pokolenie, że chcieć to móc. Dzięki temu zwyciężyliśmy, dzięki temu odzyskaliśmy niepodległość. Poczuliśmy jako naród, że możemy dokonać rzeczy niemożliwej, czyli przywrócić Polskę na mapy świata po półtora wiekowej niewoli.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspomina Marszałka również w kontekście jednej z najważniejszych bitew w historii świata – bitwy warszawskiej, której 100. rocznicę będziemy obchodzić w sierpniu tego roku: – Drugą rzeczą, której Józef Piłsudski dokonał był rok 1920 i zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej. Wtedy też wydawało się, że wszystko jest stracone, że bolszewicy zajmą nie tylko Polskę, ale i całą Europę. Marszałek, co podkreślali również jego przeciwnicy polityczni, potrafił jednak wykrzesać w narodzie chęć do dokonania rzeczy wielkich i odeprzeć nawałę bolszewicką.
– Kiedy na progu Katedry Wawelskiej prezydent Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki w imieniu Narodu żegnał Józefa Piłsudskiego, powiedział zdanie, w którym zamyka się cała droga życiowa Marszałka: „dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Za to następne pokolenia, aż po dziś dzień, są wdzięczne Marszałkowi Piłsudskiemu – dodaje minister Kasprzyk.