Zeppeliny połączyły Kraków i Norymbergę. Teraz zostały odnowione [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Krakowskie MPK zaprezentowało dwa wyremontowane wagony Zeppelin. Ich żywot pod Wawelem okazał się wyjątkowo długi. Jeździły na liniach o numerach 5 i 8.
Kraków i Norymberga w wyjątkowy sposób rozpoczęły obchody jubileuszu 45-lecia współpracy. 14 lutego w hali Stacji Obsługi i Remontów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie pokazano wyremontowane wagony Zeppelin, których historia połączyła oba miasta.

Jeden z nich, w kolorze zielonym, trafi do Norymbergi. Drugi Zeppelin w kolorze niebieskim to tramwaj, który dołączy do kolekcji historycznych pojazdów krakowskiego przewoźnika. Oba wagony zostały wyremontowane przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK.

Jak to się stało, że norymberskie wagony Zeppelin z początku XX w. trafiły do Krakowa? W 1941 roku z Norymbergi zakupiono 10 wagonów silnikowych i dodatkowo 23 przyczepy. Początkowo skierowano je na linię nr 5 (Salwator-Osiedle Oficerskie), a we wrześniu na nową linię nr 8, łączącą Bronowice z Cmentarzem Rakowickim.

Jeździły po Krakowie z reguły bez przyczepek. Żywot norymberskich wagonów okazał się wyjątkowo długi. Nie zostały zniszczone podczas wojny i z powodzeniem wykorzystywano je również po jej zakończeniu. Zeppeliny zaczęto wycofywać z eksploatacji dopiero w 1959 roku i trwało to do początku lat 70-tych XX wieku.
News will be here