Zmarł Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor teatralny i filmowy miał 78 lat.

Wojciech Pszoniak był uznany za jednego z największych aktorów dramatycznych w Polsce. Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie.

Początkowo chciał zostać muzykiem, grał w orkiestrze wojskowej w Gliwicach. Uczył się w klasie oboju szkoły muzycznej w Bytomiu. Pszoniaka nie przyjęto do szkoły teatralnej w Warszawie.

Związany z krakowską sceną

Wybitny aktor teatralny i filmowy w 1968 roku ukończył krakowską PWST (obecnie Akademię Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego). W czasie studiów występował w Teatrze Stu, był również aktorem Starego Teatru w Krakowie (1968 – 1972) oraz teatrów Narodowego i Powszechnego w Warszawie.

Wojciech Pszoniak zagrał w ponad stu filmach. Za przełomowy w jego karierze uważany jest 1972 rok, kiedy to pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy „Jeszua i inni”, „Wesele” i w filmie „Diabeł” w reż. Andrzeja Żuławskiego.

Aktor z Andrzejem Wajdą wielokrotnie współpracował również w teatrze. Wystarczy wspomnieć m.in. chociażby jego kreację Wierchowieńskiego w „Biesach” w Starym Teatrze.

Natomiast za najważniejszą rolę w jego filmowym dorobku uważany jest Moryc Welt, w wyreżyserowanej przez Wajdę „Ziemi obiecanej”.

Pszoniak zagrał również m.in. Władysława Gomułkę w filmie „Czarny Czwartek, Janek Wiśniewski padł”, opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 roku. Aktor zagrał również w filmie Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920” czy filmach „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna” czy „Mała Matura 1947” Janusza Majewskiego.

Artysta został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Orderem Narodowym Zasługi  za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury.

Pierwszy o śmierci Wojciecha Pszoniaka poinformował ks. Andrzej Luter.

- Dziś o 6.08 rano odszedł od nas Wielki Artysta. WOJCIECH PSZONIAK. Napisałem krótkie wspomnienie, które udostępniam. Brak słów - napisał na swoim facebookowym profilu.

comments powered by Disqus