Zegarmistrz zrobił serial o czasie. „Masz 5 minut? Musisz to zobaczyć”

Serial fot. zdj. dzięki uprzejmości Michała Napierały

„Mgnienie”. Internetowy mini-serial autorstwa krakowskiego zegarmistrza Michała Napierały nawiązuje do najkrótszej możliwej chwili uchwyconej przez ludzki umysł.

Jest rok 2010. To właśnie wtedy Michał Napierała wpadł na pomysł zrobienia serialu o czasie. Trochę wody w Wiśle jednak upłynęło, nim krakowski zegarmistrz podjął się jego realizacji – zaczął pisać scenariusz dopiero w grudniu 2019 roku.

Pierwszy klaps na planie mini serialu padł dokładnie 20 stycznia o godzinie 12.43. Premiera miała miejsce 11 maja 2021 roku o godzinie 18.00.

Głównym bohaterem „Mgnienia” jest profesor Adam Pokolenieski, który ma 54 lata i w życiu nie osiągnął niczego znaczącego. Powód? Cały czas przez kogoś czeka.

Nie ma miejsca na spóźnienie

„Strasznie mnie w***, jak się spóźniasz. (…) To jest ogromna strata zasobów w skali globalnej. Jakby się ludzie nie spóźniali, to obecnie nasza cywilizacja byłaby 200 lat do przodu. Mielibyśmy to, co jest teraz w książkach science-fiction. Jeśli coś trwa dokładnie 60 sekund to nie możesz spóźnić się o minutę” – twierdzi bohater serialu „Mgnienie”.

Spotkanie o czasie

Słowa bohatera serialu cały czas dźwięczą mi w myślach, gdy idę na spotkanie z Michałem Napierałą. Mam dokładnie 5 minut, by dotrzeć na czas. Jest godzina 10.29. Czekam w umówionym miejscu. O 10.30 zjawia się Michał Napierała, a chwilę później rozpoczynamy dyskusję o jego projekcie.

– Nie chciałam się przyczynić do tego, by nasza cywilizacja na moment stanęła w miejscu. Jakoś tak co chwilę sprawdzałam, która jest godzina.

– Więc wzięłaś sobie do serca słowa profesora?

– Najwyraźniej twój bohater ma dar przekonywania.

Zegarmistrz i czas

Z zawodu Napierała jest zegarmistrzem. Swoją pracownię prowadzi pod adresem Stradomska 7, gdzie tworzy zegarki z drewna.

–  Czasem interesowałem się od zawsze. Zarówno w pojęciu naukowym, jak i filozoficznym. Bo to jedna z mniej zbadanych rzeczy w naszej cywilizacji czy Wszechświecie. Nie do końca wiadomo czy to substancja czy istnieje tylko w naszych głowach. Na pewnym etapie życia zacząłem czytać książki o mechanice precyzyjnej, co zaowocowało pójściem w zegarmistrzostwo. A że w swoim życiu lubię robić wiele rzeczy naraz, to postanowiłem zrobić serial o czasie – przyznaje Michał Napierała.

„Mgnienie” nawiązuje do najkrótszej możliwej chwili uchwyconej przez ludzki umysł. Pierwszy sezon internetowego serialu mieści się w pięciu odcinkach. Każdy z nich trwa dokładnie 60 sekund, skomponowana na jego potrzeby muzyka to 60 bitów na sekundę.

– Dlatego jeśli masz 5 minut, musisz zobaczyć ten serial - przekonuje Napierała.

Bohater serialu, prof. Pokolenieski od wielu lat stara się skonstruować nadajnik, który cyklicznie emituje sygnał oddziałujący na jądro nadskrzyżowaniowe będące zegarem wewnętrznym odpowiadającym za behawioralne i fizjologiczne rytmy biologiczne. Przygody profesora rozgrywają się w jednym z mieszkań, na krakowskich ulicach czy Rynku Głównym.

Bóg, poezja i niezłe kino

Autor serialu przyznaje, że przy produkcji czerpał z wielu źródeł.

– Pierwsze inspiracje pochodzą z dzieciństwa. Wówczas zainteresowało mnie niepokojące oblicze nieskończoności związane głównie z istotą Boga. Naukowe pojęcie czasu pojawiło się w szkole podstawowej na lekcji fizyki. Zrozumiałem wtedy, że za tymi literkami tworzącymi wzory kryje się coś więcej. Pierwsza poważna książka naukowa wpadła w moje ręce w 1992 roku – opowiada.

Później nadszedł czas na kino. W repertuarze „Powrót do przyszłości”, „Kosiarz umysłów”, „Odyseja kosmiczna” czy „E.T”. Po filmach pojawiła się fascynacja poezją poruszająca tematy związane z czasem. W późniejszych latach na liście zainteresowań znalazły się m.in. psychologia i neurobiologia czasu, wewnętrzne zegary żywych organizmów i postrzeganie czasu przez człowieka.

– Swoje przemyślenia na temat czasu chciałem przedstawić właśnie w taki filmowy sposób. Techniczne sprawy związane z produkcją filmową i internetem nie są mi obce. Już jako nastolatek realizowałem pierwsze filmy kamerą VHS, a na komputerze Amiga tworzyłem pierwsze animacje w programie DeluxePaint4 i Scala. Wszystko zgrywałem analogowo na kasety video i pożyczałem kolegom. Na szczęście teraz mamy internet – śmieje się.

Warto zaznaczyć, że Michał Napierała sam napisał scenariusz filmu i wcielił się w postać profesora bohatera serialu. Do współpracy udało mu się namówić również Andrzeja Krusiewicza, radiowego i telewizyjnego lektora. To właśnie jego głos opowiada historię prof. Pokolenieskiego.

– Czas studiowałem i studiuję przez całe życie i nadal go nie poznałem. Czas to rzecz niebezpieczna. Jeśli podejdziesz do tematu poważnie, możesz nie znaleźć żadnej odpowiedzi – podsumowuje Michał Napierała.

Pierwszy sezon mini serialu „Mgnienie” można już oglądać na stronie mgnienie.com.

News will be here