Znany zegar przestał grać

Grający zegar znajduje się na dziedzińcu Collegium Maius UJ. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Chodzi o grający zegar znajdujący się na dziedzińcu Collegium Maius. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego chce zdążyć z naprawą zegara do 1 października. Tego dnia z Collegium Maius do Collegium Novum UJ przejdzie tradycyjny orszak profesorów uczelni.

– W niedzielę nastąpiła awaria zegara, dlatego musieliśmy go wyłączyć. Konieczne jest dokupienie do niego dwóch części. Musimy go naprawić jak najszybciej, żeby zdążyć  na 1 października – mówi Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Muzyka "dworska" i akademicka pieśń

Pochód postaci historycznych i towarzyszący mu motyw muzyczny, uruchamia system komputerowy. Wspomniany motyw muzyczny jest fragmentem „muzyki” dworskiej z z tabulatury Jana z Lublina, datowany na połowę XVI wieku i instrumentalną wersję pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur.

W orszaku poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłataj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.

Współczesny zegar został uruchomiony 30 września 2000 roku. To już czwarta konstrukcja w dziejach Collegium Maius.

Słońce i księżyc

Pierwszy mechanizm zegarowy zapewne powstał przed rokiem 1465. Z tego roku pochodzi wiadomość o naprawie zegara „znacznych rozmiarów". Został on zniszczony w roku 1492 przez pożar, a odbudowany dzięki staraniom władz Akademii i królowej Elżbiety Rakuszanki.

Trzecią fundację zegara stanowiła w roku 1522 dotacja profesora i dobrodzieja Akademii Krakowskiej Macieja z Miechowa. Powstał zegar, w którym symbole słońca i księżyca poruszały się wraz z mechanizmem. Nie są znane okoliczności, w których zegar przestał działać.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto