Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, planuje wprowadzenie zmian w zarządach miejskich spółek w lutym lub najpóźniej w marcu – informuje portal LoveKraków.pl.
Jak wynika z informacji uzyskanych w otoczeniu prezydenta, Aleksander Miszalski w pierwszej kolejności postanowił skupić się na wprowadzeniu zmian w strukturze urzędu miasta. W związku z tym od początku stycznia utworzono nowe wydziały, a część z dotychczasowych została połączona.
Departamenty od lutego
Jak poinformował kilka dni temu wiceprezydent Łukasz Sęk, od lutego zacznie funkcjonować siedem departamentów, co stanowi nowy, pośredni szczebel w strukturze magistratu. Wcześniej wiceprezydenci, skarbniczka, sekretarz miasta oraz dyrektor magistratu bezpośrednio nadzorowali pracę dyrektorów wydziałów i biur. Teraz pomiędzy tymi szczeblami znajdą się dyrektorzy departamentów.
– Kwestie formalne oraz różna dostępność osób, które wygrały grudniowe konkursy, sprawiły, że nowe departamenty zaczną działać od 1 lutego – podkreśla Łukasz Sęk. Joanna Niewidok obejmie kierownictwo Departamentu Prezydenckiego, Paulina Typel-Walczykiewicz – Departamentu Spraw Obywatelskich, Maria Wojtacha – Departamentu Komunalnego, Monika Kosztyła – Departamentu Polityki Społecznej, Daniel Wiśniowski – Departamentu Marki Kraków, Tomasz Kudzia – Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Jacek Drabik – Departamentu Edukacji, a Janusz Sepioł – Departamentu Ładu Przestrzennego.
– Konkursy nie były ustawiane. Do kierowania niektórymi departamentami zgłosiły się osoby związane z Platformą Obywatelską, ale niektóre przegrały, bo inni kandydaci okazali się lepsi. Pojawią się zapewne zarzuty dotyczące Daniela Wiśniowskiego, ale jego doświadczenie – w tym stanowisko dyrektora w banku – broni go – mówi osoba znająca kulisy konkursów. Daniel Wiśniowski, nowy dyrektor Departamentu Marki Kraków, jest członkiem zarządu dzielnicy Krowodrza z rekomendacji PO.
Spółki w pierwszym kwartale
Zmiany w zarządach miejskich spółek mają być wprowadzone w lutym i marcu. W pierwszej kolejności planowane są zmiany w radach nadzorczych, które później wybiorą nowych prezesów, wiceprezesów i członków zarządów.
Jak dowiedział się portal LoveKraków.pl, troje prezesów miejskich spółek może być pewnych swoich stanowisk: Katarzyna Olesiak z Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider z Krakowskiego Holdingu Komunalnego (stanowisko objął w październiku zeszłego roku) oraz Piotr Ziętara z Wodociągów Miasta Krakowa. Prezydent ocenia bardzo dobrze pracę tego ostatniego, choć nie wyklucza innych zmian w składzie zarządu.
Podobne decyzje mogą dotyczyć Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, gdzie Aleksander Miszalski chce pozostawić na stanowisku prezesa Mariana Łyko. W pozostałych kierowniczych stanowiskach mogą nastąpić zmiany związane głównie z wiekiem menedżerów.
Zmiany w MPK
Znaczne zmiany mogą objąć zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Prezydent nie jest zadowolony z działania obecnego kierownictwa tej spółki. Podobne zmiany mogą objąć pozostałych członków Krakowskiego Holdingu Komunalnego. – Nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji. Obserwujemy, kto faktycznie pracuje, a kto głównie mówi o swojej pracy – podkreśla rozmówca.
Swoje stanowisko prawdopodobnie zachowa Małgorzata Marcińska, kierująca Tauron Areną. – Nie jest to kluczowa spółka, więc zmiany, jeśli nastąpią, będą wprowadzane w drugiej kolejności, przy okazji przekształceń w spółkach-córkach – dodaje.
Z pracą w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania ma się natomiast pożegnać prezes Henryk Kultys, choć dwóch członków zarządu prawdopodobnie zachowa swoje stanowiska.