Przebudowa szklarni w Ogrodzie Botanicznym UJ została doceniona

Przebudowa kompleksu szklarnia w Ogrodzie Botanicznym UJ oraz budynek Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ zwyciężyły w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.

 Organizowany od 1996 roku ogólnopolski konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Celem konkursu jest propagowanie i wspieranie działań podejmowanych dla ratowania budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy, rewitalizacji terenów, rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.

W kategorii edukacja i szkolnictwo zwyciężył budynek Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ, a w kategorii przestrzenie zieleni nagrodą trafiła za przebudowę i rozbudowę kompleksu szklarni w Ogrodzie Botanicznym UJ.

Budynek przy ul. Ingardena
Budynek przy ul. Ingardena

Nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ mieści się przy ul. Ingardena 6. Wcześniej w budynku powstałym w latach 60. ubiegłego stulecia znajdowało się Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Przebudowa obiektu obejmowała wszystkie kondygnacje. Wymogi nowego użytkownika wymusiły uzyskanie dużej, wolnej od słupów przestrzeni na pierwszym piętrze.

Znajdująca się w Ogrodzie Botanicznym UJ, przebudowana szklarnia Victoria wyglądem nawiązuje do swoich poprzedniczek widocznych na najstarszych rycinach ogrodu pochodzących z połowy XIX wieku.

Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m, czyli o ok. 7 m więcej od tego, który stał w tym miejscu od początku lat 70. ubiegłego stulecia. Do 14,3 metra, z obecnych 8,4 m, urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim.

Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Zastosowano w nim optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Wyposażono go w system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę oraz wilgotność.

W kompleksie Victoria rośnie wyjątkowa palma daktylowa, pochodząca z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Dziś to najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada on niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną. Liczące ponad 14 metrów drzewo stale pnie się do góry, dlatego konieczna była rozbudowa szklarni, by miało więcej przestrzeni i jeszcze lepsze możliwości wzrostu.