Weekend pełen atrakcji: Festiwal Azjatycki, Noc Księgarń i Festiwal Roślin

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

W Tauron Arenie Kraków zapachnie trawą cytrynową, imbirem i ostrym chili, a w hali Cracovii zaroi się od roślin. Co jeszcze będzie się działo w ten weekend w Krakowie? Sprawdźcie!

Noc Księgarń

Co dzieje się w księgarniach po zmroku? O tym będzie można się przekonać już w najbliższy piątek, 13 października. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego wydarzenia organizowanego od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

Do udziału w tegorocznej odsłonie Nocy Księgarń zgłosiło się aż 170 placówek z ponad 60 miast. Na liście nie mogło zabraknąć oczywiście krakowskich księgarni. Szereg literackich atrakcji przygotowały m.in. Spółdzielnia Ogniwo, Cafe Nowa Księgarnia, Tajfuny, BONOBO Księgarnia Podróżnicza, Fankomiks, kawiarnio-księgarnia NIĆ, De Revolutionibus Books, Ministerstwo Starych Książek czy Główna Księgarnia Naukowa.

W programie spotkania autorskie, warsztaty, koncerty, kiermasze książek, spacery literackie, wykłady oraz różne gry i zabawy.

Giełda Winyli w M1

Centrum handlowe M1 przy al. Pokoju zamieniło się w raj dla poszukiwaczy płytowych skarbów. Do soboty łowcy winyli, płyt CD i kaset mogą zaopatrzyć się w kolekcjonerskie hity oraz nowości z przeróżnych gatunków muzycznych. Wydarzenie jak zawsze potrwa trzy dni – od 12 do 14 października – w godz. 9:00-21:00.

Święto Ziemniaka

W sobotę na terenie Klubu Przewóz przy ul. Łutniej 1 odbędzie się Święto Ziemniaka. W programie konkursy, gry i zabawy, animacje dla dzieci oraz warsztaty. Uczestnicy wydarzenia będą mogli spróbować różnych pyszności z kociołka. Oczywiście nie zabraknie też pieczonych w ognisku ziemniaków i kiełbasek.

Święto Ziemniaka rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa do 18:00. Wstęp wolny, jednak organizatorzy (Klub Przewóz – filia Centrum Kultury Podgórza oraz Program Aktywności Lokalnej Rybitwy i Przewóz) podkreślają, że konieczne są: dobry humor i ciepłe ubranie.

Wymiana Sąsiedzka w Galerii Bronowice

Co zrobić z nieużywanymi rzeczami, zbyt małymi ubraniami, niepotrzebnymi zabawkami, przeczytanymi książkami czy nadwyżkami roślin, które zajmują miejsce w mieszkaniu? Warto podarować im drugie życie. Okazja nadarzy się w dniach 13-14 października w Galerii Bronowice w ramach kolejnej odsłony Wymiany Sąsiedzkiej.

Podczas każdego z dni trwania akcji będzie można oddać maksymalnie 20 przedmiotów z danej kategorii. Warto pamiętać, że przyniesione ubrania powinny być czyste, niezniszczone i w stanie nadającym się do dalszego użytkowania.

Brak rzeczy na wymianę nie stoi na przeszkodzie do wzięcia udziału w wydarzeniu. Osoby, które przekażą datek na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” obecnym na miejscu wolontariuszom, będą mogły wybrać coś dla siebie ze Strefy Wymiany lub z zasobów „Dobrego Antykwariatu”, czyli przygotowanej przez fundację przestrzeni z książkami.

W piątek akcja potrwa od godz. 15:00 do 20:00, a w sobotę od 12:00 do 20:00. Punkt Wymiany Sąsiedzkiej zlokalizowany będzie na poziomie 0 tuż przy perfumerii Douglas.

Festiwal Roślin

W weekend hala Cracovii przybierze zielone barwy. Wszystko za sprawą jesiennej odsłony największego w Polsce targu z domowymi roślinami doniczkowymi.

– Poprzedni sezon, to przede wszystkim rekordowo bogaty asortyment, a w szczególności bardzo dużo nowych gatunków i okazyjnie tanie rośliny kolekcjonerskie. Dlatego... nie spoczęliśmy na laurach i zarezerwowaliśmy u ogrodników znów sporo pięknych nowości. Zarówno tych popularnych, przystępnych dla każdego, jak również kolekcjonerskich, w cenach niższych niż te, które znajdziecie w sklepach internetowych – zapowiadają organizatorzy Festiwalu Roślin.

Oprócz kwiatów będzie można znaleźć także nawozy, podłoża, akcesoria dla pasjonatów i doniczki. Wydarzenie potrwa przez cały weekend. W sobotę organizatorzy zapraszają do hali Cracovii przy al. Focha 40 w godz. 8:00–20:00, a w niedzielę w godz. 10:00–18:00. Wstęp wolny.

