Pięć koncertów i podróż przez epoki. Nadchodzi Krakowska Jesień Muzyczna

Filharmonia Krakowska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Filharmonia Krakowska zaprasza na jubileuszową odsłonę Krakowskiej Jesieni Muzycznej. Po raz 10. melomani będą mogli wybrać się na spotkanie z kameralną muzyką klasyczną.

– W tym sezonie świętować będziemy jubileusze wielkich artystów: 90. urodziny Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, 80. urodziny naszego dyrygenta honorowego Antoniego Wita, a także 80. urodziny Krzysztofa Meyera. To m.in. te postacie będziemy chcieli uczcić, czy to poszczególnymi wydarzeniami czy programami koncertowymi – tak Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej, zapowiadał nowy sezon instytucji.

Jedną z okazji do uczczenia pamięci najważniejszych kompozytorów naszych czasów będzie właśnie Krakowska Jesień Muzyczna.

Święto kameralnej muzyki klasycznej

Cztery pierwsze festiwalowe koncerty odbędą się w dniach 15-18 października. Z kolei wydarzenie finałowe zaplanowano na sobotę – 21 października. Podczas 10. odsłony Krakowskiej Jesieni Muzycznej twórcy oddadzą hołd takim kompozytorom jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar czy Szymon Laksa.

– Tegoroczna edycja to niezwykłe połączenie kompozycji i talentów, które przypomni nam, dlaczego muzyka klasyczna jest nieustannie inspirująca – podkreślają Jan Kalinowski i Marek Szlezer, dyrektorzy artystyczni festiwalu.

Łącznie zaplanowano pięć koncertów, a melomani będą mogli wybrać się w muzyczną podróż przez różne epoki i style. Zaproszenie do udziału w 10. Krakowskiej Jesieni Muzycznej przyjęli: Piotr Lato, Paweł Cal, Wojciech Koprowski i Łukasz Syrnicki, Mauris Ensemble, Duo Sollini – Barbatano, Katarzyna Oleś-Blacha i Mariola Cieniawa.

Koncert finałowy z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej poprowadzi pochodzący z Francji Antonin Rey, a w roli solistów zaprezentują się dyrektorzy artystyczni festiwalu – Jan Kalinowski i Marek Szlezer.

Na początek dzieło Pendereckiego

Pierwsze spotkanie w ramach tegorocznej odsłony Krakowskiej Jesieni Muzycznej odbędzie się w niedzielę, 15 października.

Festiwal otworzy Sekstet Krzysztofa Pendereckiego w zestawieniu z drugim wykonaniem „Ostatniego utworu” na klarnet, róg, trio smyczkowe, fortepian i taśmę Pawła Mykietyna. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert rozpocznie się o godz. 18:00 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej.