Malarz, mistrz fotografii modowej i reklamowej oraz wybitny portrecista. Mowa o Edwardzie Steichenie, któremu poświęcona jest najnowsza wystawa w Muzeum Fotografii przy Rakowickiej.
To pierwsza w Polsce retrospektywa twórczości Edwarda Steichena, amerykańskiego fotografa i malarza, złożona w całości z autorskich odbitek z kolekcji Narodowego Muzeum Archeologii, Historii i Sztuki w Luksemburgu.
– O tej wystawie marzył od co najmniej 10 lat Szymon Malecki, konsul honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Krakowie. Ta wystawa musiała czekać, aż powstanie nasz budynek, by stworzyć odpowiednie warunki, które są oczekiwane przez stronę wypożyczającą, bo pokazujemy tutaj 86 prac fotograficznych, które są dziełami autorskimi Edwarda Steichena – powiedział podczas konferencji prasowej Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.
Prezentowane na krakowskiej wystawie odbitki pochodzą z wyjątkowego daru, który trafił do luksemburskiego muzeum w 1985 roku na życzenie Edwarda Steichena. – To wielkie wydarzenie w historii muzeum, ponieważ rzadko w Polsce pojawiają się takie wystawy – podkreślił Marek Świca.
Od malarza do ojca współczesnej fotografii
Edward Steichen zapisał się na kartach historii jako mistrz fotografii modowej i reklamowej oraz wybitny portrecista. Urodził się w 1879 roku w Luksemburgu, a niespełna dwa lata później wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych.
– Swoją działalność zaczynał jako malarz, ale pod koniec XIX wieku odkrył nowe medium i eksperymentował z nim. Wielokrotnie malował i fotografował te same obiekty, eksperymentował z fotografią. Starał się w pewien sposób malować, wykorzystując do tego aparat fotograficzny. Artysta ten miał ogromny wpływ na światową fotografię i w swojej karierze zawsze starał się wyznaczać nowe granice. Robił to tworząc zdjęcia modowe, reklamowe, a także współpracując z armią Stanów Zjednoczonych podczas I i II wojny światowej – wyjaśnił Ruud Priem, kurator odpowiedzialny za narodową kolekcję sztuk pięknych Luksemburga w Narodowym Muzeum Archeologii, Historii i Sztuki.
Na wystawie zwiedzający będą mogli przyjrzeć się pracom artysty z różnych okresów. Wśród oryginalnych odbitek znajdą się nie tylko fotografie modowe i reklamowe, ale także pejzaże czy portrety.
– Zobaczymy 20 fotografii pokazujących początek twórczości Edwarda Steichena. Ten okres piktorialny, w czasie którego łączył malarstwo z fotografią. Zobaczymy ponad 40 odbitek z okresu, kiedy pracował dla magazynów „Vogue” i „Vanity Fair”. Zobaczymy też fotografię prywatną, z czego kolekcja luksemburska bardzo słynie – zapowiedział kurator wystawy Dominik Kuryłek.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 14 października do 28 stycznia. W weekend otwarcia zaplanowano specjalne oprowadzania po wystawie, wykład, a także koncert Retro Espresso.
Opowieść o człowieku
Edward Steichen zasłynął nie tylko jako wybitny fotograf, ale także twórca składającej się z ponad 500 zdjęć autorstwa 273 fotografek i fotografów wystawy „Rodzina człowiecza”. Steichen pracował wówczas jako kierownik Działu Fotografii w nowojorskim Museum of Modern Art.
Tę głęboko humanistyczną opowieść o człowieku zobaczyło ponad 10 milionów ludzi na całym świecie, a w 2003 roku wystawa została umieszczona na liście UNESCO Memory of the World.