Podgórski Piknik Sąsiedzki

Wspólne muzykowanie, quiz wiedzy o Podgórzu przygotowany przez Spółdzielnię Ogniwo, animacje dla najmłodszych poprowadzone przez Żywą Pracownię, a także rozmowy o dzielnicy i zbieranie pomysłów na sąsiedzkie inicjatywy. Tak zapowiada się Podgórski Piknik Sąsiedzki organizowany już po raz piąty przez Biuro Inicjatyw Społecznych.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 15 października, w godz. 12:00 – 15:00 na Plantach im. Floriana Nowackiego. Wstęp wolny.

Kulinarna podróż do Azji

W weekend, 14 i 15 października, w Tauron Arenie Kraków zapachnie trawą cytrynową, imbirem i ostrym chili. Wszystko za sprawą Festiwalu Azjatyckiego. Na uczestników czekać będą m.in. dymiące tajskie stragany, japońskie sushi, indyjska aromatyczna pakora, libański tabbouleh i gruzińskie chaczapuri.

Nie zabraknie też domowego curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą, zupy pho i wietnamskich kanapek bahn mi. Będzie można spróbować również kuchni koreańskiej oraz malezyjskiej.

W sobotę organizatorzy zapraszają w godz. 12:00–20:00, a w niedzielę w godz. 12:00–18:00. Wstęp wolny.

Festiwal Piwa, Wina i Trunków Rzemieślniczych

Równocześnie w Tauron Arenie odbywać się będzie festiwal rzemieślniczych napojów alkoholowych. Tematem przewodnim będą jabłka, chmiel i winogrona.

– Każdy znajdzie coś dla siebie. Jesteś piwoszem? Wolisz lampkę wina? A może jesteś wielbicielem soku jabłkowego 18+? Przyjdź, spróbuj a zakochasz się w kraftowych wyrobach. Po takiej podróży sklepowy alkohol już nie smakuje tak samo. Nasi wystawcy to ludzie którzy z zamiłowaniem i pasją oddają się swojej pracy. Ich wyroby powstają ze starannością, są unikalne i przepyszne – zachęcają organizatorzy.

Kawaleryjskie obozowisko na Błoniach

Od 14 do 22 października na Błoniach będzie można odbyć niecodzienną lekcję historii. Wszystko za sprawą kawaleryjskiego obozowiska, w którym rezydować będą kawalerzyści-ochotnicy – oczywiście w pełnym umundurowaniu i z uzbrojeniem. Nie zabraknie również koni, nieodłącznych towarzyszy kawalerzystów.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie Wielka Rewia Kawalerii. W niedzielę, 22 października, o godz. 12:00 na Rynku Głównym rozpocznie się defilada. Przy dźwiękach wojskowej orkiestry kawalerzyści przemaszerują na Błonia, gdzie zaprezentowane zostanie trzygodzinne widowisko.

To nie lada gratka zarówno dla młodych pasjonatów historii, jak również wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o dziejach Polski. Wydarzenie organizowane jest przez Federację Kawalerii Ochotniczej RP.

Bezpłatne zwiedzanie Kopca Kościuszki

W niedzielę, 15 października, minie 206. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, polskiego bohatera narodowego. W tym dniu mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli za darmo zwiedzić kopiec oraz Muzeum Kościuszkowskie. W programie rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem, specjalnymi ścieżkami dla dorosłych i dzieci. Zaplanowano trzy tury – o godz. 10.00, 12.00 i 14.00.

Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem: edukacja@kopieckosciuszki.pl.

Krakowska Jesień Muzyczna

Filharmonia Krakowska zaprasza na jubileuszową odsłonę Krakowskiej Jesieni Muzycznej. W ramach tegorocznej edycji święta muzyki kameralnej odbędzie się pięć koncertów, a melomani będą mogli wyruszyć w muzyczną podróż przez różne epoki i style.

Festiwal otworzy Sekstet Krzysztofa Pendereckiego w zestawieniu z drugim wykonaniem „Ostatniego utworu” na klarnet, róg, trio smyczkowe, fortepian i taśmę Pawła Mykietyna. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert odbędzie się w niedzielę o godz. 18:00 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej.

Art & Food Bazar

W niedzielę na Rynku Kleparskim odbędzie się Art&Food Bazar – cykliczne wydarzenie kulinarne, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk i Starego Kleparza.

W ofercie będzie można znaleźć jedzenie oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy z różnych zakątków świata. Stałym menu są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00.

World Press Photo

W Nowohuckim Centrum Kultury po raz szósty zagościły najlepsze fotografie prasowe świata. Na wystawie zwiedzający mogą zobaczyć 120 wyjątkowych zdjęć ukazujących wydarzenia minionego roku m.in. wojnę w Ukrainie czy protesty w Iranie.

Spośród nagrodzonych prac jury konkursu wybrało czterech globalnych zwycięzców. Zdjęciem roku została fotografia autorstwa ukraińskiego dziennikarza i fotografa pracującego dla Associated Press. Evgeniy Maloletka, bo o nim mowa, ukazał ewakuację ciężarnej Iryny Kalininy ze szpitala w ukraińskim Mariupolu, który został uszkodzony podczas ataków rakietowych.